Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ECB Faiz Artıracak Mı? Fed Kararı Sonrası?

ECB Faiz Artıracak Mı? Ekonomi gündeminde dün önemli bir gelişme yaşandı. Amerikan Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Bu kararın ardından dolar sınırlı bir düşüş yaşadı ve dolar endeksi 100,86 seviyesine kadar geriledi. Ancak daha sonra endeks hafifçe toparlanarak 101 seviyesinin üzerine çıktı.

Bu faiz artışı, son 22 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen ayki toplantıda alınan faiz artışının ara vermek için olduğunu belirtmişti. Ancak bu ayki toplantıda faizler yüzde 5,25 – 5,50 bandına çekilerek faiz artış döngüsüne devam edileceği vurgulandı. Fed’in açıklamalarında, ilerleyen toplantılarda faiz artışı yapılabilir veya pas geçilebilir şeklinde bir açıklama yapıldı.

Karar oybirliğiyle alındı ve Fed Başkanı Powell, enflasyonla mücadelede kararlılık vurgusu yaptı. Gelecekteki faiz artışlarının ekonomik verilere bağlı olarak şekilleneceğini belirtti ve faiz indirimi beklemediklerini, ancak önümüzdeki yıl için böyle bir olasılığın söz konusu olduğunu ifade etti. Ayrıca, piyasaların artık resesyon beklemediğini de dile getirdi.

ECB Faiz Artıracak Mı?

Fed kararının ardından dolar geriledi ve euro/dolar çaprazında euro yükseldi. Dolar endeksi Asya piyasalarının açılışında 101,06 seviyesinde seyretti. Ancak euro/dolar çaprazı 1,1100 direncini kıramayarak 1,1083 seviyesine düştü. Haftanın geri kalanında Avrupa Merkez Bankası kararı ve ABD’den gelecek veriler, piyasalar için belirleyici olacak. Bu gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var. Ekonomi dünyasındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Birfinansci ailesi olarak biz takip etmeye devam edin.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00