Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Faiz İndirim Dönemi, Yeni Belirsizlikle Bizi Karşıladı

Faiz İndirim

Faiz indirim dönemi içerisindeyken… Geçtiğimiz yılın kur şokuyla birlikte enflasyon beklentileri de önemli ölçüde bozulmuştu. Enflasyondaki yapışkanlık nedeniyle de yaklaşık 1 yıldır %20 seviyesinde bir enflasyonla baş etmeye çalışıyorduk.

Faiz İndirim

Haziran ayına geldiğimizde ise baz etkisinden aldığımız destekle enflasyonda son bir yılın en düşük seviyelerini gördük.

Gıdanın ve giyimin mevsimsel olarak düşüş periyodunda olması bu noktada en önemli etken. Bunun yanında turizmde işlerin iyi gitmesi lokanta ve oteller kaleminde fiyatlarda yükseliş olarak bize yansıdı. Buna ek olarak sevindirici iki gelişme; ÜFE’den gelen baskı azalıyor, Çekirdek Enflasyon düşüş patikasında hızla devam ediyor. Üzerine eğilmemiz gereken nokta ise yapışkanlığını tam kıramadığımız çift haneli hizmet enflasyonu.

Enflasyonun geldiği yeni seviye ile şu anda %8’in üzerinde reel getiri veriyoruz. Risk primimiz – CDS – görece yüksek seviyelerde olmasına rağmen halihazırda gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek getiriyi veriyoruz. Bu da Temmuz ayı PPK toplantısında faiz indirimi için TCMB’ye alan açıyor. Piyasada da bu yönde konsensüs oluşmuş durumda. Baz senaryo ise 100 baz puan indirim.. Ama..

TCMB Başkanının Görevden Alınması

..ama hafta sonu yeni bir belirsizlik kalemi ortaya çıktı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alındı. Yerine TCMB Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir TCMB Başkanı görevden alınmış olundu. Bu durum yatırımcı güveni ve TCMB’nin bağımsızlığı algısına kısa vadede önemli darbe vurdu.

Piyasaların yeni gelen başkanın politikalarına olası bir güveni kazanması sabık başkan Çetinkaya dönemine göre daha da uzun sürecektir. İlk şokun atlatılması için ise 25 Temmuz PPK kararına kadar bir volatilite bizi bekliyor..

Kısa Özet:

Enflasyon iyiden iyiye düşüş rayına oturdu. Temmuz’da zamlarla birlikte hafif yükseliş beklemekle birlikte yılsonu beklentilerinde pozitif revizyonlar var. Ancak baz senaryoyu olumsuz etkileyebilecek yeni bir belirsizlik kalemimiz ortaya çıktı. TCMB Başkanı görevden alındı..

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00