Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Seçim Sonuçlarının Piyasada Yarattığı Etkiler

secim sonuclarinin piyasada yarattigi etkiler 1

Gündemin en önemli maddesi seçim sonuçlarının piyasada yarattığı etkiler olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanmasının ardından atılacak olan adımlar, oluşturulacak olan yeni bakanlar kurulu ve ekonomi yönetimi yakından takip edilecek. Özellikle seçim öncesi sıkça dile getirilen ekonomide bir nevi sıkılaşma ve reform adımlarına yönelik gelişmeler piyasaların radarında yer alacak. Ekonomik veri takviminde ise güven endeksleri ve kapasite kullanım oranı ile birlikte haftanın son günü açıklanacak olan ikinci çeyreğe yönelik Türkiye’nin borç görünümü yakından takip edilecek.

Seçim Sonuçlarının Piyasada Yarattığı Etkiler

Konut satışları Mayıs ayında konut kredi oranlarında devlet bankaları öncülüğünde başlayan kampanyanın da etkisiyle yükselme eğilimi gösterdi. Konut kredi faizlerine yönelik indirim kampanyası ile birlikte; 41 konut firması 150 projede geçerli olmak üzere 15 Haziran’a kadar geçerli fiyatlarla konut fiyatlarında %20 indirime gidilmişti. Yakın zamanda bu kampanyanın süresi 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Bu etkiyle beraber Mayıs ayında satışlar %2,7 oranında artarak 119 655 olurken bu satışların %46,4’ünü ilk defa satılan konutlar oluşturdu.

İpotekli satışlar tarafında ise yıllık bazda gerileme sürse de konutta faiz indirimi ile yıllık gerilemenin boyutu azalmış durumda. Bu doğrultuda ipotekli satışlar yıllık bazda %11,7 oranında azalırken tüm satışlar içerisindeki payı %30,8 oldu. Konut fiyat artışının TÜFE’nin altında kalmaya devam etmesi diğer satışlar istatistiklerinde de yine alım fırsatı olarak yansıdı. Nitekim geçtiğimiz hafta TCMB’nin açıkladığı konut fiyat endeksine göre konut fiyatları Nisan ayında aylık %1,47 yıllık ise %10,06 seviyesinde artış gösterdi. Bu durum diğer satışlar kalemine de %10,7 seviyesinde artış olarak yansıdı. Bununla birlikte her ne kadar ivmesi enflasyonun altında kalmış olsa da konut fiyat endeksindeki artış ivmesi de son dönemdeki azalışını sonlandırarak yeniden yukarı yönlü harekete geçti.

Yeni haftada seçim sonuçlarının piyasa üzerindeki etkisi merkezde olacak.

Güven endekslerinde; tüketici güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %0,6 seviyesinde bir artış göstererek 70,3 seviyesine geldi. Genel ekonomik durum, işsiz sayısına yönelik beklentiler ve hanenin maddi durumu endeks üzerinde olumlu yönde etkiler oluştururken; tasarruf etme ihtimalinde gerileme yaşandı.

Seçim Sonuçlarının Piyasada Yarattığı Etkiler

Önerilen yazı: Son 14 yılının en yüksek seviyesinde açıklanan 2018 yılı enflasyon rakamları.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Sabri Haziran 24, 2019 - 10:44 pm

Ekrem İmamoğlu, yeni İBB Başkanı..
Seçim dönemini en sonunda kapattık. Ekrem İmamoğlu oy oranını ciddi manada artırarak İBB’nin yeni Belediye Başkanı seçildi. Hükümet kanadının da seçim sonucunu erkenden kabul etmesiyle sonuçlar kesinleşmiş oldu. Seçimlerin bitmesiyle de önemli bir belirsizlik unsuru bertaraf edildi. Sonuçların ardından piyasalar haftanın ilk iş gününde pozitif reaksiyon gösterdi. Cuma günü 5.80 seviyesinden kapanan Dolar/TL kuru 5.72 düzeyinden işlem görüyor. BIST-100 Endeksi ise %2 artıda açıldı.

Cevap Yazın
Yıldırım Aralık 13, 2018 - 10:18 pm

Erdoğan – Bahçeli bir araya gelecek..

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, yarın saat 16:00’da ittifakta son durumu değerlendirmek için bir araya gelecek. İngiliz Hükümeti ise anlaşmasız Brexit ihtimalini masaya yatıracak. ABD’de yayınlanacak TÜFE verileri de yılın son FED toplantısı öncesi kritik öneme sahip.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00