Bankacılık

Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Senet protesto günleri

Senet protesto süresi ne kadar, Senet protesto günleri, Senet ödeme günleri nelerdir? Senet borcu ne zaman ödenir, Senet en geç ne zaman ödenir, Senet ne zaman protesto olur gibi merak edilen tüm sorulara cevap yazımızda…

Senet Protesto Günleri

Senetteki Kişilerin Sorumlulukları

Bonodaki (Senetteki) kişiler, birinci derecede ve ikinci derecede sorumlu olanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Birinci derecede sorumlu olanlar, asıl borçlulardır ve bunlardan senedin vadesi geldiğinde ödeme istenebilir. İkinci derecede sorumlu olanlara müracaat borçluları denir ve bunlardan ancak senet vadesinde ödenmediği takdirde ödeme istenebilir. Aval veren, kimin için aval vermişse tıpkı onun gibi sorumlu olduğundan, aval verdiği kişiye göre, birinci derecede ya da ikinci derecede sorumlu olabilir.

Hamil müracaat borçlularının tümüne karşı birlikte dava açabileceği gibi, bunların içinden herhangi birine karşı tek başına da dava açabilir. Sorumlulardan biri aleyhine dava açılması diğerlerine karşı dava hakkını düşürmez.

Senette Ödeme – Senet Protesto Günleri

Ödeme için ibraz edilmeli

Hamilin, bonoyu (senedi) ödeme gününde ya da onu izleyen iki işgünü içinde ödenmek üzere borçlunun ticari ikametgâhında, böyle bir yeri yoksa meskeninde borçluya ibrazı zorunludur.

Daha detaylı incelemeden önce senet nedir? ve senet nasıl doldurulur? konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

Başvuru Hakkını Kullanabilme Koşulu (Protesto)

Ödememe Protestosu: Senet, borçluya ticaret yerinde, yoksa meskeninde ödeme için sunulduğu halde ödenmemişse noter tarafından ödememe protestosu çekilir.

Senet Protesto Süresi

Protesto Süresi (Senet ne zaman protesto ettirilir): Vadesi kesin olarak belli olan senetlerde, ödememe protestosunun ödeme gününü izleyen iki iş günü içinde çekilmesi gerekir. Ödeme günü ile vade günü genellikle aynı gündür. Ancak vade bir tatil gününe rastlıyorsa ödeme günü vadeyi izleyen ilk iş günüdür.

Protesto Sonuçları: Ödememe protestosunun çekilmesinin sonucu, hamilin ikinci derecede senet sorumlularına başvuru hakkını kullanabilmesidir.

Senet Protesto Günleri Nelerdir? Senet Ödeme Günleri Nelerdir?

Protesto işlemi, bayram, yılbaşı vb. tatillerin araya girmemesi koşuluyla ödeme gününe göre aşağıdaki şekilde yerine getirilir.

 • Ödeme günü Perşembe ise, protesto günü Pazartesi,
 • Ödeme günü Cuma ise, protesto günü Salı,
 • Ödeme günü Cumartesi ya da pazar ise, protesto günü Çarşamba günüdür.

Noter protesto masrafı her yıl değişmekte olup güncel olarak en yakın noterden masrafları öğrenebilirsiniz.

Senette İhtar

Hamil bonoyu senedi bankaya protestolu veya protestosuz olarak tahsile verebilir. Senette ihtar, protesto ettirilme unutuldu ise veya protestosuz ibraz edildi ise, senet borçlusuna ihtarname çekilebilir. İhtar içerik olarak protestonun aynı olup protesto ile ihtar arasındaki fark; protestoda hamilin asıl borçlu ve tüm cirantalara başvuru hakkı var iken ihtar gönderilmiş olmasının ikinci derece borçlulara hiç bir hukuki tahakkuku bulunmamaktadır.

İkinci derecede borçlulara dava için senedi protesto ettirmek gerekmektedir.

Senet protesto süresi, senet protesto günleri

İlgili Makaleler

71 Yorum

 1. Ödeme günü perşembeye rastlayan senetler için PAZARTESİ günü, cumaya rastlayan senetler için SALI günü, cumartesi ve pazara rastlayan senetler içinse ÇARŞAMBA günü PROTESTO GÜNÜDÜR.

 2. Protesto edilen senet sayısı ilk 4 ayda bir önceki yıla göre azaldı. % 9 azalma ekonominin kötü gidişine rağmen, mutluluk verici.

 3. 30 Ağustos tatil olduğundan sonraki iş günü 31 ağustos kabul edilir ve sonraki 2. İş günü protesto edilir. Ödeme tarihi 4 eylül salı günüdür. Saat 15:30 a kadar ödenebilir

 4. peki senet tarihi 29.08.2018 normal de ödemesi 31.08.2018 ama arada 30 ağustos var resmi tatil bu senet 03.09.2018 gününe mi kalır yoksa 31.08.2018 de mi ödenir….

 5. 29.08.2018 tarihli senet son ödeme günü pazartesi 03.09.2018 olur. Senet tarihi sonrası 2. İşgünü protesto olur.

  1. Senetimiz protesto oldu borclu olduğum kişi dilekce verdi parami elden aldim diye ilgili şube yaziyi aldik tamam dedi ama diger bankada halen bu isaret gorundugunden kredi kullanamiyoruz ne zaman kalkar bu isaret bi yerlere basvuru yapabilirmiyiz

 6. 01.09.2018 tarihli sener hafta sonuna denk geldiğinden tarihi 03.01.2018 okur ve 05.09.2018 son ödeme tarihidir.

 7. Ben de 30.09.2018 tarihli senedi bankaya sordum, bana son ödeme günü 03.10.2018 olduğunu söylediler.

 8. Perşembe günü olan senedimi hangi bankada olduğunu pazartesi saat 16 da öğrendim,Banka bana ihtarname veya bilgi için herhangi bir şey göndermedi.Benim protesto masrafını ödemem gerekiyormu.Bilgisi olan varmı

  1. Banka ihbarname gönderme yükümlülüğü vardır. Fakat, senedi düzenleyen siz olduğunuz için hukuki açıdan bir sonuç alamazsınız. Senedi kime verdiğinizi, alacaklının kim olduğunu bilmeniz gerekiyor. Protesto masrafı notere ödendiğinden, protesto masrafını ödemeden senetinizi tahsil edemezsiniz.

 9. Peki banka protestolu aldığı senedi gününde protesto etmediyse ne olur?
  Banka unuttuk dedi fakat protesto son günü borçlu senedi bankadan çekmem için yalvardı. Bankada ki görevliler sonra da günü kısaydı yetişmez diye göndermedik dediler.İhtar çekelim mağdur olmayın diyorlar. Şikayette bulundum sonuç ne olur merak ediyorum.Bu ihmalsizlik diyemiyorum öylede olsa bu ihmali geriye dönük düzeltebilirler mi? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Noter günü olmadan seneti protesto etmez, protesto için düzeltilecek bir şey yok, ihtarname çekilebilir, yine aynı şekilde hukuki takibini yapabilirsiniz. Hemen hemen aynı noter masrafı çıkar. (Protesto masrafı kadar)

 10. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için fakat noter günü vardı. 30 Ekim de protestolu verdim bankaya ödemesi 11 Kasım pazar günüydü tatil olduğu için pazartesi salı ve çarşamba üç gün bekleme süresiydi. Borçlu kişi çarşamba son günü beni defalarca aradı .Abla senedi saat 15:30 kadar,al ticari hayatım bitecek diye ama almadım. 19 Kasım bankaya gittiğimde banka bana protesto yapmayı unutmuşuz dedi ki unutmuş olsalardı borçlu protesto son günü borçlunun nasıl haberi olduda beni aradı. Ben savcılığa bankanın bana yaptığı haksızlığı bildirsem düzeltilebilir mi? Garanti şikayet hattı bana 7 iş gününde döneceklerini söyledi.

  1. Borçluya ihbarname gidiyor, ihbarname üzerinde de 15:30’a kadar ödeme yapılması gerektiği bildirildiği için borçlunun bilgisi olur.
   İhtarname göndertirin, Merkez Bankası bildirimi dışında kaybınız olmaz. İhtarname ile icra takibi başlatabilirsiniz. Geçmiş olsun

  2. İhtar içerik olarak protestonun aynı olup protesto ile ihtar arasındaki fark; protestoda hamilin asıl borçlu ve tüm cirantalara başvuru hakkı var iken ihtar gönderilmiş olmasının hiç bir hukuki tahakkuku bulunmamaktadır. Hamil ihtar göndermiş olsa bile protesto çekilmemiş ise senedin ikinci derece borçlularına karşı müracaat hakkını kaybetmiştir.

 11. 30 Mayıs 2018 tarihli senet ödemesini 01.06.2018 tarihinde ödedim. Protosto çekilmesine gerek kalmadan ödemiştim. Şimdi firma 30 Mayısta ödemen gerekiyordu 01 Haziranda ödedin 2 günlük vade farkı deyip 135,30 TL vade farkı talep ediyor. Böyle bir hakkı var mı?

  1. Banka aracılığı ile ödeme yapıldıysa senet tahsil edildiği anda borçluya teslim edilir, vade farkı diye bir şey talep edilemez. Elden tahsil edildi ise ve seneti teslim almadıysanız. Seneti de ödediğinize dair ispat (dekont) yoksa senetin tamamının tekrar ödenmesini de talep edebilir. Fakat vade farkı diye bir tutar talep edilemez

 12. Elden borç verdim arkadaşıma 30 bin tl parça parça verilen bir para boş senetlere imza attı doldurmadı üstünü ne tarih ne ödeme günü hiç bisey yok bunun dışında … Tarihinde almış olduğum borcu … tarihine kadar aylık 800 lira taksitler halinde ödeyeceğimi taahüt ederim gibi bi taahüt yaptık ama ödemiyor ne yapmalıyım senetleri kendim doldursam sıkıntı olmaz dedi avukat taahhütte sadece ödemediği borç miktarını isteyebiliriz dedi senet işe yarar mı ve borcu olanın üzerine hiçbir şey yoktu fakat bir araba almış plaka belli ama kendi üstüne mi belli değil nasıl bir yol izlemeliyim yardmcı olursanz sevinirim.

 13. Size hukukçu bir arkadaş daha iyi yardımcı olur. Senette oynama ve senedi düzenleyen dışında bir yazı olması bence sıkıntı olur. Mahkemede bunu öne sürerler.

 14. Senet, borçlusu tarafından vadeyi takip eden 2 iş günü içinde ödenmezse protesto ettirilir. Vade günü protesto işlemi yapılamaz. Protesto işlemi iş günlerinde yapılır. Vadesi tatil gününe denk gelen senetlerin vadesi, tatil gününü takip eden ilk iş gününe uzar. Yarım günler süre hesabına dahil edilir. İbraz süresinin son günü, yarım güne denk gelen senetler aynı gün içinde protesto ettirilmesi gerekir. Tatil günleri süre hesabına dahil edilmez.

  Vadesi Cumartesi, Pazar ve Pazartesi olan senetler en geç Çarşamba günü,
  Vadesi Salı günü olan senetler, en geç Perşembe günü,
  Vadesi Çarşamba günü olan senetler, en geç Cuma günü,
  Vadesi Perşembe günü olan senetler, en geç Pazartesi günü,
  Vadesi Cuma günü olan senetler, en geç Salı günü,

  protesto edilir.

 15. Hocam benim Senedim cumartesiye denk geldi artı borçlular borçlarını getirmedi bende sıkıntıdayım bi bana perşembe gününe söz verdi perşembe günü ödesem bi sıkıntı olurmu

  1. Çarşamba günü senet protesto olur, protesto masrafı ile birlikte ödeyip, merkez bankasına bildirimini yapıp, protesto kaldırımı yapsanız da, senet protesto olduğu kayıtlarınızda görünür. Kredi vb. İşlemlerde karşınıza çıkar.

  2. Firma 2- 6 -2019 tarihli elden senet yaptı. bu tarih pazara denk geliyor.Pazartesi idari tatildi sonra bayram tatili girdi . ben senedi 3.çü iş günü elden ödeme yaptım. Firma bana 9 günlük vade farkı çıkardı. El den senedin vadesi olmuyormu ?

 16. 31 aralık 2018 pazartesiye gelen ve 1 ocak salı günü resmi tatil olan kurumların sene ödemesi hangi güne gelir.benim bildiğim normadel cuma ama 2 gün tatilin arkasında önümüzdeki hafta sarkarmı yani son ödemesi 7 ocak pazartesimi olur

  1. 31 Aralık senet protesto günü 3 Ocak 2019 perşembe günü saat 15:00 a kadar ödemesi yapılması gerekmektedir.

 17. Birisine iş karşılığı 3 senet verdik.birinci senedi tarihinde ödedik.ikinci ve üçüncü senedi tarihi geçtikten sonra bankadan ödedik.bize aradan 6 ay geçtikten sonra icra dosyası açılmış.muhtemelen senedi verdiğimiz kişi iş karşılığı bir yerden mal almış. Ödememiş ona ve bize karşı icra işlemi başlatmışlar.

  Farklı şehirlerde olduğumuzdan senetleri alıp yırtamadık.bize geç ödediğimiz için 6 ay önce hiç noter yazısı protesto gibi şeyler yapılmadı. Olur sıkıntı değil dendi .birde asıl borçlu olduğumuzun oğlunun hesabına yatırdık bu sıkıntı mıdır.

 18. 30 aralikta bir senet odemem vardi bildigim kadariyla 2ocak carsamba odemem gerekiyordu araya yilbasi girince persembeye kalirmi

 19. 30 Aralık 2018 tarihli senet protesto tarihi 3 Ocak 2019’dur. Saat 15:00’e kadar ödeme yapılması gerekmektedir.

 20. Borçlu araba alıp korsan taksiye cıkıyo fakat araba kendi üstüne değil bunuda watsapta konusmalarimizda belirtiyo dava açsam delil olarak watsap konuşması ve bir ses kaydı olsa nasıl olur

 21. 15.12.2018 tarihli seneti borçlu 2 ay geçti ödemedi ancak defalarca aradım konuştum mesaj attım ne yapmam gerekiyor .

 22. Bir şahıstan borç aldım borcu ödedim senedin tutarı sonradan yazılmış avukata vermekle tehdit ediyor ben yapmalıyım

 23. 27.04.2019 tarihli senedim vardı araya hafta sonu girdi bankaya sordum son odeme gunu çarsamba gunu dedi yani 1 mayıs banka lar kapali senet protesto olur mu? Bilrn varsa cevap verirse sevinirim

 24. Merhaba bız iş icin 6 tane senet verdik ılk 3 tanesını gununde odedık ama bu ayı denk getıremedık yarın son gunu senet verdıgımız kısıde kolaylık saglamadı odeyın dedı nasıl bı yol ızlemelıyız banka ya 1 ay ıcınde odeme yapsak yıne kara kisteye alınırmıyız

 25. merhabalar 30nisan 2019 tarihli senedim var son günü 03,05,2019 tamam… acaba 1 mayıs tatilinden dolayı pazartesiye sakarmı acaba

 26. Merhaba,
  Aldığım ürün karşılığında borçlu olduğum kişiye daire ipotek ettirip sıralı senet verdim.Yani hem senet verdik hemde alacaklı kendini garantiye almak için taşınmaza haciz koydu. Arada oluşabilecek bir sıkıntıda alacaklıye biz borcumuzu yani senetimizi protesto ettirek ödeme yaparsak alacaklı evi almak isterse biz nasıl bi sorunla karşılaşabiliriz. veysunu @gmail.com

  1. 30.05.2019 tarihli senetım var bu senedım bayram sonuna kalıyor mu? Bilgileriniz için teşekkür ederim

   1. 30.05.2019 gününe senedim var protesto günü ne zaman olur acaba Pazartesi Arife öğlene kadar çalışıyor bankalar Pazartesi mi olur yoksa bayramdan sonraki ilk iş günü mü olur teşekkürler

 27. Merhaba. Çalıştığım şirkette, patronun adına 18.05.2019 son ödeme tarihli ödenecek senet vardı. (Cumartesi gününe geliyor) Şirketten bana 22.04.2019 tarihi çarşamba günü saat 10:00 da senedi bankaya ödemem için para verdiler. Bende o gün şirketin başka işleri için aşırı yoğun olduğum için ödemeyi yapamadım. Benim yerime şirketten başka biri saat 16. 00 da bankaya ödemeye gittiğinde senede protesto çekildiği için ödeyememiş. Ve bir gün sonra 274 TL protesto masrafını ben ödedim. 274 TL protesto masrafını bana cebimden ödettiler. Neymiş çarşamba günü sabahtan ödemediğim ve protesto çekildiği çin şuçlu beni çıkardılar. Şirket son ödeme tarihini geçirmiş ve bunun suçlusu olarak beni gösteriyor. Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Ayrıca bu senedin 250 TL civarı bir gecikme bedeli de varmış. Onuda bana ödeteceklermiş. Ne olur bana yardımcı olun. Koskoca şirketin çalışanına yaptığına bakın. Bana bir yol gösterin lütfen. Kendimi nasıl savunurum.

  1. Merhaba, geçmiş olsun, protesto noter masrafı dışında bir gecikme bedeli diye bir şey yoktur. Fakat Merkez Bankası’na protesto kaldırım bildirimi için bankanın aldığı masrafı da yansıtılmış olabilir.

 28. @sevim @murat 31.05.2019 tarihli senetlerin son ödeme günü 07.06.2019’dur. Protesto olmuşsa ödemesini yapıp Merkez Bankası’na protesto kaldırımı için bildirim yapılabilir. (Protesto eden banka aracılığı ile belirli masraf karşılığında)

  @ahmet @merve 30.05 tarihli senetler ödenmedi ise arefe günü 03.06 tarihinde protesto edilmiştir.

 29. 30 06 2019 tarihli senedim var Pazar gününe denk geliyor bu senet Çarşamba günü mü yatar Çarşamba yatar ise kaç a kadar yatırmak zorunda teşekkürler

 30. 15 07 2019 odeme tarihli senedimi resmi tatil olmasindan dolayi 17 07 de odemek icin aliciya ulasmaya calisirken senedimin avukat araciligi ile icraya kondugunu ogrendim bu yasalmidir

 31. TEMİNAT OLARAK BİRİNE 60.000 TL SENET VERDİM. SON OLARAK ALACAKLIDAN HESAP EXTRESİ ALDIM 27.000 TL BORCUM KALMIŞ. BU ARADA ADAMLA KÖTÜ OLDUM ADAM SENEDİMİ AVUKATA VERMİŞ BANA HERHANGİ BİR BANKA PROTESTOSU GELMEDİ BU SENEDİ NE KADAR ZAMAN ÖDEMEM GEREKİYOR. SAYGILAR

 32. Pazartesi günü vadeli senetler en geç Çarşamba günü,
  Salı günü vadeli senetler en geç Perşembe günü,
  Çarşamba günü vadeli olan senetler en geç Cuma günü,
  Cuma gün vadeli senetler en geç Salı günü,
  Cumartesi günü vadeli senetler en geç Çarsamba günü,
  Pazar günü vadeli senetler en geç Çarşamba günü,
  saat 16.00’a kadar ödenmez ise Türk Ticaret kanununa göre protesto edilir. Protesto saati bankadan bankaya göre değişebilir.

 33. merhaba 25/10/2019 tarihli bono var elimde protestoyu ne zaman göndermeme lazım. Pazartesi yarım gün salı günü tam gün tatil diye biliyorum

 34. selamlar ..SENET VADESİ EN AZ KAÇ GÜNDÜR
  YANİ BUGÜN SENET YAPSAM 10 GÜN SÜRE VERSEM OLURMU.BELİRLİ BİR SINIR VARMIDIR

 35. merhabalar
  senedim cuma günü idi ben ise salı günü saat 16:06 da ödeme yaptım protesto yazısı geldi fakat sicile işlemez dediler doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu