google-site-verification=y0NxQVkKxirQ935OyXww2pFS87TJolZK-padKTZKtZ4
Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yılın En İyi Kripto Para Yatırımı 2021

En İyi Kripto Para Yatırımı

Yılın en iyi kripto para birimi yatırımı ele alındığında Bitcoin ilk seçenek olarak listede yer alır. Yılın en iyi kripto para yatırımı olarak ikinci sırada ise ETH vardır. Ardından XLM, LINK, LTC, BNB, DOT altcoinleri gelir. Tüm bu kripto para birimleri hakkında kapsamlı bilgileri ise alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Yılın En İyi Kripto Para Yatırımı 2021

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, lider kripto para birimi olarak bilinen ve 2021 yılında yatırma değer görülen kriptografik varlıklardandır. 2009 senesinde piyasaya çıkan ilk kripto para birimi BTC, 700 milyar doları aşan market hacmi %70’i aşan market dominası ile her zaman yatırma değer görülen kripto para birimleri arasında yer alıyor. 2020 senesinde pandemi etkisine bağlı olarak değer kaybı yaşayan Bitcoin, hızlı bir toparlanma kaydederek, ardından 2021 yılına yüksek bir fiyat değeri ile giriş yapmıştır. 2021 senesinde rekor fiyat değerini gündeme taşıyan kripto para, yatırımcıları için yüksek bir kar sunmuştur.

Birtcoin Mart 2020’de 4.720 USD olarak fiyatlanırken, 2021 Ocak başında ise 42.200 dolar seviyesine fırlayarak tüm yatırımcıların gözlerini üzerine çekmiş bir kripto paradır. Ardından yaşadığı fiyat düzelmeleri ile 16 Nisan 2021 tarihinde 61.188 dolarlık fiyatı tabloya taşımıştır. Kripto para uzmanları ise bu fiyat seviyelerinin sadece bir başlangıç olduğunu düşündüklerini açıklamışlardır. Analistler BTC’nin 2021 senesinin sonunda 80 bin dolar değerine yükseleceğini düşündüklerini aktarmışlardır. Tom Fitxpatrick, JPMorgan gibi isimler onu 2021 yılında yatırıma en değer kripto para birimi olarak görmeye devam etmişlerdir.

Ethereum (ETH)

Ethereum, Bitcoin ardından kripto para piyasasında en güçlü bulunan altcoindir. Böylece Ethereum platformunun yerel kripto para birimi olan ETH Coin, analistlerin 2021 yılında yatırma değer gördükleri altcoinler arasında yer alır. Ethereum diğer kripto para birimleri ile takas’a girmek için en yoğun şekilde kullanılan altcoindir. Nitelikleri ele alındığında onun yeni bir altcoin tasarlamak için kullanılabildiği görür.

Yepyeni bir altcoin çıkarmak isteyen yazılımcılar Ethereum ağında ETH Coin ödemesi yaparak altcoin geliştirmek amaçlı kullanılan uygulamaları satın alabilirler. ETH’nin sunduğu bu fırsat ona olan alım taleplerini yükseltir. Avantajlı yanlarının yüksek olmasına ve gördüğü alım taleplerinin hacimce geniş olmasına bağlı olarak analistler 2021 yılında yatırım yapılabilecek en iyi kripto paralar arasından ETH’yi ele almışlardır. Diğer yandan Ethereum sistemi DeFi protokolleri ile bağlantılı bir düzeye gelmiştir. Merkeziyetsiz finansal işlemlere yani kripto para olarak kredi vermeye, kredi almaya, birikim yapmaya destek veren Ethereum’un daha popüler bir noktaya ulaşması beklenmektedir.

Steller Lumens (XLM)

Steller Lumens, 2014 senesinde Ripple şirketinin kurucularından biri olan Jeb McCaleb tarafından geliştirilen kripto para birimidir. 2021 senesinde yatırma değer görülen ve analistlerce gelecekte değer kazanması beklenen bir altcoindir. XLM Coin’in gelecekte dünyadaki tüm kurumları ve insan topluluklarını kripto para dünyasında buluşturacağına inanılıyor.

Küresel bir ödeme sistemini yaratan ve kripto paraları en kısa sürede sınır ötesine transfer olur. Bunu sağlayan Steller Lumens platformu, XLM Coin’in giderek güçlenmesini sağlar. Diğer yandan onunda aynı modelde üretimi yapılan XRP Coin’in 2021 senesinde sürekli olarak SEC davaları ile boğuşması ve kripto para listelerinden kaldırılması, alım taleplerini XLM Coin üzerine yönlendirmiştir. Bu yüzden analistler rakibi kalmayan XLM Coin’i yılın en iyi kripto para yatırımı olarak gördükleri seçenekler arasında işlediler.

Chainlink (LINK)

Chainlink, 2014 senesi Eylül ayında piyasaya çıkmış, Segey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kuruludur. SmartContract adlı şirket tarafından geliştirmiştir. LINK Coin gerçek dünyasa yer alan veriler üzerinden kripto para dünyasında işlem yapabilmeyi mümkün kılar. Chainlink protokolü, PayPal, Visa benzeri ödeme hizmetleri arasındadır. Ethereum ve Bitcoin Blockchainleri gibi farklı Blockchain inşaları arasında köprü görevini üstlenir. Bu sistemlerin arasında akıllı kontraktlar ile veri akışını sağlar. Akıllı kontratlar ise LINK Coin ödemeleri ile devreye sokar. Sunduğu işlem sayesinden kripto para dünyasında her zaman ihtiyaç duyacaktır. Böyle bir vasıtaya dönüşen LINK Coin’e olan talebin süreklilik arz ettiği analistlerce belirtmiştir. Bu talep sürekliliği ise fiyat dalgalanmalarına rağmen yükseliş trendlerinin daha fazla gündeme gelmesini sağlıyor. Analistler tüm bilgiler kapsamında onu 2021 yılında yatırım yapacak en iyi altcoinler arasında gördüklerini ifade ederler.

LINK Coin’in tarihine bakıldığında başarılı değer kazanımları görür. 2018 senesinde 0,15 USD olan altcoin yine 2018 yılında 0,43 dolar seviyesine yükselmiştir. 2019 yılında 1 dolar olan LINK Coin, Google Cloud ile potansiyel işbirliği haberi ardından 1,19 dolara çıkmıştır. 2020 senesinde 1,74 dolar olan LINK Coin, Çin’in ulusal blok zincir ağı olma haberi ardından 5 dolara çıkmıştır. Bu %15’lik yükselen trende ardından 2020 yılı içinde 11,60 dolar seviyesini görmüştür. 2021 senesinin Ocak ortasında ise 17,83 dolardan işlem girmiştir. 2021 yılının Nisan ayı yarısında 39 dolar düzeyine ulaşan LINK Coin’in sene sonunda ise 42 dolar bandına ulaşabilmesi analistlerin gündeminde yer almıştır.

Litecoin (LTC)

Litecoin, eski Google çalışanları arasında olan Charlie Lee tarafından geliştirmiş kripto para birimidir.  Bitcoin’in teknik özelliklerinin çok üzerinden niteliklere sahip olmasıyla tanınır. Bitcoin ile kripto para borsasından işlem yapıldığında ve bir satış emri verir. 10 dakika ardından onay alınırken, LTC Coin işlemleri 2,5 dakikada onaylanır. Sunduğu işlem hızı sayesinden yüksel oranda alım taleplerini karşılayan bir altcoin olmayı başarmıştır. Hızlı onay yatırımcılara yakaladıkları avantajı fiyatı kripto para piyasası vardır. Bunlar volatilitesine bağlı olarak kaybetmeden işleme girebilme avantajını sunar. Analistler ise kar sağlama olasılığını yükselten bu avantajı sunan LTC Coin’in alım talepleridir. Bunlar ile fiyat değerini yükseltme potansiyeline her zaman sahip olduğunu belirtirler. Bu kapsam LTC Coin 2021’de en iyi yatırım seçenekleri arasında görür. LTC Coin tarihine bakıldığında değer kazanımlarının da önde olduğu olur.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin, Binance kripto para borsası tarafından piyasaya sunulan bir altcoindir. Dünyanın işlem hacmi en geniş kripto para borsası olarak görür. Binance’den aldığı güç ile kısa sürede yüksek fiyat değerlerini tablolara yansıtmıştır. Ethereum karşısında 2021 yılında en iyi fiyat performansını sergileyen BNB Coin analistlerin dikkatini çekmiştir. Kısa süre içinde kendine geniş bir yatırımcı kitlesi yaratmıştır. Staking işlem avantajı sunan BNB Coin, bu avantaj ile 2021 yılında yeni alım taleplerini çekmiştir. Binance borsasından üye olan ve kripto para cüzdanından BNB Coin kitler. Bu kişiler belirli vade sonunda alım-satım yapmadan BNB Coin kazanırlar. Bu pasif kazanç elde etme modeli ise birçok yatırımcının cüzdanda saklamaktadır. Bunun için BNB Coin almasına sebep olmuştur. Ona olan ilgi artmıştır.

Polkadot (DOT)

DOT Coin, analistlerin geleceğini oldukça parlak buldukları, 2017 yılında piyasaya sürülen altcoindir. Genelde DOT merkeziyetsiz finansal işlemlerde rol alabilen yanı ile öne çıkar. DOT sahibi olan bir kişi kripto para borsalarındandır. Yer aşan diğer kullanıcılara DOT Coin olarak kredi verir. Ardından bir vade sonunda ek faiz ödemesi üzerinden kredinin geri ödenmesini talep eder. Bu sistem sayesinde ise bir aracı olmadan iki kişi birbirine akıllı kontrakt üzerinden borç vermiş olur. Bu avantaj sunan DOT Coin’in değer kazanımlarını çok kez göreceği analistlerin yorumları arasında vardır. İşlem hacmi geni kripto para borsalarından alınıp satar. DOT Coin yılın en iyi kripto para yatırımı olarak görülen altcoin birimleri arasında yer alır.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Övgü Anil Ağustos 21, 2023 - 12:17 pm

Bu yılki en iyi kripto para yatırımları hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Ancak Stellar Lumens (XLM) hakkında daha fazla ayrıntı verir misiniz? Potansiyeli ve gelecekteki büyüme beklentileri nelerdir? Teşekkürler.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00