Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD – Çin Geriliminin Yeni Adresi: Huawei

ABD-Çin Gerilimi

ABD-Çin Gerilimi, Gümrük vergileri üzerinden süregelen çatışmada son olarak Çin misilleme adımı atmıştı. Hafta başında Çin hükümeti 60 milyar dolar değerinde ABD ürününe ilave gümrük vergisi kararını açıkladı.

Misillemenin ardından ABD Başkanı Trump ilk başta beklenmedik şekilde ortamı yumuşatıyor gibi görünürken, Çin’e yeni bir cepheden saldırdı. Ülkede ulusal acil durum ilan etti ve ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzaladı. Daha açık bir ifadeyle Trump, başta dünyanın en büyük 2. telefon üreticisi Huawei olmak üzere Çin’in devasa telekom sektörüne saldırdı. Halihazırda dünyanın en büyük 10 üreticisinden 7’si Çin merkezli.

Vurucu Darbe Google’dan Geldi.

Kararnamenin ardından vurucu darbe Google’dan geldi. Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bırakacağını duyurdu. Bundan sonra yeni çıkacak Huawei telefonlarda Android yazılımı kullanılamayacak, güncelleme gerçekleşmeyecek, Google Play, Gmail ve Youtube gibi uygulamalara erişim olmayacak.

Google ile birlikte işlemci üreticileri Intel ve Qualcomm gibi devler de Huawei’ye tedarik sağlamayı durdurduğunu açıkladı. Intel, Huawei’nin sunucu bilgisayarlarının ana işlemci tedarikçisi durumunda.

Qualcomm ise Huawei’nin akıllı telefonlarına işlemci üretiyor. Konu ile ilgili Huawei tarafı söz konusu kararın gelebileceğini hesap eder. Mart ayında kendi işletim sistemini geliştirdiklerini açıklamıştı. Ayrıca tüm mevcut modellerine güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası destek hizmetleri vermeye devam edeceğini de açıkladı. Konunun diğer bir boyutu olarak söz konusu kararların ABD’li üreticilere de zarar verme potansiyeli bulunuyor. Çünkü Çin merkezli ilk 10’da bulunan 7 şirketin tamamı Android cihazlar üretiyor.

Android’in Çin pazarından tamamen çıkma senaryosu; Google’ın elindedir. Bu sadece Samsung’un kalacağı ve çok önemli bir darbe alacağı anlamına geliyor.

Küresel En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri

Küresel En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri

Gelecek haftanın gündemi

Yeni haftanın ilk gününde İBB seçimlerinin iptal olur. Hatta tekrar kararına yönelik YSK’nın gerekçeli kararını açıklaması vardır. Bunun dışında hafta boyunca yurtiçinde güven endeksleri açıklanacak. Ek olarak iki büyük merkez bankası FED ve ECB faiz kararlarının alındığı toplantılarının tutanaklarını yayınlayacak.

Önerilen Yazılar

5 Yorumlar

Turgut Ocak 29, 2020 - 8:44 pm

Çin ile ticaret savaşı sağlık aşamasında… Çin’in Wuhan şehri karantina altında..
Çin’de ölümcül yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye ulaşırken virüsün 571 kişiye bulaştığı tespit edildi. Virüsün saptandığı yaklaşık 9 milyon nüfuslu Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılmak suretiyle şehir karantina altına alındı. Çin’e seyahat eden yolcular aracılığıyla taşınan virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD’de de tespit edildi. Virüse karşı henüz bir aşı bulunmadığı için tek seçenek, virüse yakalanmış kişileri tespit edip karantinaya almak.

Cevap Yazın
Abd Çin Gerilimi Kasım 21, 2019 - 1:28 pm

Beyaz saray’a yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Çin’in daha geniş kapsamlı tarife geri çekme baskısı, Washington’un ise kendi taleplerine ağırlık vermesiyle birinci aşama ticaret anlaşmasının gelecek yıla kalabileceği belirtiliyor. 11 Ekim’deki basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından ticaret anlaşmasının beş hafta içinde imzalanabileceği belirtilmişti. Trump kendisine ticaret anlaşmasının son durumu sorulduğunda, “Çin anlaşma için istediğim seviyede çaba sarf etmiyor.” dedi.

Cevap Yazın
Berat Temmuz 10, 2019 - 8:35 pm

ABD-Çin görüşmeleri sürüyor..
G-20 toplantılarında ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında gerçekleşen, Huawei’ye olan yaptırımların ve iki ülke arasındaki tarife artışı tehditlerinin en azından geçici olarak durmasına sebep olarak iki ülke arasındaki havayı yumuşatan görüşmenin ardından iki ülke arasındaki ilk üst düzey görüşme dün ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve Ticaret Bakanı Zhong Shan arasında gerçekleşti. Görüşme sonrasında Çin tarafından G-20 toplantılarında konuşulan maddeler üzerinde çeşitli değerlendirmeler yapıldığı açıklaması gelirken Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise görüşmelerin yapıcı geçtiğini ve yakın vadede iki tarafın bir araya gelmeyi planladığını söyledi.

Cevap Yazın
Mehmet G Haziran 11, 2019 - 10:35 am

Trump Çin’i Vergileri Artırmakla Tehdit Etti.

Trump dün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmaması durumunda Çin’e ek vergiler uygulanabileceğini belirtti. Gümrük vergileri uygulanacak ürün yüzdesinin % 60 seviyelerine çıkarılması konuşuluyor.

Cevap Yazın
Mustafa Yılmaz Haziran 10, 2019 - 1:29 pm

Çin’de ticaret fazlası beklentilerin üzerinde..
Çin, Mayıs ayında beklentilerin çok üzerinde bir ticaret fazlası verdi. 20,5 milyar USD olan beklentiye karşılık 41,65 milyar USD olarak gerçekleşen dış ticaret verilerinde ihracat ve ithalat rakamlarında % 3,8 düşüş beklenirken ihracat % 1,1 oranında arttı, ithalat ise beklenenden fazla düşerek % 8,5 oranında azaldı. Çin’in ihracatı, ABD’nin gümrük vergilerini artırmasına rağmen Mayıs ayında beklenmedik şekilde tekrar yükselişe geçti. İthalat ise yaklaşık üç yılın keskin düşüşünü kaydederek iç talebin zayıf seyrinin devam ettiğine işaret etti.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00