Çek Kırdırmak Nedir ve Hangi Bankalar Yapar?

Çek Kırdırmak Nedir ve Hangi Bankalar Yapar?

by birfinansci
16 comments
Çek Kırdırmak

Çek kırdırmak, banka çekinin, aracı kurumların, factoringlerin komisyon karşılığında, çek tarihinden önce bozdurulmasıdır. Çek kırdırma factoringler aracılığıyla gerçekleşir.

Banka çeki, çoğunlukla ticari faaliyetler için kullanılan ve bir bankaya hitaben yazılan yasal bir ödeme aracıdır. Banka çekleri daha çok kısa vadeli borçlanma durumlarında tercih edilmektedir. Çeklerin üzerinde vade süresine göre belirli tarihler bulunmaktadır. Çek bozdurma hususunda da bu tarihler belirleyici olmaktadır.

Çek Kırdırmak Nedir?

Bazı finansal durumlarda, şahıs veya firmalar vade süresi henüz gelmeden çeki tahsil etmek isteyebilir. Ancak, vade süresi-keşide tarihi henüz gelmeyen bir çek, normal bozdurma koşulları ile tahsil edilememektedir. Bunun yerine, çek kırdırma olarak bilinen bir işlem gerçekleştirilir.

Çek kırdırmak, halihazırda belli bir tarihe göre düzenlenmiş bir banka çekinin, bankaların veya aracı kurumların belirlediği bir komisyon karşılığında, vadesinden önce bozdurulmasına denmektedir. Genelde çek kırdırma işlemlerinde, komisyon yaklaşık olarak %4 ile %7 arasında bir tutar olacak şekilde anaparadan kesilmektedir. Çek istihbaratı ve çalıştığınız faktoring şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle de çek sahipleri için bir miktar para kaybına neden olmaktadır.

Çek Kırdırmak Nedir ve Hangi Bankalar Yapar?, Bir Finansçı

Yasal koşullar altında çek kırdırma işlemi gerçekleştirmek için bankalara veya factoring şirketlerine müracaat etmek gerekmektedir. Çek kırdırmak işleminin legal bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Güvenilir bir metot seçmek olası sıkıntıları engelleyecektir.

Çek Kıran Bankalar Hangileridir?

Çek kırdırma işlemi factoring şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ama günümüzde bu işlemi yapan bankaların sayısı da oldukça artmıştır. Bankalar aracı kurum olarak işlemleri gerçekleştirmektedir. Bankaların kendi iştirakleri ile çek kırdırma işlemlerini yapar. X Bankası A.Ş. nin X Faktoring A.Ş. ile birlikte yürüttüğü işbirliği gibi… Çek kırdırmak isteyen çek sahipleri bu iki seçenek arasında seçim yapabilmektedir.

Çek Kırdırmak Nedir ve Hangi Bankalar Yapar?, Bir Finansçı

2018 itibariyle, belirli bankalar, çek risk raporu hazırlayarak aynı gün içinde çek kırma işlemini gerçekleştirmektedir. İşlem için temel olarak dikkate alınan konu çek sahibinin çek endeksidir. Eğer çek kırma işlemi ve endeksi analiz edildikten sonra risksiz bulunursa, bankalar-faktoring şirketleri işlemi tamamlamaktadır ve parayı aynı gün içinde çek sahiplerine-çeki ibraz edene tahsil etmektedir. Tahsil ederken, komisyonu paranın bütününden kesmektedir.

Çek Kırdırma Banka Seçenekleri

Türkiye’de bu işlemi gerçekleştiren başlıca bankalar Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası, Burgan Bank, HSBC Bank, QNB Finanskbank, ING Bank, Vakıf Bank ve Halk Bankası’dır. Bu bankalar arasında, çek kırma işlemi için talep edilen komisyonlar değişkenlik göstermektedir. Şartlar ve komisyonlar değiştiği için çek kırdırmadan önce detaylı bir araştırma ve karşılaştırma yapmak önemlidir.

Çek hakkında bilgiler, ibraz sürelesi ve şekil şartları için önerilen yazımız;

You may also like

16 comments

Mehmet Nisan 8, 2020 - 5:15 pm

35 bin tl çekim var 06 30 tarihli boabilirmisiniz

Reply
Burak Ocak 18, 2020 - 1:00 am

Kaan bey 300.000 cekimimz var.

Reply
Burak Ağustos 15, 2019 - 1:58 pm

İyi günler acil nakite ihtiyacım var ulaşabilirmisiniz

Reply
Erdinc Temmuz 31, 2019 - 11:49 pm

Merhaba ayrintili bilgi icin lutfen arayiniz

Reply
1 2 3

Leave a Comment

logo 5

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

payments
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00