Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

kredi notu güncelleme

Kredi Notu Nedir? Kredi kullanan insanların en çok merak ettikleri konulardan birisi de kredi notu güncelleme tarihidir. Çünkü kredi çekmek isteyen insanlar bu sayede anlık kredi notlarını öğrenerek kendilerine belirlenen tutara göre kredi isterler. Size kredi notlarının ne zaman güncelleneceği hakkında bilgi sahibi olmanız için bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Kredi Notu Nedir?

Öncelikle kredi notu nedir? Kredi notları nelere göre verir? Bu tarz soruların cevaplarını arayalım. Bu sayede kredi notu hakkında sizlerin de kafasında soru işaretleri kalmayacak ve ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Kredi Notu Güncelleme

Kredi notu insanlara kullandıkları kredi kartları veya daha önceden çektikleri kredileri geri öderken yapmış oldukları ödeme titizliğine göre verilen puandır. Yani ödemeleriniz ve kullanımınıza göre bankaların size verdiği ve bütün bankalar tarafından geçerli olan puandır. Bankalar ilk başta yaptığınız işe, aldığınız maaşa, makam, mevkinize bakmaz. Kredi notunuza bakar! Her ne kadar üst düzey yönetici hatta bir şirkette CEO dahi olsanız kredi notunuz düşük ise bir bankadan kredi çekebilmeniz oldukça zor olabilir.

Kredi notunu bir bakıma finans siteminin “sabıka kaydı” gibi düşünebiliriz. Bankalara finansal olarak yapılan eylemler kredi notunuzu olumlu ya da olumsuz etkiler. Bankalara yapılan düzenli ödemeler, bankaya herhangi bir borcunuzun bulunmaması kredi notunuzu yani finansal sicilinizi olumlu yönde etkiler. Kredi notunuz artı yönde yükselir.

kredi notu

Olumsuz yöndeki davranışlarınız doğal olarak kredi notunuza da olumsuz olarak yansır. Kredi notunuzun eksiye düşmesine sebep olur. Hatta bir bankaya kredi veya kredi kartı borcunu 90 gün içerisinde ödemediğiniz taktirde “kara listeye” yani banka sicilinizin bozulmasına sebep olur ki bu ileride bankalarla sorun yaşamanıza yol açabilir.

Düzenli ödeme yapan, yüksek miktarda kredi çekip bu krediyi gününde veya gününden önce ödeyerek bitiren, kredi kart borcunu iyi takip edip ona göre kullanan ve ödemesini aksatmayan insanlar bankalar tarafından yüksek kredi notu ile değerlendirir. Yüksek kredi notuna sahip olan insanlar daha yüksek meblağlarla kredi çekebilirler. Fakat ödemesine önem vermeyen insanlar ise düşük kredi notuna sahip olurlar.

Kredi Notu Güncellenmesi Hangi Aralıklarla Yapılır?

Bankalar müşterilerine kredi verecekleri zaman öncelikle müşteri kredi notu hakkında bir araştırma yaparlar. Kredi notu düşük olanlara kredi vermeyebilirler. Gelişen teknolojiden en fazla yararlanan sektörlerin başında hiç kuşkusuz bankacılık ve finans sektörü yer almaktadır.

Artık yapılan her işlem online olarak sisteme düşüyor. Bu da birçok şeyi çok kısa zamanda gerçekleştirmemize olanak sağlıyor. Kredi notu güncelleme işlemleri de bankacılık sektörünün teknoloji sayesinde kısa sürede sonuç aldığı hizmetlerden biridir. Kredi notu güncellemesi genellikle günlük olarak yapılır. Tam sonuç için bankaların günsonu yapması gerekir.

Tam esası ile kredi notunu ne sıklıkla güncellenir sorusunun cevabını günlük güncellenir cevap verebiliriz.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00