Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Günlük Borsa Verilerini İzlemek Neden Gereklidir?

gunluk borsa verileri 1

Borsa, hisse senedi ve değerli tahvil alım, değişim, satımı ile uğraşmakta olan kişilerin, devletin kontrolü altında olmak kaydı ile iş yapmakta oldukları yere denir. Hisse senedi gibi hisse değerleri çok yüksek olan evraklara ait, alım ve satım işlerinin yapıldığı yerlere ise, (IMKB) Menkul Kıymetler Borsası adı verilir. Yeni ismi, (BIST) Borsa İstanbul olan, eski ismi ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bir menkul kıymet borsasıdır.

Borsa

Borsa da alıcı ve satıcılar yüz yüze değil, aracılar ile işlem yaparlar. Burada menkullerin ve hisse senetlerinin, piyasalar içerisindeki fiyatlarını alıcıların arzı, satıcıların talepleri belirlemektedir. Anlık olarak değişmekte olan arz ve talep isteklerine göre, fiyatlar sürekli olarak değişmektedir. Borsalarda kendilerine özgü olan standartlar ve kurallar bulunmaktadır. Her borsanın içerisinde, denetleyen ve düzenleyen bir kurul mevcuttur. Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan şirket sayısı 535’dir.

Endeks Ne Demektir?

BİST’te işlem gören bir şirket, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan, halka arz onayını almış demektir. Borsa’da işlem görmekte olan şirketler, belirlenmiş olan kriterlere, göre bölümlere ayrılarak, veri grubu oluşturmalarına, endeks denir. Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan, 535 şirket, piyasalar içerisindeki, hisse değerlerine göre, X 100 endexini oluştururlar.

Şirketlerin şeffaflaşmak ve kurumsallaşmak ve para kazanmak adına piyasaya sürdükleri hisse senetleri, yatırımcılar tarafından alındıkça, şirketler para kazanmaktadır.

Yatırımcılar ise, gelecek zamanlarda, büyüyeceğini, gelişeceğini düşündükleri şirketlere, ortak olup yatırım yapmak adına, hisse senedi alırlar. Hisse senetleri, şirketler tarafından belli sayıda çıkartılmaktadır. Şirketlerin piyasaya sürdükleri hisse senetleri bittiğinde, mevcut hisse senetlerinin fiyatları artmaya ve değer kazanmaya başlar.

Borsaya yatırım yapabilmek için, herhangi bir finansçı bankadan yatırım hesabı açılabilir ve ya aracı kurumlar vasıtası ile bu işlemler yapılabilir. Lotlar halinde satılmakta olan, borsaya kota olmakta olan şirket hisselerinden, piyasada oluşmakta olan anlık fiyatlar üzerinden, istenildiği kadar lot alım satımı yapılabilir. Günlük borsa verileri takibi, Endeksler aracılığı ile, bu hisse senetleri üzerindeki iniş ve çıkışları gösterdiği için, borsadan hisse alıp satmak isteyen kişiler için, büyük önem taşımaktadır.

Önerilen yazımız; “En çok kazandıran hisseler” yazımızı incelemek için tıklayın.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Pinar Ağustos 28, 2023 - 8:32 am

Merhabalar, makalenizi okuduktan sonra günlük borsa verilerini izlemenin neden gereklidir konusunda yeni bir perspektif kazandım. Bununla birlikte, makalenizde endeks kavramına atıfta bulunulduğunu görüyorum ancak endeks ne anlama geliyor ve nasıl kullanılıyor, bunun hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? İyi çalışmalar!

Cevap Yazın
Mehmet Hazbi̇n Ağustos 10, 2023 - 10:10 pm

Bu yazı benim borsa verilerinin önemine dair farklı bir bakış açısı sunmama neden oldu. Benim için borsa sadece bir yatırım aracıydı ancak bu yazıda borsanın ekonomi hakkında daha geniş bir bilgi verdiği vurgulanmış. Bu makaleyi paylaştığınız için teşekkür ederim!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00