Gündem

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi

Büyük baş hayvanlar; tarım ile hayvancılık sektöründe çalışan insanlar tarafından ticareti sürdürülen, ülke içerisindeki ve ihracat kapasitesindeki kırmızı et miktarını artıran ve devletin bu sektördeki insanlara hibe destekleri verdiği hayvanlardır. Büyük başların bakımlarının zor olması, toplu yerleşim yerlerinde koku ve görüntüden dolayı yapılamıyor olması ve besi gereği hayvan yemine yakın olması nedenleriyle her yerde yapılamadığı fark ediliyor olabilir.

Tam olarak bu sebeplerden ötürü her geçen gün büyük baş sektöründen çekilen çalışanların olmasıyla devlet tarafından yatırımlar yapılarak çalışan sayısı artırılmayı amaçlanmıştır. Böylece; büyük baş hayvan hibe kredisi nedir, kimler alabilir, destek için gereken evraklar nelerdir, bilinerek hayvancılık sektöründe yer alınmasına devam edilebilir.

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi Nedir?

Büyük baş olan inek, dana ve eti yenen diğer canlılar kırmızı et ihtiyacında ve hayvancılıktan alınan ürünlerde en yüksek payı olan hayvanlardır. Büyük baş yetiştiriciliğinde çalışan nüfusun azalmasıyla kırmızı ette dışa bağımlı olmak ekonomiyi kötü etkileyeceğinden dolayı, devletin kalkınma projeleri içerisinde büyük baş hayvan desteklemelerine büyük mali paylar ayrılmıştır.

Bu projelere göre; hayvancılık yapmaya uygun şartları olan yetiştiricilere devletin farklı meblağları hibe olarak yani geri ödeme kabul edilmeden vermesi sağlanır. Yetiştirici olan kişi bu hibeyle isterse büyük baş, isterse yem ve isterse her ikisini birden alarak hayvancılığa devam edebilir.

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi, Bir Finansçı

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi İçin Gereken Evraklar

Hibe desteklerinin alınmasında başvuru aşamasıyla değerlendirme yapılır ve başvuruda istenen evraklar vardır.

Bu evraklar şöyledir:

  • İşletme belgesi
  • Yetiştirme yapılacak arsaya ait tapu veya kira sözleşmesi
  • Yetiştirilecek olan büyük baş hayvanlara dair kapasite bildirme raporu

Kişisel bilgiler ve başvuru beyan belgesi şeklindedir.

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi Kimlere Verilir?

Devletin büyük baş yetiştiricilerini destekleme amaçlı verdiği hibe kredisi, ne suretle olursa olsun başvuru yapmayan insanlara verilemez. Başvuru yapan sektör çalışanlarındansa; belgeleri tam olan, mutlaka işletme belgesi edinmiş olan ve daha önce destekten yararlanmamış olan vatandaşlara verilir. Bütçeye göre hangi işletmecine ne kadar hibe verileceğiyse en son aşamada besleyicilere duyurulabilir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu