Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Aydem Yenilenebilir Enerji Hisse Yorumları

Aydem Yenilenebilir Enerji Hisse Yorumları

Aydem Hisse: Aydem Yenilenebilir Enerji hisse yorumları göz önüne alındığında, yoğun ilgi görerek halka arz edilmiş bir hisse olup şu an için normal trenddedir. Aydem Yenilenebilir Enerji hisse yorumları baz alındığında sat sinyali veren ve halka arzının üzerinden 1 ay geçmiştir. Yatırımcılar için beklenti yüksek; Fakat şimdilik halka arz fiyatının üzerine bir tırmanış eğilimi yoktur. 29 Nisan tarihinden beri Borsa İstanbul’da işlem gören bir hissedir.

Aydem Yenilenebilir Enerji Hisse Yorumları ve Gelecek Tahmini

Aydem hisse yorumu yapmak gerekir ise; 9.90 TL’den halka arz edilen hisseler 2021 senesinin mayıs ayının sonlarına yaklaşırken yatırımcılara henüz kar ettirmemiş. Hisse fiyatlarının halka arz değerinin aşağısında seyretmesi, yatırımcıların Aydem’e olan ilgisini azaltmış diyemeyiz. Hisseler halka yeni arz edildiğinde yatırımcılar yenilenebilir enerji sektörü gibi geleceği parlak bir sektörde faaliyet gösterdiği için kar etme umudu ile hisseleri satın almış, Aydem Yenilenebilir Enerji’nin yüksek miktarda borcu ve düşen hisse fiyatları nedeni ile istenilen seviyelere gelmedi. Ne kadar olumsuz görünse de Yenilenebilir Enerji sektörüne bakış ve Aydem Enerji’nin 2021 yılında yapacağı yatırımlar düşünüldüğünde beklenti devam etmektedir. Uzun vadede yükseliş beklentisi vardır.

Yakın vadede Aydem Yenilenebilir Enerji hisselerinin toparlanacağı yatırımcılar tarafından değerlendirilmektedir. Aydem Yenilenebilir Enerji hisse fiyatları şu an için satım bölgesindedir. Hareketli ortalamasının altına inen Aydem hissesi için henüz al sinyali yok. Hisse değeri ile beraber işlem hacminin de düşüyor olması da, Aydem Yenilenebilir Enerji hissesinin güç kaybediyor olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. İlk satışa çıkartıldığında beklenenden yüksek fiyatla işlem gören ve yoğun volatilite yaşayan bir hisse olsa da 2021 senesinin mayıs ayında yoğun satış baskısı ile yatay negatif seyreden bir hisse olarak değerlendirilebilir.

Aydem Yenilenebilir Enerji Hisse Fiyatları

Aydem’in hisse fiyatları, şirket hisseleri halka arzından sonra hızlı bir giriş yapmış olsa da düşüştedir. 29 Nisan 2021’de Aydem’in hisseleri en fazla 9.62 TL ve en az 9.19 TL’den işlem görmüştür. İşlem hacmi 645.423.863,33’tür. 25 Mayıs tarihine gelindiğinde ise işlem gördüğü en yüksek değer 8.18 TL ve en düşük değer de 7.75 TL’dir. Aydem Yenilenebilir Enerji hisselerinin işlem hacmi ise 71.465.751,62’dir. Günlük hisse fiyatları %1.6 oranında düşmüştür. Son 1 ay içerisinde hisse fiyatında %11.05 oranında düşüş olmuştur.

Aydem Yenilenebilir Enerji Şirketi

Aydem Enerji; 1995 senesi ile beraber Türkiye’nin ilk hidroelektrik santralini kuran şirket olma özelliği taşır. Türkiye’nin gelişimini sürdürülebilir kaynaklar ile sürdürmesini amaçlayan ve bu alanda faaliyet gösteren bir şirkettir. Türkiye genelinde toplamda 25 adet olan yenilenebilir enerji santralinde 1.020 MW kurulu güce erişmiş bir şirkettir. Yıllık brüt enerji üretim miktarı ise, 3.2 TWh’dir. Enerji santrallerinin tasarımı, mühendislik ve işletme gibi konularda geliştirmeye ve yapıma dayanan işler Aydem Yenilenebilir Enerji’nin çatısı altında gerçekleştirilir.

Hidroelektrik, rüzgar, jeotermal ve çöp gazı kaynaklarından elektrik enerjisi üretilmesini sağlayan Aydem, iş dünyasının geleceğine yön vereceği düşünülen bir şirkettir. Dünyanın en önemli bağımsız derecelendirme şirketlerinden biri olan Vigeo Eiris/Moody’s Aydem’i Türkiye elektrik sektörünün lider şirketi olarak belirlemiştir. Şirket insan kaynaklarına yaptığı yatırımlar sonrasında Great Place to Work Türkiye Enstitüsü’nden Great Place to Work Sertifikası almıştır. Ayrıca dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformlarından biri olarak bilinen BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacılarından biri de Aydem’dir.

Aydem Yenilenebilir Enerji Şirketinin Finansal Durumu

Aydem’in finansal durumu 2020 senesi için değerlendirildiğinde; hasılatını %12 oranında artırarak 1.340.000 TL hasılata sahip olmuştur. Faaliyet karı ise 683.000.000 TL’dir. Ancak finansman giderleri hesaba katıldığında şirket 557.000.000 TL zarar etmiştir. 2021 senesinin mart ayı ile beraber finansal borcu 5 milyar TL düzeyine çıkmıştır. 2021 senesinin ilk çeyreğinde esas faaliyet karı ise 61 milyon TL civarındadır. Dolayısı ile Aydem’in finansal borcunu ödeyebilmesi düşük bir ihtimale sahiptir. Borcu fazla olan şirket, borcunu kapatabilmek için hisselerini halka arz etmeyi tercih etmiştir. Aydem Yenilenebilir Enerji hisse yorumları göz önüne alındığında, şirketin finansal durumu sebebi ile yakın vadede kar getirecek bir hisse değildir.

Aydem Yenilebilir Enerji’nin Halka Arz Edilmesi

Aydem Yenilebilir Enerji’nin halka açılması 22.04.2021 ve ilk işlemin yapılması 29.04.2021’dir. 19- 22 Nisan tarihleri arasında talep toplayan şirket, talep toplama fiyatı olarak 8.50-9.90 TL aralığını belirlemiştir. Kuruluş tarihi 06.07.1995 olan şirketin faaliyet alanı, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

Talep toplama döneminde 130 milyon nominal değerli payın satışı yapılmıştır. Hisseler üst fiyat bandından satıldığı için halka arz büyüklüğü 1.3 milyar TL olmuştur. Şirket arz büyüklüğü ile Türkiye’nin son 3 senede en büyük halka arzını yapan şirket olmuştur. 9.90 TL’den satılan hisselerde 130 milyona ek olarak 20 milyon lira nominal satış yapılmıştır. Yurt dışı kurumsal yatırımcıların payı %1.8 olurken yurt içi bireysel yatırımcılar halka arz edilen hisselerin %20’sini almıştır.

Aydem Yenilenebilir Enerji tarafından yurt dışı kurumsal yatırımcılara %20 ve yurt içi kurumsal yatırımcılara da %30 oranında tahsisat yapılması düşünülüyordu. Ancak yurt dışı kurumsal satıcılar için bu oran %1.8 ve yurt içi kurumsal satıcılar için de %18.3 olmuştur. İhraç edilen senetlerin %79.9’unun satışı yurt içi bireysel yatırımcılara yapılmıştır. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin hisselerinin halka arz edilmesine ihracın 4.5 katı talep olmuştur.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Halka Arz Değeri

Aydem’in halka arzı öncesi çıkarılmış sermayesi 700.000.000 TL nominal değere sahiptir. Halka arz sonrası çıkarılmış olan sermaye ise, 705.000.000 TL nominal değerdedir. Halk arzda 5.000.000 TL sermaye artırımı yapılmıştır. Ek satış hariç 110.000.000 TL nominal değerli pay satışı yapılmışken ek pay satışı dahil toplam nominal değerli pay satışı 130.000.000 TL’dir. Halka açıklık oranı %15.60’dır. Ek satış dahil oran %18.44’tür. Borsada Yıldız Pazar’da Aydem’in hisseleri işlem görür. Şirket paylarının halka arzından sonra 180 gün süre ile sermaye ya da dolaşımdaki pay miktarının artırılmayacağı taahhüt edilmiştir. Ayrıca şirket hisselerinin borsada işlem görmeye başlaması ile beraber 30 gün süre ile fiyat istikrarının korunması planlanır.

İdris Küpeli’nin Aydem Yenilenebilir Enerji Hisse Yorumları

İdris Küpeli’nin Aydem’in geleceğine yönelik hedefi, 5 sene içerisinde portföyün gücünü iki katına yükseltmektir. Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, sağlam ve sürdürülebilir bir iş modeli olan yenilenebilir enerjinin yatırımcı tarafından da yatırım amaçlı tercih edildiğini söyler. Şirketin güçlü yapısı ve portföyün verdiği güven ile beraber güçlü büyümenin devam edeceğini belirtir. Aynı zamanda hibrit santral yatırımı gibi yenilenebilir yatırımlar odaklı faaliyet göstererek şirketin 5 sene içerisinde hedefe ulaşacağını öngörür.

Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli

İdris Küpeli Aydem’in potansiyel yatırımcılar için güvenli bir liman olmasını, farklı iklim ve mevsim şartlarına sahip olan bölgelere doğru konumlanmış enerji santrallerinin olmasına bağlar. Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yenilenebilir enerji santralleri vardır. Bu sayede iklim ve mevsim koşullarından bağımsız olarak üretim yapılabildiğini ekler. Ayrıca Aydem’in gelirlerinin %89’u dolara endekslidir. Bu da şirketin piyasa dalgalanmalarından en az düzeyde etkilenmesini sağlar. Aydem Yenilenebilir Enerji hisse yorumları, şirket hisseleri halka arz edildiğinde bu sebeplerden dolayı yoğun rağbet görmüştür.

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Münever Ağustos 9, 2023 - 6:44 am

Makaledeki hisse yorumları oldukça ilginç. Ancak Aydem Yenilenebilir Enerji Şirketi’nin gelecekteki performansı hakkında daha fazla bilgi paylaşabilir misiniz?

Cevap Yazın
Altan Aralık 30, 2022 - 7:54 am

Aydem Enerji; çatı şirketi Aydem Holding ile bünyesindeki Aydem Yenilenebilir Enerji, Adm Elektrik Dağıtım, Gdz Elektrik Dağıtım, Aydem Perakende, Gediz Perakende, GDZ Eyaş, Parla Solar, ÇATES, Yatağan, Entek, Elsan, Tümaş ve Yeni Filo çalışanlarının değerlendirmesi doğrultusunda, Great Place to Work’te ‘Harika İş Yeri’ sertifikası aldı.
Bu şirket değerine değer katar; Çalışanların mutluluğu da şirket değeri için çok önemlidir. Ne kadar çalışan memnuniyeti fazla ise verimlilik ve güç artar.
Aydem Enerji İnsan Kaynakları Grup Direktörü Fatih İslamoğlu’nu da tebrik ederim.

Cevap Yazın
Ahmet D. Aralık 29, 2022 - 2:43 pm

Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, nasıl bir ekonomi sitesinde 2022 yılını değerlendirdi. 2019 yılındaki şirket borç yapılandırma sırasında 4.6 milyar amerikan doları seviyesinde bulunan borçlarını 3.4 milyar amerikan dolarına indirmeyi başardı. Grup şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji, 1020 MW’lik kurulu gücüne 2023’te 358 MW’lik güneş ve rüzgar gücü ekleyecek.

Aydem Yenilenebilir Enerji, finansal açıdan çok iyi bir durumda. Daha önce ihraç edilen 750 milyon dolarlık Eurobond’u vardı. Bunun 50 milyon dolarını, kâğıtları geri satın alarak ödedi.

İdris Küpeli’nin açıklamasına göre genel olarak iyi bir şirket diyebiliriz.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00