Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yapılandırılan Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı

Kredi kartı borcu olan, yapılandırmaya gidecek olan kişilerin de merak ettiği bir sorudur; yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusu.

Kredi kartı yapılandırma, bankaların müşterilerinin talebine bağlı olarak sunulan bir ödeme fırsatıdır. Günümüzde kişiler, kredi kartlarını kullanarak çeşitli harcamalar yapmaktadır. Sahip olunan kredi kartının limitine bağlı olarak da, kredi kartının ödeme günü geldiğinde kişilerin sıkıntı yaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Kredi kartı aylık ödemesi yük olan kişiler ya da ödemesini yapamayan kişiler yaygındır. Bu nedenle, bankalar kredi kartı borcunun ödemesini yapmak isteyen kişilere, uygun koşullar sunarak yapılandırma gerçekleştirir. Kredi kartı borcu olan, yapılandırmaya gidecek olan kişilerin de merak ettiği bir sorudur; yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusu.

2019 yılı itibari ile, yapılandırılan kredi kartının tekrar kullanıma açılması için yapılandırma taksitinin bitmesi gerekliliği devam etmektedir. Dolayısı ile yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusunun cevabı ‘evet’tir fakat yapılandırmanın bitmesi ve borcun ödenmesi gerekmektedir. Böylelikle, kredi kartı kullanıcıları, borçları bittiğinde tekrar kartları ile harcama yapabilmektedir.

Borçlu olunan kredi kartı eğer yapılandırmaya dahil edilmiş ise, o kart kullanıma kapatılır. Bu durum, müşterinin seçeneğine bırakılmaksızın bankanın herkese uyguladığı bir yöntemdir. Dolayısı ile yapılandırılması olan kredi kartı kullanılamaz, bu kartla alışveriş yapılamaz. Fakat bu, bankadan bu süreç içerisinde başka bir kredi kartı alınamayacağı anlamı taşımamaktadır. Yapılandırma süreci içerisinde, bankaya iletilecek olan talep doğrultusundadır. Banka müşterinin gelir durumuna bakarak uygun limitli bir kredi kartı verebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Avantajlı Mıdır?

Kredi kartı borcunun yapılandırmasıdır. Hem banka açısından hem de borçlu olan kart sahi açısından oldukça avantajlıdır. Bu yapılandırmaya göre, anlaşma yoluna gidip, borçluya uygun ödeme planı sunan bankalar alacağına ulaşmış oluyor ve yasal takip sürecini başlatmak zorunda kalmadan alacağını elde ediyor. Kredi kartı borçlusu ise; bu yapılandırma sayesinde hem borcunu ödemiş oluyor, hem bankanın başlatacağı yasal takip süreci, yasal takip süreci masrafı ve icra işlemleri ile ekstra harcamalara girmiyor hem de borcunu taksitli olarak ödeyebilme imkanına kavuşuyor. Bu nedenle, kredi kartı borcu yapılandırmada, banka ve müşteri arasında bri kazan-kazan durumu vardır.

Ayrıca, ödenmeyen borçlar kişilerin kredi notunu etkilemekte ve düşürmektedir. Bu durum istenmeyen bir durumdur. Dolayısı ile yapılandırma aracılığıyla kişiler ödemelerine devam ederler. Kredi notlarından yüksek bir düşüş yaşamaz; bankalar nezdinde itibarını korumaya devam eder.

Kredi kartı yapılandırması, kart kullanıcılarını yasal takip sürecinden, mahkemedendir. Bu haciz işlemlerinden, kredi notunun düşmesinden kurtardığı için oldukça avantajlı olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması, kartın bağlı olduğu bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Hatta her bankanın müşterilerine sunacağı imkanlar farklılaşmaktadır. Dolayısı ile konu hakkında en net bilgi bankalardan ve banka yetkililerinden alınmaktadır. Kredi kartı yapılandırması başvurusunda olacak olan bir kişidir. Bunun ilgili bankanın şubelerine gidip müşteri hizmetleri ile görüşür. Ya da bankanın çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine danışarak konu hakkında bilgi alma hakkına sahiptirler.

Bankalar, genellikle kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunan müşterilerine oldukça olumlu yaklaşmaktadır. Hatta uygun seçenekleri sunmaktadır. Nakit olarak yapacak toplu ödeme ya da taksitli ödeme imkanı ile bankadır. Müşterisine kendisine en uygun seçeneği sunacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırmada Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

Bir kredi kartı yapılandırma başvurusu için gerekli olan tek evrak, kişinin gelir belgesidir. Bu başvuru işlemi, pratikte bir kredi başvurusuna benzetir. Fakat farklı olarak; borçlu olunan kredi kartının kapatıldığına dair bir belge bankaya sunar. Bu işlemlerle birlikte, kişinin yapılandırma işlemi de başlamış olacaktır.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Mümüne Ağustos 21, 2023 - 11:44 am

Kredi kartı borcu yapılandırmaları hakkında pek fazla bilgim yoktu ve bu yazı sayesinde daha çok şey öğrendim. Ancak, yapılandırdığım bir kredi kartı hesabımı tekrar kullanabilir miyim merak ediyorum. Bu konuda herhangi bir bilgiye sahip misiniz? Teşekkürler.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00