Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Gümrük Vergisi Artışıyla Piyasalarda Kırılganlık Arttı

Gümrük Vergisi Artışı: Yurtiçinde güncellenmiş seri ile Ocak ayı sanayi üretimi ve ikiz açık verileri başta olmak üzere bir dizi ekonomik veri açıklanacakken. Dolar/TL’de kritik 3,83/84 seviyesi geçen hafta da aşılamazken, yeni haftada yine bu seviye takip edilecek.

Gümrük Vergisi Artışı

Bu arada Euro/TL’nin 4,74 ile yeni rekor seviyeye ulaşması ve TL volatilitesinin de keskin bir şekilde %9’un da altına gerilemiş olması dikkat çekiyor. Büyümeye dair verilerin olumlu gelmeye devam etmesi ise, hisse senedi piyasalarında iyimserliği ön plana çıkartabilir. İkiz açık verilerindeki kademeli genişlemenin sürmesine rağmen, halen kontrol edilebilir seviyede olduğunu düşünülürken; petrol fiyatlarındaki artış cari açığı olumsuz baskılıyor.

Gümrük Vergisi Artışıyla Piyasalarda Kırılganlık Arttı

ABD’de tarım dışı istihdam Şubat’ta 200 bin kişilik beklentilerin oldukça üzerinde 313 bin kişi artarken, ortalama saatlik ücretler yıllık bazda bir önceki aydaki %2,8’den %2,6’ya geriledi. Güçlü istihdam artışına karşın enflasyonist baskıların hafiflemesi Fed’den bu yıl dördüncü faiz artırımını bekleyenlerin sayısının şimdilik azalmasına yol açtı.

Gümrük Vergisi Artışı

10 yıllık tahvil getirisinin %2,9 ile görece yüksek seyrini koruması dikkat çekiyor. Ülkede dış ticaret açığı ise Ocak’ta 56,6 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde artarak son 10 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı ve ilk çeyrek için eş zamanlı büyüme tahminlerinin %3,5’lerden %2,5’lere doğru gerilemesine yol açtı ve gümrük vergisini artırma yanlısı olanları kısmen destekledi.

ABD Başkanı Trump, çeliğe %25, alüminyuma %10 gümrük vergisi getiren düzenlemeyi imzalarken, komşu ülkeler Kanada ve Meksika düzenlemeden muaf tutuldu. 15 gün içinde hayata geçecek düzenlemenin ardından Trump, ABD’nin dış ticaret açığı verdiği ülkelere yönelik yeni tarifeler de planladığını söyledi. Bu arada piyasa dostu olarak kabul gören Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Cohn’un gümrük tarifeleri nedeniyle istifa ettiği bildirilirdi. ABD’nin kararına kürenin geri kalanından benzer adımlar gelebileceği endişesi finansal piyasalarda kırılganlığı artırıyor.

Öte yandan Trump’ın Kuzey Kore lideri ile tarihte ilk kez görüşen ABD Başkanı olarak Mayıs ayında bir araya gelecek olması, küresel jeopolitik risklerin hafifleyebileceği yönündeki ümitleri artırdı. Kuzey Kore yönetiminin Güney Kore’ye karşı nükleer silah kullanmamak. ABD ile anlaşılırsa nükleer ve füze denemelerini durdurmayı taahhüt ettiği açıklandı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00