Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Sigortalar; kendi yoğunlaştıkları alanlar içerisinde zarara uğranması halinde, kapsamları gereği zararın tamamını veya belirli bir kısmını karşılayacağını taahhüt eden güvencelerdir. Trafik için, konutlar için veya sağlık için başta olmak üzere çok sayıda alanda sigorta yaptırır. Trafik için de sigorta yaptırılabilirken, devletin verdiği talimat doğrultusunda insanların kendilerini güvence altına alarak zorunlu olarak sigortalatmaları gerekecektir. Böylece olacak kazalarda hasarın bir miktarı sigorta şirketi tarafından tazmin eder. Bu konuyla bağlantılı olan, zorunlu trafik sigortası kazada ne kadar öder? Ödeme hangi durumlarda olur ve ödeme miktarını neler değiştirir, bilinerek trafik sigortasına bel bağlamalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kazada Ödeyeceği Miktarı Neler Belirler?

Zorunlu olarak yaptırmış olan trafik sigortaları, her kaza için aynı miktarlarda ödeme yapamaz. Çünkü tazminatın bedeli ortaya çıkan masraftan fazla olamazken daha az olabilecektir.

Sigortanın ödeyeceği miktarıysa şunlar belirler:

  • Ortaya çıkan zarardan dolayı yapılan masraf
  • Kusurlu tarafın kim olduğu
  • Sigortası olan kişinin kaza üzerinde yüzde kaç pay sahibi olduğu
  • Aracın aldığı zarar
  • Kişinin sağlığına gelen zararların toplam bedeli şeklindedir.

    Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

    Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Zorunlu olarak da olsa yapılan trafik sigortaları, trafik kazalarında bazen ödemeler yaparken bazen bu ödemeleri yapmayacaktır. İlk olarak sigortası bulunan araçtaki sürücü kusur bakımından yüzde yüz kusurlu kabul edilirse, sigorta şirketi tarafından hiçbir ödeme yapılmaz. Çünkü kazanın bile isteye sürücü tarafından gerçekleştirildiği kabul eder. Hata payının tam olmadığı diğer hallerde, araçta kaza olması ve sağlığa zarar gelen durumlar olduğunda sigorta şirketleri ödeme yapacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazalarda Ne Kadar Ödeme Yapar?

Trafik sigortasının zorunlu olanları, hasat tespit tutanağına uygun olarak ödeme yapacaklardır. Çünkü sigortanın mantığında mal varlıklarını ve sağlığı güvence altına almaktır. Hatta zarar görülmesi durumunda hasarın maddi külfetinin giderilmesi vardır. Böylece zorunlu sigortası olan araçların trafikte kaza yapmaları halinde, kusur oranları göz önünde tutularak; ne kadar masraf yaptıkları, iş görememe durumuyla girdikleri zararlar ve hastane giderleri belirlenir. Kusursuz olunan yüzde kadar da ödeme yapar.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Mehmet Raşi̇t Ağustos 21, 2023 - 11:31 am

Merhaba, yazınızı ilgiyle okudum. Trafik sigortasının kazada ödeyeceği miktarın nasıl belirlendiği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Örneğin, aracın değeri mi, kaza sonucu meydana gelen maddi hasar mı önemli? Teşekkür ederim.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00