Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin’e Alternatif Olabilecek 7 Kripto Para Birimi

Bitcoin'e Alternatif Olabilecek 7 Kripto Para Birimi

Bitcoin alternatiflerine göz atmadan önce altcoin kavramını daha iyi anlamak gerekiyor. Kripto paralar, dijital formda bulunan ve tokenlerla temsil edilen para birimleridir. Bazı kripto para projeleri, kredi kartları yolu ile piyasadaki yerini alsa da birçok kripto para biriminin gerçek dünyada bir karşılığı yoktur.

Kripto para birimleri, hükümetlerin manipülasyonlarından ve kontrolünden uzak olmaları için yaratılmıştır. Altcoinler, Bitcoin’den sonra ortaya çıkan ve kendini Bitcoin’in farklılaştırılmış veya geliştirilmiş versiyonu olarak tanıtan kripto para birimleridir. Bazı kripto para birimlerinde madencilik, daha kolay yapılırken bu kriptoların birtakım riskleri de bulunmaktadır.

1. Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında Bitcoin’den sonra çıkan ilk kripto para birimleri arasındadır. Büyük bir çoğunluk Bitcoin’i altın para, Litecoin’i ise gümüş para olarak görmektedir. Litecoin, MIT mezunu olan eski Google mühendislerinden Charlie Lee tarafından yaratılmıştır. Litecoin, açık kaynak kodlu evrensel bir ödeme sistemidir ve arkasında herhangi bir hükümet bulunmamaktadır. İş kanıtı olarak Script adı verilen özel bir algoritmayı kullanır. Litecoin, birçok yönden Litecoin’e çok benzese de Bitcoin’e göre daha hızlı işlem yapabilmektedir.

2. Ethereum (ETC)

2015 yılında piyasaya sürülen merkezi olmayan yazılım platformu olan Ethereum, Akıllı Sözleşmelerin ve Dapps’ların hiçbir sorunla karşılaşılmadan oluşturulmasını sağlar. Ethereum ağındaki uygulamalar, Ether adı verilen özel bir kripto para birimini kullanarak iş yapmaya devam eder. Ether, platformdaki birçok yazılımcı tarafından uygulama geliştirmek amacıyla kullanılır. 2014 yılındaki Ethereum’un ön satışı ICO çağının açılmasına sebep olan önemli bir olaydır. Ayrıca, Ether Pazar payı olarak piyasadaki en yüksek paylardan birine sahiptir.

3. Zcash (ZEC)

Zcash, 2016 son dönemlerinde ortaya çıkan açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Zcash’i yaratan kişiler, Zcash’in Bitcoin’e göre çok daha güvenli olduğunu savunmaktadır. Zcash, kişilere gizlilik ve seçmeli şeffaflık sunmaktadır. İşte bu nedenle Zcash, kişilere daha güvenli ve daha gizli bir alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. Ayrıca, Zcash kullanıcılarına işlemlerine kalkanma olanağını da tanır. Ekim 2018 itibari ile Zcash’in piyasa değeri, 128 dolar civarındadır.

4. Dash (DASH)

Darkcoin olarak bilinen Dash, Bitcoin’in gizliliğe daha önem veren versiyonudur. Dash, kullandığı merkezi olmayan mastercode ağı sayesinde kullanıcılara daha çok gizlilik sağlar. 2014 yılında piyasaya sürülen Dash, kısa süre içerisinde çok talep gördü. Bu kripto para birimi ilk olarak Evan Duffield tarafından yaratıldı ve geliştirildi. Dash madenciliği, işlemci ve ekran kartı kullanılarak yapılabilir.

5. Ripple (XRP)

2012 yılında piyasaya sürülen Ripple, bankaların sınırlar ötesi para transferini daha kolay ve daha az maliyetli halletmeleri için ortaya çıkmıştır. Ripple’ın iş birliği sistemi, kendince özeldir ve madencilik sistemini kullanmaz. Ripple, bu yönüyle Bitcoin ve diğer altcoinlerden önemli ölçüde ayrılır. Ripple’ın madenciliğe ihtiyaç duymaması, hesaplama gücü gereksinimini ve ağ gecikmelerini önemli ölçüde azaltır.

6. Monero (XMR)

Monero; tamamen gizli, özel ve takip edilemez bir para birimidir. Açık kaynak kodlu kripto para birimi 2014 yılında piyasaya sürüldü ve o günden bu yana en çok ses getiren kripto para birimleri arasında yer alıyor. Monero, yapılan bağışlar sayesinde gelişimini sürdürmeye devam eden bir kripto paradır. Monero’nun temel olarak odaklandığı noktalar adem-i merkeziyetçi yapı ve ölçeklenebilirliktir. Böylelikle Monero ile yapılan işlemler, son derece güvenilir olur.

7. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash’in altcioinler arasında ayrı bir yeri vardır. Bitcoin Cash, Bitcoin forkları arasında en başarılılarından biridir. Bitcoin Cash, Bitcoin’de yaşanan anlaşmazlıklardan birinin sonucunda Ağustos 2017’de ortaya çıkmıştır. 5 Ekim itibari ile Bitcoin Cash’in değeri 114 dolar kadardır.

Bitcoin’e Alternatif Olabilecek 7 Kripto Para Birimi

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Ayşegül Ekim 5, 2023 - 12:45 pm

Bu liste gerçekten yararlı oldu, teşekkürler! Bitcoin dışında bu alternatif kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Özellikle Monero ile ilgili detaylar nelerdir? Çok merak ediyorum.

Cevap Yazın
Özlem Ağustos 28, 2023 - 2:19 pm

Bitcoin’in yükselen maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, diğer alternatif kripto para birimlerinin önemi artıyor. Bu listeden Ripple (XRP) hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? Neden bu kripto para birimi ön plana çıkıyor? Teşekkürler.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00