Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Küresel Çapta Enflasyon Verileri ve Siyasi Haber Önemli

Küresel Çapta Enflasyon Verileri: Beklentilere paralel olarak hem Avrupa hem Japonya’da para politikası duruşu değişmedi. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) uzunca bir süredir metinlerinde yer alan “gerektiği durumda varlık alımı miktarının artırılabileceği” ifade etti.

Küresel Çapta Enflasyon Verileri

Artık çıkarılması normalleştirme sürecine daha yakın olduğumuzu teyit ederek küresel getirileri yukarı çekti. Bu arada AMB, Euro Bölgesi büyüme tahminini 2018 yılı için %2,3’ten %2,4’e yükseltirken, 2019 ve 2020 yılı için sırasıyla %1,9 ve %1,7 ile değiştirmeyerek yavaşlama beklentisini korudu.

Bölge’de enflasyon tahminleri ise 2018 için %1,4 ile değiştirilmezken, 2019 yılı için %1,5’ten %1,4’e sınırlı aşağı revize edildi. Ana ticaret ortağımızdaki büyümeye dair iyimserlik ve son dönemde alınan genişlemeci maliye politikası. Tedbirleri Türkiye’de de büyümeye dair tahminleri kırılgan bir şekilde iyileştiriyor. AMB Başkanı Draghi, büyümenin yukarı yönlü sürprizler yapmasına rağmen enflasyonun ılımlı kaldığını yineledi. AMB’nin yıl genelinde faizleri sabit tutsa da ekonomik bir şok olmadıkça varlık alım programını Eylül’de sonlandırması ivme kazandı.

Küresel Çapta Enflasyon Verileri

Siyasi Haber Önemli

Çin’de Şubat’ta yıllık tüketici enflasyonu, gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak, %2,5’lik beklentilerin oldukça üzerinde. %2,9 ile dört yılın en yükseğine ulaştı. Enflasyonist baskılardaki artışa rağmen, şimdilik para politikası tepkisi beklenmiyor.

Japonya’da 2017’nin son çeyreğinde yıllıklandırılmış büyüme oranı, hem yatırımlar hem stoklardaki olumlu revizyonlar. Daha önce açıklanan %0,5’ten %0,9’luk beklentilerin de oldukça üzerinde %1,6’ya revize edildi. Son 28 yılın en uzun soluklu ve güçlü genişleme dönemi yaşanmaya devam etti. Japonya Merkez Bankası’nın önde gelen ekonomiler arasında politika duruşunu en son normalleştirecek ülke olacağı tahmin ediliyor.

Yeni haftada küresel çapta enflasyon rakamları ve “ticaret savaşlarına dair” siyasi haber akışı takip edilecek.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00