Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bir E-Ticaret Öyküsü

e ticaret 1

2009 yılında finansal danışman olarak çalıştığım, işinden ayrılan bir arkadaşım ve ilk e-ticaret deneyimi Amazon aracılığıyla yaşadı. İlk web sayfasını parası olmadan, kodlama bilgisi olmadan ve hiç satış tecrübesi olmadan başladı.
Ufacık bir telefon satan bir e-ticaret mağazasıyken 3 yılda 40 Bin dolara yakın cirosu olan bir firma haline geldik. Bu mağaza daha sonra başka bir firma tarafından satın alındı ve arkadaşım emekli oldu ta ki 26 yaşında emeklilikten sıkılana dek. Bu hikaye online satış yapanların idealindeki bir hikaye gibi görünebilir ve hatta onlara gayet tanıdık bir hikaye gibi gelebilir. Arada olan bir sürü şeyi kimseye anlatmıyor ne yazık ki.

E-ticareti Anlamakla Geçen İlk İki Yıl

İş dünyasını ve pazarlamayı anlamadan önce arkadaşım kitapta yazan her numarayı denedi. Öncelikle kendi firmasının büyümesini sağlamak için bir SEO firması ile anlaşma sağladı. Kazandığı ne kadar para varsa hepsini bu SEO firması için harcadı. Ürünlerimi nasıl pazarlamayı öğrenecekti bu esnada ya da tamamen oyundan çıkması gerekiyordu. O da tabii ki ilkini seçti. O dönemin yakından bir tanığı olarak söyleyebilirim ki arkadaşım günde 18 saat 365 gün boyunca çalışıp toplamda 40 kilo almıştı ve neredeyse tüm bağlarını koparma noktasına geldi.

Kendisine bunu tekrar yapar mısın dediğimde hayır asla tekrar yapabileceğimi sanmıyorum demişti bana. İş dünyasında öğrendiği en önemli şeyin ise yeni bir şey öğrenmenin ve bu alanda kendini geliştirmenin hiç de kolay olmadığını bana açıkça ifade etti. Şu an ise e-ticaret konusunda bilgi, tecrübe ve hiç değilse bir miktar da uzmanlığa sahip. Yeni gelişen bir e-ticaret mağazasına bakıp o mağazanın daha hızlı gelişmesini sağlayabilecek durumda şimdi. Ki bu durum konumuzu Amazon ve eBay gibi e-ticaret sitelerine getiriyor.

Sözde Emeklilikten Sonrası E-Ticaret

Arkadaşım asla yerinde duramayacak biriydi. Birkaç yıl bir şeylerle uğraşmayıp sadece golf ile ilgilendi. O kadar bağımlısı olmuştu ki golf turlarına bile katılıyordu artık. Sonunda gerçekten iyi bir golf oyuncusu olmadığını anımsadı ve gerçekten iyi olduğu işi yapmaya tekrar yöneldi. Amazon ve eBay aracılığıyla ürün satan birçok kişinin hikayesini okudu. Sonunda Amazon ve eBay aracılığıyla satış yapmaya karar verdi ve hatta öğrenme maliyeti olarak yaklaşık 50 bin doları gözden çıkardı.

9 ay gibi kısa bir sürede mağazasını sıfırdan 300 bin dolar cirosu olan bir e-ticaret mağazası haline getirmeyi başardı. Hikayenin özeti şudur ki onlarca bilgi ve tecrübeye rağmen, çoğu zaman fazla mesai yaptı ve gerçekten büyük riskler alarak bu işi başardı.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Volkan Temmuz 1, 2018 - 10:27 pm

Türkiye’de ki en iyi eticaret öyküsü yemeksepeti’dir. Benim çok ilgimi çekmiştir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00