Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yerli Helikopter Atak T129 Özellikleri

Yerli Helikopter Atak T129 1

Türk mühendisler tarafından tasarlanan, Yerli Helikopter Atak T129 Türkiye’nin savunma sanayisinde atmış olduğu en büyük adımlardan biridir.

Özellikle ülkeler arası kendisini sinsice gösteren soğuk savaşlar sonrasında Türkiye savunma sanayisinde önemli bir adım atarak yerli helikopterini üretmiştir. Yerli helikopterin özellikleri ve kullanım alanı nedeni ile çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış olan atak helikopterlerimizin motoru yerli değildi. Ancak geçtiğimiz günlerde motor olarak da yapılan adımlar atak helikopteri tamamen yerli hale getirilmiştir. Üretilen yerli atak helikopterleri, günümüzde terörle mücadele amaçlı kullanılmaktadır. Terör tehdidi, ülkemiz için çok ciddi bir milli tehdittir. Bu nedenle savunma sanayisinde adımlar atmak ülkemiz için çok önemlidir. Atak helikopterlerinin özellikle sınır bölgelerinde bulunan düşman hedeflerini vurması için üretilmiş olması, bu kullanım için extra özelliklerinin bulunduğunu söylememiş için önemli bir etkendir. Şimdi yerli helikopter atak T129 özelliklerine bir göz atalım.

Atak T129 özellikleri nelerdir?

Teknik özellikleri: Atak 129 yerli helikopterimizin uzunluğu 14.54 metre, genişliği ise 3.49 metre olarak tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra yüksekliğine baktığımızda enine yakın olarak 3.40 metre olarak ölçülmüştür. Atak helikopterlerimizin 762 kg kadar bir yakıt tankı bulunmaktadır. Bu da yüksek miktarda yakıt depolanabildiğini göstermektedir. Yerli helikopter atak T129 azami kalkış 5065 kg olarak bir ağırlık göstermektedir. Ayrıca 2 mürettebat yolcusu taşımaktadır.
Performans: Atak helikopterlerinin seyir hızı diğer birçok helikoptere göre yüksek performans göstermektedir. Yapılan ölçümlerde seyir hızı azami olarak 281 km /saat olarak ölçülmüştür. Bunun yanında tırmanma oranına bakıldığında 13.26 m/sn değeri elde edilmiştir. Atak T129 görev tabanı olarak ise yapılan ölçümlerle bize 4572 m bir yükseklik göstermiştir. Bunların yanı sıra en önemlisi ise havada kalış süresidir. B süre ise tam olarak 3 saat olarak belirlenmiştir. Bu sürede bir tank yakıt ile 537 km kadar menzil oranı bize sunmaktadır.

Kullanım Rolleri:

Yerli helikopter atak T129, birçok farklı rolde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu araçların en büyük rolleri arasında Taarruz rolü yer almaktadır. Zaten bu araçların üretim amaçlarından en büyüğü de taarruz helikopteridir. Bunun yanı sıra silahlı keşif ve silahlı eskort kullanımı için de atak helikopterleri üstün performans göstermektedir. Yerli helikopter atak T129, savaş aracı olarak üretildiği için derin taarruz ve silahlı destek için de ciddi performanslar sergileyebilmektedir. Bunun yanı sıra diğer roller ise konvoy koruma, hava savunma sistemlerini tahrip, barışı koruma, hassas angaje gibi farklı roller gösterebilir.

Yerli Helikopter Atak T129 Özellikleri Nelerdir?

  • Atak T129 helikopteri 20 mm top ile donatılmış mükemmel bir hava aracıdır. Bu mermilerin yanı sıra 500 adet kadar mühimmat kapasitesi bulunmaktadır. Kullanılan farklı mühimmatların arasında 76 adet kadar 70 mm güdümsüz roket taşıyabilmektedir. Bu şekilde yakın hava desteği için büyük faydalar göstererek kullanılabilmektedir.
  • 2x Turboshaft motora sahip olan bu helikopter çift özellikle bir motora sahip olduğu için oldukça güçlü bir motora sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu güç havasa acil durumlarda çok büyük avantajları ortaya çıkaracaktır.
  • Atak helikopterinin diğer helikopterlerden büyük bir farkı olarak görülen bir özelliği ise tekerleklerinin bulunmasıdır. Bu tekerler sayesinde daha profesyonel bir kalkış yapabilmektedir. Savaş anında ya da acil durumlarda çok önemli etkilerinin olduğu söylenebilir.
  • Bir diğer özelliği ise bu helikopterin çelik malzemeleri ağaç ve benzeri çarpmalara kaşı özel çeliklerden yapılmış olmasıdır. Bu aynı zamanda dış kalitenin de yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Yerli helikopter atak T129, ilk olarak 2007 yılında projelendirilmiştir. Türk silahlı kuvvetlerinin havacılıktaki birçok ihtiyacını karşılayabilmek için üretilmiştir. İlk olarak toplamda 50 adet atak T129 model helikopter üretilmiştir. Daha sonra 2010 yılında yeni bir sözleşme ile yerli helikopter atak T129 üretimine devam edilmiştir. Bu helikopterler havada görev ayrımı yapmadan kullanılabilmektedir. Hızlı ateş sistemlerinin olması birçok farklı görevlerde kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle Türk halkı için atak helikopterlerinin bir gurur kaynağı olduğu söylenebilmektedir.

Savunma sanayimizde olumlu etkiler bırakan yerli helikopterle birlikte sektörler ve hisseler hakkında diğer bilgiler için piyasalar kategorimizi takip edin.

atak helikopter yerli mi, atak helikopter özellikleri, atak helikopter sayısı

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00