Gündem

Merkez Bankası Faiz Oranları Kararı

Güncel Merkez Bankası Faiz Oranları, para politikası kurulu kararları yatırımlarımızı ve tüm ekonomiyi etkilemektedir. Güncel MB faiz oranlarını birfinansci.com ile takip edin…

Merkez Bankası Faiz Oranları

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranı ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

  • Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25.
  • Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.
  • Geç Likidite Penceresi faiz oranı: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,75.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Merkez Bankası Faiz Oranları Kararı, Bir Finansçı

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir.

Para Politikası Kurulu Kararı

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ne Yapar?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merkez Bankası kredi faizi verilerini açıkladı… (19.03.2019)
    Açıklanan verilere göre ortalama faiz oranları ticari kredilerde %23,1 taşıt kredilerinde %23,8 konut kredilerinde ise %18,5 olarak gerçekleşti. Böylece son bir ayda ticari kredilerde yüzde 1 puan, ihtiyaç kredilerinde 3,8 puan, konut kredilerinde ise 5 puan düşüş gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu