Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

İş Yerinde Söylenmemesi Gereken Sözler

İş Yerinde Söylenmemesi Gereken Sözler

İş etiği firmadan firmaya göre değişen bir kavramdır fakat iş yerinde asla söylememeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. İş yerinde yaralayıcı ve kırıcı sözler söylememek gerektiğini hepimiz biliyoruz fakat daha az bilinen iş etiği kuralları da mevcuttur. Bu içerik sayesinde iş yerinde asla söylememeniz gereken şeyleri öğrenebilirsiniz.

İş Yerinde Söylenmemesi Gereken Sözler

Bence Fazla Düşünüyorsun

İş yerindeki arkadaşınıza veya patronunuza bir konuyu fazla düşündüğünü söylememelisiniz. Bu söz, iyi bir iş çıkarmaya çalışan ve işini özenle yapan kişilere bir hakaret niteliği taşıyabilen bir sözdür. Bu sözü söyleyen kişilerin bu sözü gerçekten düşünerek söylediği varsayılmaz. Bu sözü birilerine söylemek gerçekten düşüncesizce bir davranıştır ve sizi pişman edecek sonuçları olabilir.

Üzgünüm

Bir konuyu anladığınızı ve asla yapmayacağınızı söyleyebilirsiniz fakat özürleri kişisel hayatınızda kullansanız daha iyi olur. Bir kişiden özür dilemek, tamamen duygusal bir davranıştır. Problemi kabullenmek ve nasıl çözüme kavuşturacağınızı belirtmek daha profesyonel bir davranış olacaktır fakat bu kural her yerde geçerli değildir. Özellikle bir toplantıya geç kaldıysanız ve toplantının orta yerinde salona girdiyseniz, özür dilemeniz gayet doğal bir davranış olacaktır.

Bu Konuyu Tartışmanın Bir Anlamı Var Mı?

Bir konuyu anlattıktan sonra kişiler, bu soruyu sorma eğiliminde olabilirler. Eğer böyle bir soru soruyorsanız, ya kendinize güvenmiyorsunuz ya da ne dediğinizi bilmiyorsunuz ve konuyu tartışmanın gerekli olmadığını karşınızdaki kişiye ispatlamaya çalışıyorsunuz demektir. Bu durum sizi küçük gösterebilir. Kendinizi ve yaptığınız işi küçük göstermek yerine daha özgüvenli bir tavır sergileyebilirsiniz. Bu sorunun yerine sizin düşüncenizi öğrenebilir miyim sorusu daha doğru olacaktır.

Bu Böyledir

Bir fikrin, başka bir şeyin doğal sonucu olduğunu söylerseniz uçurumdan atlarken sigara içen biri gibi olursunuz. Bu cümleyi günlük iş yaşamında birçok kişi kuruyor ve bu cümleyi kurmayı bir an önce bırakmalıyız. Bu cümlenin gerçekten hiçbir anlamı yoktur. Bu böyledir cümlesi, aptallar için uydurulmuş bir masaldan ibarettir.

Hissediyorum Ki…

İşte düşünebilirsiniz fakat hissedemezsiniz. Böyle bir cümle kurmak, kendiniz ve yaptığınız iş hakkında şüphe duyduğunuzu ifade eder. Bu cümlenin yerine eminim ki veya inanıyorum ki gibi söz öbekleriyle cümleye başlamayı tercih etmelisiniz. Dile getirmek istediğiniz düşünce, gerçekten çok mantıklı bir düşünce olabilir fakat iş yerinde sizin hislerinizi kimse umursamayacaktır. İşyerindeki herkes; kişilerin nasıl daha iş yapılabileceği ile ilgili fikirleri önemser.

Geç Kaldım Çünkü…

Neden uyuya kaldığınızı henüz anlatmadıysanız, son yarım saati neden yaralı bir kuşa bakarak geçirdiğinizi anlatmanın bir yolu vardır. Bunun yerine hiçbir açıklama yapmamayı tercih edebilirsiniz. Tedbirli olmak bir erdemdir. İş yerinde en az önemsenen taktiklerden biri de sessiz kalmaktır.

Lütfen Ağlamayın veya Ağlamaya Gerek Yok

Ağlamak, insanların strese karşı verdikleri en önemli fiziksel tepkiler arasındadır. Lütfen bunu unutmayın. Ne kadar yoğun ve acı görünse de ağlamak, daha iyi hissetmenin başlangıcı niteliğindedir. Ağlamak istiyorsanız, lütfen ağlayın ve sakın bu hissi durdurmayın. Ağladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Ağla açılırsın derler ya hani cidden de öyle olur.

Çok Meşgulüm

Gerçekten çok meşgul olmadığınız sürece bu cümleyi lütfen kullanmayın çünkü bu cümle başkalarının kendilerini önemsiz hissetmelerine neden olabilir. Başka biri bunu size deyince nasıl hissedeceğinizi bir düşünün. Gereksiz yere meşgulüm diyen bir kişi, muhtemelen vereceğiniz işten kaytarmak istiyor ve daha kötüsü sizi önemsemiyor olabilir. Kısacası böyle bir cümleyi kurmamak, çevrenizdeki kişileri ve sizi de daha iyi hissettirecektir.

İş Yerinde Söylenmemesi Gereken Sözler

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00