Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

CVV-Kart Güvenlik Kodu Nedir?

cvv kart guvenlik kodu nedir 1

Her kredi kartının arkasında 3 haneli bir kod yer almaktadır. İşte bu kodlara CVV Güvenlik Kodu ismi verilmektedir.

Bugünün şartlarında kredi kartı kullanımı oldukça yaygın bir kitleye hitap etmektedir. Yetişkinlerin nerede ise tamamında kredi kartı olduğu görülmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de çoğunluk ile kredi kartı kullanılmaktadır. Bu yüzden bazı insanların aklında bu konuda soru işareti yer almaktadır. İnternet üzerinde bazı siteler dolandırıcılık yapmak için kart bilgilerini alarak kötü amaçlar doğrultusunda kullanmaktadır. İnsanlar bu konuda güvende olmadıklarını düşünmektedir. Bankalar kredi kartlarında böyle bir güvenlik zafiyetinin oluşmaması için bazı önlemler almış olmaktadır.

CVV Güvenlik Kodu

Kredi Kartlarındaki Güvenlik

Her kredi kartının arkasında 3 haneli bir kod yer almaktadır. Güvenlik maksadı ile koyulan bu kod sadece banka ve kart sahibi tarafından bilinmektedir. Üstelik 2001 yılından bu yana da kartlarda bu kodların yer alması zorunlu hale getirilmiş bulunmaktadır. İşte bu kodlara CVV Güvenlik Kodu ismi verilmektedir. Fakat bu kod kredi kartının arkasında yer almaktadır. Hem de kredi kartı numarası gibi kabarık olarak değil sadece baskı halinde yer almaktadır.

CVV Güvenlik Kodunun Faydaları

Bu kodun en önemli amacı internet alışverişlerindeki dolandırıcılık faaliyetlerinin yok edilmesi olmaktadır. Bu kod sayesinde maksimum olarak bir güven sağlanmaktadır. Üstelik internet üzerinden de güvenli alışveriş noktasında kod çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu kod sayesinde alışveriş esnasında kredi kartının şifresinin de verilmemesi sağlanmaktadır. Bu açıdan kredi kartı birinin eline geçse bile şifre bilinemeyeceği için herhangi bir şekilde de kullanılmaması söz konusu olmaktadır.

İnternetten yapılan alışverişlerde kart ile ilgili şu bilgiler istenmektedir. Kartın sahibinin adı, soyadı, kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVV güvenlik kodu alışveriş esnasında istenmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra kişinin banka üzerinden kayıtlı olduğu telefonuna mesaj yolu ile şifre gelmektedir. Açılan ekranda bu şifre de girilmek sureti ile güvenli bir şekilde alışveriş işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Bu kod kartın arkasında yer almaktadır. Genellik ile 3 haneli olmakla birlikte bazı kartlarda 4 haneli de olmaktadır. Herhangi bir kabartma gibi bir şekilde yazılmadığından numaranın silinme ihtimali de bulunmaktadır. Fakat bu numaranın silinmesi kartın kullanımı noktasında herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Ancak bu kod olmadan internet üzerinden alışveriş yapılamayacağı için kodun bilinmesi gerekmektedir. Normal alışverişlerde sadece bir sıkıntı oluşmaz. Bu durumda kişinin bankaya başvurması gerekmektedir. Yeni kart talebinde bulunan kişi kısa bir zaman sonra kodun yazılı olduğu yeni kartı adresine gönderilmektedir. Ancak kişi kod numarasını biliyorsa yeni karta gerek olmamaktadır.

Önerilen yazı; İnternet Dolandırıcılık Modelleri

CVV nedir, CVV Güvenlik Kodu, Kart CVV kodu, Kredi kartı cvv kodu, cvv numarası, cvv kodu nerede

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00