Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin Banka Yerini Alabilir Mi?

Bitcoin Banka Hayal Ettiniz Mi? Bitcoin Bankaların Yerini Alabilir Mi? Bitcoin Banka konusunu ele aldık…

Bankalar insanların parası için bir güvenli bir koruma sağlaması için ve ihtiyacı olanlara belli bir miktar faiz ya da kar payı ile borç vermek için tasarlanmıştır. Bitcoin ise merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen bunun yerine bir görüş birliği ile kontrol edilen yatırım sistemidir.

Bitcoin Banka

Böyle bir şeyin olabileceğini pek sanılmıyor. Bitcoin ticari işlemlerin bankalar gibi bir aracı olmadan sürdürülmesini hedefleyen bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanlar genelde sadece bir ticari işlemin ekonomiyi nasıl etkilyeceğini görmezden gelmektedirler. Ekonominin gelişmesi için birtakım araçlar ve nedenler bulunmaktadır. Bankalar bu nedenlerden sadece biridir aslında. Bankalar farklı bir tür ekonomi içinde çalışır genelde. Bankalar insanların parası için bir güvenli bir koruma sağlaması için ve ihtiyacı olanlara belli bir miktar faiz ya da kar payı ile borç vermek için tasarlanmıştır.

Bitcoin’in ekonomik modeli bankaların çalıştığı ekonomi modelinden çok daha farklıdır. Kripto para birimleri bankaların oluşturduğu sorunları da çözebilir. Fakat bu konuda sormamız gereken bir soru da var.

Bitcoin Banka

Her İkisi de Aynı Ekonomik Modele mi Hitap Ediyor?

Bankalar, bir üst kurumun gözetiminde insanların parasını korumak ve ihtiyaçları olduğunda onlara borç vermek için tasarlanan kurumlardır ve bu borç verme işlemini yaparken aldıkları mevduat faizlerinden ya da kar ortaklığından elde ettiği kardan daha fazla borç verme faizi ya da kar payı belirleyerek para kazanır. Bir para biriminin değeri enflasyona bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bitcoin ise merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen bunun yerine bir görüş birliği ile kontrol edilen yatırım sistemidir. Bitcoin, internet bağlantısına sahip olan herkes tarafından ulaşılabilir ve elde edilebilir ayrıca kamu kesiminin ihtiyaçlarına hitap etmek durumunda değildir. Herhangi bir değişiklik ancak ortak karar ile yapılabilir. Toplamda yaklaşık olarak 21 milyon Bitcoin bulunmaktadır. Bitcoin arzı sabit olduğundan dolayı Bitcoin fiyatındaki asıl önemli faktör Bitcoin’e olan taleptir.

Cevap, hayır Bitcoin ve Bankalar aynı ekonomiye hitap etmiyor.

Bitcoin ve Bankalar Aynı Ekonomik Modelleri mi Takip Ediyor?

Bankalar, bireylere ve kurumlara kredi sağlayarak bu krediler üzerinden faiz ya da kar payı elde ederek para kazanırlar.

Bitcoin’in varlığını sürdürebilmesi için Bitcoin tokenlerinin değerinin artmaya devam etmesi gereklidir.

Cevap, hayır Bitcoin ve bankalar aynı ekonomik modelleri takip etmiyor.

Bitcoin ve bankalar temel olarak toplumların farklı bölümlerine hitap ediyor. Birbirlerine engel olabilecek özellikleri bulunabilir fakat kısa sürede toplumların her ikisine de olan ihtiyacı bitmeyecek.

Bitcoin Banka

Önerilen Yazılar

4 Yorumlar

Derman Ağustos 28, 2023 - 2:17 pm

Benim bir sorum var, Bitcoin banka yerini alabilir mi gerçekten? Bu gerçekten mümkün mü yoksa sadece bir spekülasyon mu? Makalede daha fazla bilgi bulabilir miyim?

Cevap Yazın
Semra Mayıs 5, 2018 - 3:01 pm

Ben de açıkcası pek güvenilir bulmuyorum ????

Cevap Yazın
Filiz Nisan 22, 2018 - 11:20 pm

Bende 3-5 yıl sonra bit coin milyon dolar olacağına inananlardanım..elimde olsa tüm mal varlığımı satar bit coin alırım

Cevap Yazın
Akif Nisan 17, 2018 - 9:09 pm

Bence bitcoin diğer tüm coinlerin anası ve çok büyük bir balon, çok kısa süre sonra patlayacak

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00