Bankacılık

Yapılandırılan Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

Kredi kartı borcu olan, yapılandırmaya gidecek olan kişilerin de merak ettiği bir sorudur; yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusu.

Kredi kartı yapılandırma, bankaların müşterilerinin talebine bağlı olarak sunulan bir ödeme fırsatıdır. Günümüzde kişiler, kredi kartlarını kullanarak çeşitli harcamalar yapmaktadır. Sahip olunan kredi kartının limitine bağlı olarak da, kredi kartının ödeme günü geldiğinde kişilerin sıkıntı yaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Kredi kartı aylık ödemesi yük olan kişiler ya da ödemesini yapamayan kişiler yaygındır. Bu nedenle, bankalar kredi kartı borcunun ödemesini yapmak isteyen kişilere, uygun koşullar sunarak yapılandırma gerçekleştirir. Kredi kartı borcu olan, yapılandırmaya gidecek olan kişilerin de merak ettiği bir sorudur; yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusu.

2019 yılı itibari ile, yapılandırılan kredi kartının tekrar kullanıma açılması için yapılandırma taksitinin bitmesi gerekliliği devam etmektedir. Dolayısı ile yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusunun cevabı ‘evet’tir fakat yapılandırmanın bitmesi ve borcun ödenmesi gerekmektedir. Böylelikle, kredi kartı kullanıcıları, borçları bittiğinde tekrar kartları ile harcama yapabilmektedir.

Borçlu olunan kredi kartı eğer yapılandırmaya dahil edilmiş ise, o kart kullanıma kapatılır. Bu durum, müşterinin seçeneğine bırakılmaksızın bankanın herkese uyguladığı bir yöntemdir. Dolayısı ile yapılandırılması olan kredi kartı kullanılamaz, bu kartla alışveriş yapılamaz. Fakat bu, bankadan bu süreç içerisinde başka bir kredi kartı alınamayacağı anlamı taşımamaktadır. Yapılandırma süreci içerisinde, bankaya iletilecek olan talep doğrultusunda, banka müşterinin gelir durumuna bakarak uygun limitli bir kredi kartı verebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Avantajlı Mıdır?

Kredi kartı borcunun yapılandırması, hem banka açısından hem de borçlu olan kart sahi açısından oldukça avantajlıdır. Bu yapılandırmaya göre, anlaşma yoluna gidip, borçluya uygun ödeme planı sunan bankalar alacağına ulaşmış oluyor ve yasal takip sürecini başlatmak zorunda kalmadan alacağını elde ediyor. Kredi kartı borçlusu ise; bu yapılandırma sayesinde hem borcunu ödemiş oluyor, hem bankanın başlatacağı yasal takip süreci, yasal takip süreci masrafı ve icra işlemleri ile ekstra harcamalara girmiyor hem de borcunu taksitli olarak ödeyebilme imkanına kavuşuyor. Bu nedenle, kredi kartı borcu yapılandırmada, banka ve müşteri arasında bri kazan-kazan durumu vardır.

Ayrıca, ödenmeyen borçlar kişilerin kredi notunu etkilemekte ve düşürmektedir. Bu durum istenmeyen bir durumdur. Dolayısı ile yapılandırma aracılığıyla kişiler ödemelerine devam ederler ve kredi notlarından yüksek bir düşüş yaşanmaz; bankalar nezdinde itibarını korumaya devam eder.

Kredi kartı yapılandırması, kart kullanıcılarını yasal takip sürecinden, mahkemeden, haciz işlemlerinden, kredi notunun düşmesinden kurtardığı için oldukça avantajlı olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması, kartın bağlı olduğu bankalara göre değişkenlik göstermektedir ve her bankanın müşterilerine sunacağı imkanlar farklılaşmaktadır. Dolayısı ile konu hakkında en net bilgi bankalardan ve banka yetkililerinden alınmaktadır. Kredi kartı yapılandırması başvurusunda bulunacak olan bir kişi, ilgili bankanın şubelerine gidip müşteri hizmetleri ile görüşerek ya da bankanın çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine danışarak konu hakkında bilgi alma hakkına sahiptirler.

Bankalar, genellikle kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunan müşterilerine oldukça olumlu yaklaşmakta ve uygun seçenekleri sunmaktadır. Nakit olarak yapılacak toplu ödeme ya da taksitli ödeme imkanı ile banka, müşterisine kendisine en uygun seçeneği sunacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırmada Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

Bir kredi kartı yapılandırma başvurusu için gerekli olan tek evrak, kişinin gelir belgesidir. Bu başvuru işlemi, pratikte bir kredi başvurusuna benzetilebilir. Fakat farklı olarak; borçlu olunan kredi kartının kapatıldığına dair bir belge bankaya sunulur. Bu işlemlerle birlikte, kişinin yapılandırma işlemi de başlamış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu