Piyasalar

Kripto Paraların Avantajları ve Dezavantajları

Dijital paraların avantajları ve dezavantajları

Kripto Paraların Avantajları: Kripto para, son yıllarda en çok konuşulan para birimleri arasında yer alıyor. Hakkında bilinmeyenlerin bir hayli fazla olması, kripto parayı bu denli popüler ve ilgi çekici hale getiriyor. Herhangi bir devlete veya merkezi otoriteye bağlı olmaması, bazılarına güven verirken bazıları içinse soru işareti şeklinde kalıyor. Kimi ülkelerde yasaklanırken kimi ülkelerde serbest bir şekilde kripto paranın kullanılmasına izin veriliyor.

Öte yandan da yıllar boyunca banka kartı kullanan çoğu insan, aslında bir anlamda sanal para ile temas etmiş durumda. Banka kartlarından harcadığımız paralar aslında maddi olarak paraya temas etmeden, yalnızca bankaların sisteminde rakamlar değişikliğe yol açıyor. Yakın zamanda yaşamlarımıza tamamen giren, dijital olarak şifrelenmiş bir sanal para birimi olan kripto paranın avantajlarını ve dezavantajlarını gelin birlikte inceleyelim.

Kripto Paraların Avantajları ve Dezavantajları

Kripto Paranın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle yazımızın girişinde de söylediğimiz gibi kripto para, herhangi bir devlete dolayısıyla da merkez bankasına bağlı değildir. Bu anlamda kripto paralar, ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmeyen bir yapıdadır. Bu özel para birimi, bir ülkeye bağlı olmamasına rağmen merkeziyetçi ağ üzerinden bir veri desteklenmesi ile korunur. Yani yapılan işlemler taklit edilemiyor veya yapılan işlem haricinde farklı bir müdahale söz konusu olamıyor. İnternet ortamında güvenli ve de en önemlisi şifrelenmiş durumdalar. İnternete erişebilecek herhangi bir cihazı olan kullanıcılar, bu sürece kolay bir şekilde dahil olabilirler.

Ekonominin dijitalleşmesi ile kripto paraların büyük bir hızla büyümesi, ilk başlarda ciddi bir şüphe uyandırsa da bugün gelinen noktada en büyük şirketler dahi yüksek hacimli işlemler yapmaya başlamıştır. Öyle ki para birimleri enflasyona karşı değer kaybederken kripto paralar değer saptama aracı olarak kullanılıyor.

Günümüzde nakit para alışkanlıkları da gittikçe değişim gösteriyor. Nakit para basımı, dağıtımı, sayılmasının zorluğu merkez bankalarını dijital paraya yöneltmeye olanca hızıyla başlamış durumda. Aynı zamanda bu paralar “blok zincir” teknolojisi ile korunmakta. Bu sistem oldukça gelişmiş bir güvenlik sistemi olduğundan önümüzdeki yıllarda başka alanlarda da sahtecilik yapılmasının önüne geçebilecek düzeydedir. Geleneksel piyasaların getirilerinin düşük olduğunu düşünen yatırımcılar kripto paraya yöneltiyor diyebiliriz.

Kripto Paranın Dezavantajları Nelerdir?

Kripto para piyasasının inişli hareketli olmasının sebebi, denetlenmiyor olması değildir. Hisse senedi gibi denetlenen piyasalarda da ani iniş çıkışlar yaşanabiliyor ancak kripto para biriminin yüksek riskli bir yatırım aracı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yüksek riskli olmasının sebebi ise dünya çapında hala diğer araçlara göre daha az kullanıyor olmasıdır. Yakın gelecekte kripto para piyasalarına mutlaka bir düzenleme geleceği öngörülse de henüz böyle bir durum söz konusu değil. Ülkemizde de henüz bu konuda bir mevzuat bulunmuyor. Tüm sebeplerle büyük yatırımların yapılması için henüz uygun bir zeminin olmaması.

Olumlu yanlarından bahsettiğimiz güvenlik önemlerinin şifrelenmeye bağlı olmasına karşın, dolandırıcılık ne yazık ki her sektörde olabildiği gibi elbette kripto paralarda da var. Yapılan en büyük hatalar ise genellikle para transferlerinde gerçekleşiyor. İnsanlar yabancısı oldukları bu yeni parayı kendi hesaplarının haricindeki bir kullanıcıyı yönlendirerek yapıyor. Kullanıcı hatalarının ve dolandırıcılık gibi dikkat edilmesi gereken bir başka konu da işlem yapılan platformun siber saldırılara karşı önlemlerini almış olması yer alıyor. Bunun da haricinde sahte kripto para analistlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Sahte analistler, yatırımcıları yanlış yönlendirip kendileri kazanabiliyor.

Her ne kadar günümüzde çok yüksek riskli bir yatırım aracı olarak kabul görse de yakın bir gelecekte yapılacak denetleme düzenlemeleri ile beraber kripto paralar, adından çok daha sık söz ettirecek gibi görünüyor. Yatırımcıların kripto para piyasalarını iyi öğrenip, analiz etmesi gerçeği de yaşanacak büyük maddi kayıpların önüne geçebilir. Ne kadar yüksek riskli olursa olsun artık kripto paraların yaşamlarımızda inkar edemeyeceğimiz bir boyuta geldiğini ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu