Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Elektrik Yardım Başvurusu 2022

elektrik yardim basvurusu 2022

2022 yılının girişi itibariyle elektrik faturalarına yapılan zamanlar insanların fatura ödeme sıkıntısı yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle de faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar devletin sunduğu elektrik yardımından yararlanma yollarını arıyorlar. Bu neden yardım talebinde bulunacak kişilerin işlerini kolaylaştıracak elektrik yardım başvurusu 2022 şartları ve başvuru aşamasına dair merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Kimler Elektrik Yardım Başvurusu Yapabilir?

Devlet elektrik faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara uzun yıllardır elektrik yardımı sunuyor. Elektrik tüketim desteği olarak da isimlendirilen yardım evde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak artış veya azalış gösteriyor. Yapılan ödeme sayesinde aileler faturalarını ödeyerek borçlarından kurtulabiliyorlar. Ancak devlet bu desteği tüm bireylere veremiyor ve bu nedenle de destek başvuruları devletin belirlediği kriterlere uyan kişiler tarafından yapılabiliyor.

Yardım başvurusunda bulunabilecek kişiler ise kronik hastalığı olan ve bu hastalık için cihaz kullanan kişiler ve sosyal yardım dayanışma vakıfları tarafından belirlenen kişilerden oluşuyor. Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmiş kişilere ise şunlar oluyor; 65 yaşını doldurmuş muhtaçlar, yaşlı, engelli ve engelli yakını aylığı alanlar, EVEK, ÖYAÇ, ŞESY, çoklu doğum ve kronik hastalık yardım programına kabul edilen kişiler oluyor. Ayrıca kronik hasta olan ve cihaz kullanan kişilerin evde bakım yardımı almasalar da elektrik yardımından yararlanmaları mümkün oluyor.elektrik yardim basvurusu

Elektrik Yardım Başvurusu Nereye Olur?

SYD Vakfının belirlediği kişiler ile kronik hastalar elektrik yardım başvurusunu PTT aracılığıyla yapabiliyorlar. PTT şubelerine ulaştıklarında yapmak istedikleri başvuru türünü belirterek yardım alabiliyorlar. Ayrıca bu yardıma dair bilgi sahibi olmak isteyen kişiler vakıf şubelerine veya muhtarlıklara da danışabiliyorlar.

Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Olur?

Elektrik faturalarına devlet desteği almak isteyenler PTT şubelerine giderek başvuru işlemini yapabiliyorlar. Bunun için başvuru sahiplerinin elektrik faturalarını ve kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Bu belgeler sayesinde PTT şube çalışanları söz konusu yardımı alabilmeleri için gerekli işlemleri yapıyorlar. Yardım kişilerin kimlik numaraları adına yatırılıyor ve bu sayede belirlenen tutarı çekebiliyorlar.

Elektrik Yardım Başvurusu E-Devletten Olur Mu?

Elektrik faturası yardım başvurusu yapacak kişiler başvuru işlemini e-devletten yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. Ancak bu yardım için e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün olmuyor. Yardımdan istifade edecek kişilerin PTT şubelerine gitmeleri gerekir. Veya SYD vakıflarının internet sitelerini kullanarak bilgi almaları gerekiyor.

Elektrik Yardım Başvurusu Ücretleri Ne Kadar?

Devlet tarafından elektrik faturası yardımları ihtiyaç sahibi kişilerin hanesinde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak gerçekleşir. Bu nedenle ücretler değişiklik gösterir. Elektrik yardım ücretleri şöyle oluyor;

  • 1-2 kişi 103 TL
  • 3 kişi 137,33 TL
  • 4 kişi 171,67 TL
  • 5 kişi 206 TL

2022 yılı itibariyle belirlenen yardım parasını almak isteyen kişilerin doğru bilgilerle başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu sayede hanedeki kişi sayısına uygun ücreti alarak faturalarının ödenmesini sağlayabiliyorlar.

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00