Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

TCMB Faizleri 475 Baz Puan Artırdı

TCMB Faizleri 475 Baz Puan Artırdı

TCMB Faizleri 475 Baz Puan Artırdı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! PPK toplantısı TCMB Merkez Bankası faiz kararı son durum ne oldu? 2020 Kasım ayı faiz kararı nedir? Piyasa beklentileri, olumlu yönleri neler olacak…

Yurtiçinde piyasalar PPK toplantısının ardından açıklanacak olan TCMB faiz kararına odaklanmış durumdaydı. Küreselde ise Euro Bölgesi cari işlemler dengesi ile ABD imalat sanayi aktivite endeksi piyasaların radarında olacak.

TCMB Faizleri 475 Baz Puan Artırdı

TCMB Faiz Kararı

  • TCMB Kasım ayı PPK toplantısında politika faizinde 475 baz puanlık bir artış gerçekleştirmiş ve politika faizi bu artışla %15 seviyesine gelmiştir.
  • Karar öncesi ekonomistlerin medyan beklentisi politika faizinin 475 baz puan artış yaşayacağı yönündeydi. TCMB bu kararla piyasa beklentilerine uygun bir hamle yaptı.
  • Yayınlanan PPK metninde TL değer kaybının enflasyonu olumsuz etkilediği ifade edilirken, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması için güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılacağı açıklanmıştır. Ayrıca parasal duruş sıkılığının enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sürdürüleceği ifade edilmiştir.
  • PPK toplantısından çıkan metinde politika faizinin parasal duruş için tek gösterge olacağı vurgusu öne çıkmıştır.
    Metinde düşük enflasyonun ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi yoluyla finansal istikrarın olumlu etkileyeceği vurgusu da dikkat çeken bölümlerden oldu.
  • TCMB attığı bu adımla ortodoks araçlara dönüş görünümünü güçlendirmiş oldu. GLP’nin aktif olarak kullanılmayacağı ve haftalık repo ihalelerinin yeniden başlayacağı döneme girilecektir. Ayrıca bu gelişmeyle birlikte önemli bir reel faiz söz konusu oldu.

Euro Bölgesi’nde negatif enflasyon

Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi’nde Ekim ayı enflasyonu yıllık %0,3 azalırken aylık bazda %0,2 oranında artış yaşadı. Piyasa beklentileri de bu seviyelerde kaydedilmişti. Bölgede çekirdek enflasyon ise %0,2 yükseldi. Aralık ayında Avrupa Merkez Bankası’nın bir teşvik paketini hayata geçirmesi bekleniyor. Son AMB toplantısında enflasyonun 2021 yılına kadar negatif kalacağını belirtilmiş, Aralık ayı için teşvik sinyali verilmişti.

Diğer tüm gelişmeler için birfinansci.com “Gündem” kategorisini takip edin!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ne Yapar?

TCMB Faizleri 475 Baz Puan Artırdı

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00