Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Nefes Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Nefes Kredisi, ilk defa 2017 senesinde gündeme gelmişti. 2017 yılında başarıyla sonuçlanan projenin, 2018 yılında da devam edilmesine karar verildi.

İstanbul Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamalara göre Nefes Kredisi kapsamında, toplamda yaklaşık 1.5 milyar tutarında kredi verilecek. 2018 yılı Nefes Kredisi başvuruları, 2 Nisan itibariyle açıldı. Krediden faydalanmak için çok sayıda kurum belgelerini teslim etti ve sonuçları beklemeye başladı.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), DenizBank, Kredi Garanti Fonu ve Ziraat Bankası arasında gerçekleştirilen bir anlaşmaya göre belli koşullar dahilinde verilen bir kredi türüdür.

Bu sene 1.5 milyar bütçe ayrılan Nefes Kredisinin, sadece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olacak şekilde üye KOBİ’lilere verilmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak, başvuru yapabilmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir KOBİ’li olmak gerekmektedir. KOBİ statüsü, yıllık cirosu 40 milyon TL ve altında olan, çalıştırdığı personel sayısı da 250’den az işletmelere verilmektedir. Kısacası, bu kritere sahip işletmeler eğer TOBB’a üye ise Nefes Kredisi’ne başvurmaya hak kazanır.

Başvuru için, oda merkezi veya temsilciliklerden alınmış Faaliyet Belgesi istenmektedir. Belgede, Nefes Kredisi için alındığına dair ibra bulunması gerekmektedir. Kredisi için en fazla 50 bin liralık talepte bulunabilecektir. Maksimum vade süresi de 12 ay olacaktır.

Nefes Kredisi

Öte yandan, DenizBank ve Ziraat Bankası’ndan başvuru yapılacak krediye KOBİ’li dahi olsa katılamayacak bazı meslek grupları bulunmaktadır. Eczaneler, döviz büroları, emlakçılar, mali müşavirler, kooperatifler, yeminli mali müşavirler ve factoring şirketleri Nefes Kredisi’ne başvuru yapamamaktadır.

Başvuru için, herhangi bir teminat ve kefil talep edilmemektedir.

Yukarıdaki başvuru koşulları doğrultusunda, KOBİ’lilerin finansal durumu değerlendirilecektir ve eğer onaylanırsa kredileri en kısa sürede çıkarılacaktır. Onaylanması halinde, bankaların masraf ücreti de 51 lirayı geçmeyecek şekilde belirlenmiştir.

Sonuç olarak, KOBİ’lilere yatırımlarını iyileştirmek, sermayelerini verimli bir şekilde kullanma fırsatı vermek, kısacası “nefes” olmak prensibi ile yola çıkmış Kredisi, küçük işletmelere büyük bir imkan sağlamaktadır. Bu kredi ile ilgilenen KOBİ’liler için başvurular 2 Nisan itibariyle açılmıştır. Başvurular gerekli koşulları sağlayarak ve belgeleri bankalara ulaştırarak gerçekleştirilebilmektedir.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Hakan Ocak 11, 2019 - 11:25 pm

KOBİ değer kredisinin detayları açıklandı..
Hazine ve Maliye Bakanı tarafından daha önce duyurulan KOBİ’lere destek paketinin detayları açıklandı. Paket kapsamında imalatçı ve ihracatçı şirketlere azami 1 milyon, hizmet alanındaki sektörlere ise azami 500 bin TL kredi verileceği açıklandı. Paket kapsamında toplamda 40 bin işletmeye destek verileceği öngörülüyor. Kredinin ilk 6 ayı ödemesiz olacak ve aylık %1,54 faiz oranı uygulanacak. KOBİ’lere sağlanacak paketin toplam büyüklüğü ise 20 milyar TL.

Cevap Yazın
Gökhan Nisan 22, 2018 - 5:29 pm

6 ay geri ödemesiz, daha sonra verilen kredinin bir sene içerisinde ödenme zorunluluğunun hiç bir faydası yok, geri ödemeyi daha iyi hale getirilmesi gerekir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00