Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Küresel Gündemin Merkezinde BM Zirvesi

kuresel gundemin merkezinde BM zirvesi 1

Küresel Gündemin Merkezinde BM Zirvesi, ABD’nin New York şehrinde gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Zirvesi yer alacak.

Zirve öncesinde haftanın küresel gelişmeleri özetle;

Euro Bölgesi’nde temmuzda %2,1 olan yıllık enflasyon, ağustos %2’ye geriledi. Bölgede, ağustos ayı öncü yıllık çekirdek enflasyon ise %1’e yükseldi. Böylece açıklanan nihai veriler, daha önce açıklanan öncü verileri teyit etti. İngiltere’de geçen ay yıllık bazda %2,4 olan TÜFE, beklenmedik bir şekilde Ağustos ayında hız kazandı. TÜFE’deki yıllık artış %2,7 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen AB gayriresmi zirvesinde, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit sürecine dair yaptığı açıklamalar Sterlin’in %1,3’lük değer kaybına sebebiyet verdi. Yapılan zirvelerde Brexit sonrası ekonomik ilişkilerin nasıl devam edeceğine dair sorulan sorulara henüz net bir cevap verilememesi piyasada tedirginlik oluşturmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta bir çok merkez bankası Para Politikası Kurullarını topladı. Japonya Merkez Bankası (BoJ), Eylül ayı toplantısında para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faizini -%0,1 düzeyinde tuttu. FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın aksine tahvil alım programını azaltma sürecine hala girmemiş olan BoJ’un 2020 yılına kadar mevcut politikasını sürdürmesi bekleniyor. Öte yandan İsviçre Merkez bankası gösterge faizini değişmeyerek -%0.75 seviyesinde tuttu. Norveç Merkez Bankası politika faizini %0,75’e yükseltirken Brezilya Merkez Bankası, faizleri değiştirmeyerek %6,50 ile tarihin en düşük seviyesinde bıraktı. Güney Afrika Merkez Bankası da beklentilere paralel şekilde politika faizini değiştirmeyerek %6,5’te tuttu

Gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimi cinsi tahvillerini izleyen en büyük ETF’e Haziran 2017’den bu yana en büyük para girişi gerçekleşti. Son dönemde gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarından gelen üst üste sıkılaşma hamlelerinin etkisi olarak yorumlanıyor.

Yeni haftada küresel ekonomi gündeminin merkezinde ABD’nin New York şehrinde gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Zirvesi yer alacak. Son dönemde etkisini artıran Ticaret Savaşları, yaptırım kararları, Brexit gibi belirsizliklerin çözümüne yönelik ikili görüşmeler ve olası adımlar yakından takip edilecek. Diğer taraftan Avrupa’da açıklanacak olan Eylül ayına yönelik öncül enflasyon verileri de radarda yer alacak.

Küresel Gündemin Merkezinde BM Zirvesi, küresel gündem, BM Zirvesi, Birleşmil Milletler,

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00