Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ticaret Savaşlarında 200 Milyar Dolarlık Paket

ticaret savaslarinda 200 milyar dolarlik paket 1

Trump, ticaret savaşlarında 200 milyar dolarlık paket hazırladı. Çin’den ithal edilecek ürüne yüzde 25 tarife uygulanacak.

Geçtiğimiz hafta küresel gündemde Trump ve Çin tarafının ticaret savaşları konusunda attığı yeni adımlar takip edildi.

Ticaret savaşlarında 200 Milyar Dolarlık paket bu hafta yürürlüğe giriyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin’den ithal edilen ürüne 24 Eylül’den itibaren yüzde 10 tarife uygulamaya başlanacağını ve bu yüzdenin 2019 itibariyle yüzde 25’e çıkarılacağını açıkladı. Önceden doğrudan yüzde 25 olarak uygulanması beklenen tarifelerin başlangıçta yüzde 10 olarak uygulanacağının açıklanması, Trump’ın ara seçim dönemi öncesi temkinli davranmak adına sınırlamaya gittiği yorumlarına sebep oldu. Buna mukabil Çin tarafı misilleme olarak aynı tarih itibariyle 60 Milyar Dolarlık ABD ürününe ek gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı.

ABD’de ekonomi veri akışı geçtiğimiz hafta karışık bir görünüm sergiledi. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3 bin kişi azalarak 201 bine geriledi. Bu, Kasım 1969’dan beri en düşük seviye olarak kayda geçti. Beklenti ise 210 bindi. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2018 yılı Nisan- Haziran döneminde cari açık bir önceki çeyreğe göre %17 daralarak son 3 yılın en düşük seviyesine ulaştı. 101,5 Milyar $ olarak kaydedilen cari işlemler açığına ilişkin beklentiler ise 103,4 Milyar $ olarak belirlenmişti. Ülkenin cari açığının GSYH’ye oranı ise %2’ye gerilemiş oldu. Cari açıkta gerçekleşen daralmada mal ticaretindeki açığın azalmasının yanı sıra hizmet ticaretindeki fazlanın artmasının etkili olduğu düşünülüyor. Diğer taraftan ABD’de İmalat PMI endeksi Eylül ayında son 4 ayın zirvesi olan 55.6’ya çıktı. Hizmet PMI endeksi 52.9’a gerilerken Bileşik PMI son 17 ayın en düşüğü olan 53.4 seviyesine geriledi.

ABD Başkanı Trump, agresif söylemlerinde bu hafta OPEC üreticilerine yükseldi. Hafta sonu yapılan OPEC toplantısı öncesinde, petrol üreticisi ülkelere yüklenen Trump yaptığı açıklamada “Biz Orta Doğu ülkelerini koruyoruz, biz olmasak uzun süre güvende olmazlar. Onlar ise daha yüksek petrol fiyatları için bastırmaya devam ediyor. Bunu hatırlayacağız. OPEC tekeli, fiyatları şimdi düşürmeli” dedi. Bu gelişmeler ışığında dalgalı bir görünüm sergileyen Brent Petrolün varili haftayı 78,8 seviyesinden kapattı.

Ticaret savaşları, Trump, Çin, Çin’e yüzde 25 gümrük tarifesi, ekonomik savaş

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Mustafa Nisan 15, 2019 - 3:45 pm

ABD hazine bakanı Mnuchin yaptığı açıklamada ABD-Çin ticaret savaşlarında sona yaklaşılmış olduğunu umduğunu söyledi. Mnuchin sözlerine şöyle devam etti: ABD Çin ile potansiyel ticaret anlaşmasında taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda bunun sonuçları ile yüzleşmeye hazırdır. Bu açıklamalar ticaret anlaşmasında sona yaklaşıldığı şeklinde yorumlandı.

Cevap Yazın
Necmettin Aralık 13, 2018 - 8:52 pm

2018 Aralık ayında OPEC günlük 800 bin varil, OPEC dışı ülkeler ise 400 bin varil toplamda kesinti yapacak. İran’ın bu kesintilerden muaf tutulacağı belirtildi. Üretim kısıntısı 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek ve Nisan ayında yeniden gözden geçirilecek. Karar sonrası brent petrolün varili %5’in üzerinde değer kazanarak 63 Dolar seviyesine yükseldi.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00