Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Nasıl Çok Para Biriktirip Emeklikte Rahat Edebilirim

Nasıl Çok Para Biriktirip Emeklikte Rahat Edebilirim

Para biriktirmenin en zor kısmı, belki de para biriktirmeye başlamaktır. Bu içerikteki tavsiyelerin her birine uyarsanız, hedefiniz ne kadar büyük olursa olsun o hedefe ulaşabilirsiniz. Böylelikle emekliliğinizde daha rahat bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Harcamalarınızı Not Edin

Para biriktirmeye başlamanın ilk yolu, harcamalarınızı tek tek not etmektir. İçtiğiniz kahveden ev için aldığınız her şeye kadar harcamalarınızı not alın. Tüm harcamaları not aldıktan sonra bu harcamaları kategorilerine göre ayırın. Ev için harcamalarınızı, kişisel harcamalarınızı ve eğlence için harcadığınız miktarı ayrı ayrı yazın. Kredi kartı ekstrenizin bu konuda size büyük yardımları dokunabilir. Çalışırken veya emekli olduktan sonra harcamalarınıza dikkat ederseniz, ekonomik olarak daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir Bütçe Oluşturun

Harcamalarınızı not aldıktan ve kategorilere ayırdıktan sonra yapmanız gereken şey ise bir bütçe oluşturmaktır. Bütçenizi harcama miktarınız ile uyumlu olacak şekilde oluşturmalısınız. Böylelikle harcamalarınızı kısıtlayabilir ve aşırı harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz. Aylık harcamalarınızın yanı sıra araç bakım masrafı gibi her 2-3 ayda bir ortaya çıkan masraflarınızı da bütçenize dahil etmelisiniz. Kendinize uygun bir bütçe hazırlayarak, daha çok para biriktirebilirsiniz.

Para Biriktirmeyi Hedefleyin

Bütçenizi belirlediğinize göre şimdi o bütçe içinde tasarruf adı altında bir başlık daha oluşturun. Her ay gelirinizin yüzde 10 ile 15’lik kısmını biriktirmeyi düşünün. Eğer masraflarınız gerçekten fazlaysa, harcamalarınızın bir kısmını kesmelisiniz. Dışarıda yemek yemek ve eğlence gibi aktivitelerin oluşturduğu masrafları azaltarak tasarruf yapmayı deneyebilirsiniz.

Para Biriktirmek İçin Bir Hedef Belirleyin

Para biriktirmeye başlamanın en iyi yollarından biri de bir hedef belirlemektir. Ne için para biriktirmeyi istediğinizi bulduğunuzda daha kolay para biriktirebilirsiniz. Bu hedef; evlenmek, tatile çıkmak veya rahat bir emeklilik olabilir. Bundan sonra ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar bir süre para biriktirmek zorunda olduğunuzu düşünmelisiniz. Bir hedef belirlemek, daha kolay para biriktirmenizi sağlayacaktır.

Öncelikleriniz Hakkında Karar Verin

Geliriniz ve giderinizden sonra hedefleriniz, para biriktirme konusunda etkili olacak en önemli şeydir. Uzun vadeli planlarınızı asla unutmayın ve yatırımlarınızı buna göre yapmaya özen gösterin. Para biriktirmek için yaptığınız hedeflerinizi mutlaka önceliklendirin. Böylelikle para biriktirmeye nasıl başlayacağınıza dair aklınızda bir fikir oluşur. Eğer yakın zamanda arabanızı değiştirecekseniz, bunun için para biriktirmeye şimdiden başlasanız iyi edersiniz.

Doğru Araçları Tercih Edin

Eğer kısa vadeli bir hedef için para biriktirmeyi tercih ediyorsanız, yatırım hesaplarını veya vadeli mevduat hesaplarını tercih edebilirsiniz. Vadeli mevduat hesapları, paranızı bir süre kullanmanıza mani olur fakat faiz geliri yatırım hesaplarına göre daha yüksektir. Uzun vadeli yatırımlar için emeklilik fonları, likit fonlar ve hisse senetleri gibi yatırım araçlarına paranızı yatırabilirsiniz. Ayrıca, tüm yatırımınızı tek bir yatırım aracında toplamak zorunda değilsiniz. Yatırımlarınızın güvende olması için birçok yatırım aracına yatırım yapmalısınız.

Otomatik Olarak Yatırım Hesabınıza Aktarma Yapın

Neredeyse tüm bankalar, vadesiz mevduat hesabınızdan vadeli mevduat hesabına otomatik olarak para aktarabilmektedir. Ne kadarlık bir miktarın hangi hesaba ve ne zaman gideceğini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Böylelikle ek bir şeyler yapmanıza gerek kalmadan paranızı kolaylıkla paranızı yatırım hesabınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bu durum paranızı gereğinden fazla harcama riskini de ortadan kaldırır.

Biriktirdiğiniz Paranın Artışını Gözlemleyin

Bütçenizi her aydan gözden geçirin ve ne kadar para biriktirdiğinizi bir kontrol edin. Böylelikle hem para biriktirmeyi sürdürebilir hem de problemleri hızlıca tespit edip çözüm bulabilirsiniz. Tasarrufun bu basit yolları, her gün daha fazla para biriktirmenize ve hedeflerinizi daha hızlı vurmanıza bile ilham verebilir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00