Piyasalar

Yeni Başlayanlar için Borsa Hakkında Temel Bilgiler

Borsaya yeni başlayanlar, Borsa hisseleri

Yeni Başlayanlar için Borsa: Yeni başlayacaklar için öncelikle borsanın ne olduğunu tanımlamakla başlayalım. Belirlenmiş kurallarla talep edilen mallar veya ürünler için oluşturulmuş piyasaya “borsa” denir. Bu ürünlerin alımı ve satımı ise belirli saatlerde yani borsa açıkken gerçekleştirilir. Hisse senedi, devlet tahvili, döviz gibi ürünlerin güvenilir bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu alış ve satışın Türkiye’de yapıldığı yer İstanbul Borsası’dır. Borsa İstanbul bir anonim şirket olup yönetim kurulunun aldığı kararlarca yönetilirken, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Başka borsaların da kendilerine ait kulları ve denetleyicileri olmaktadır. Borsayı temel olarak tanımladıktan sonra nasıl işlem yapılacağına geçelim.

Yeni Başlayanlar için Borsa Hakkında Temel Bilgiler

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Menkul Kıymetler borsalarında hisse senetleri ile işlem yapılabileceği gibi altın gibi ürünlerle de işlem yapılır. Borsa İstanbul’da Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem Ve Opsiyon Piyasası, Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar Piyasası bulunmaktadır. Yani 4 ana piyasa vardır. Pay piyasası alanındaki hisse senetleri en çok ilgi gören piyasalardandır. Yine aynı şekilde pay piyasalarında varantlar ve sertifikalar da ilgi görür. Bu piyasalarda işlem yapabilmek için öncelikle aracı kurumlar ya da bankanız ile görüşüp bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yatırım hesabı açılışınız yapılırken uygunluk ve yerindelik gibi testleri yapılır. Yatırımcı olarak risk ve getiri profiliniz belirlenmiş olur.

Aracı kurum ya da bankanız aracılığı ile yatırım hesabı açtıktan sonraki adımda size verilen kullanıcı bilgileri ile internet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Alım ve satım emirlerinizi internet haricinde telefonla sözlü olarak veya dilerseniz yazılı olarak yapabilirsiniz.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Bilinmesi Gerekenler

Borsa elbette hakkında bilgi sahibi olunması ve yatırım yapılacak piyasanın çok iyi takip edilmesi gereken bir alandır. Teknik analiz ve değerlendirmeler, gelecekte alacağınız riskler açısından çok önemlidir. Analizlerde örneğin hisse senetlerinin geçmişteki hareketliliğine bakılması önerilir. Böylelikle o hisse senedinin gelecekteki durumuna dair öngörüde bulunulabilir. Aslında temel olarak borsadaki mantık düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak kar elde etmektir. Borsadaki işlem gören araçları iyi bir şekilde tanısanız oluşabilecek hareketlilikleri, değişimleri tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka yapacağınız yatırımla ilgili araştırmanız, analiz ve takip etmeniz gerekir. Elbette kendi kendinize de yatırım yapabilirsiniz ancak aracı kurum veya kullanacağınız bankayı da iyice araştırmanız en önemli konuların başında geliyor.

Piyasaları iyi analiz etme yetisine sahip olduğunuz zaman borsadan para kazanmanız mümkün olacaktır. Deneyim kazanmaya başladığınızda yatırım hedefleriniz ve stratejileriniz oluşmaya başlayacaktır. Deneyimli kişilerden yararlanabileceğiniz gibi birçok borsa uygulamasını kullanarak tecrübenizi arttırabilirsiniz.

Yüksek Rakamlar Şart Değil

Borsada işlem yapabilmek için çok yüksek paralar yatırmanıza gerek yoktur. Önemli olan nereden alım yapacağınız ne zaman satacağınız gibi konulardır. Bir hisse senedi aldığınızda mutlaka o şirketle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. İşinizi borsada şansa bırakmamanız tavsiye edilir. Fiyatların ne zaman düşeceği ya da ne zaman yükseleceği ile ilgili tahminler yapabiliyor olmanız, sizin lehinize olacaktır. Tahminlerinizin iyi olması ise yatırım araçlarını iyi tanımaya bağlıdır. Neye göre düşüp nasıl yükseldiklerini mutlaka bilmeniz gerekir. Tüm bu deneyimleri kazanıp stratejilerinizi geliştirir konuma geldiğinizde kendi yolunuzdan ilerleyecek seviyeye ulaşabilirsiniz. Borsada mutlaka belli ölçüde riskler vardır. Önemli olan bu riskleri nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenizdir. Bu sebeple bildiğiniz yatırım aracına yatırım yapabilir, çoğunluğun gittiği yerden gitmeyebilir, araştırıp analiz ederek risklerden uzak durabilirsiniz. Stratejilerinizi destekleyecek sağlam kaynaklardan destek almanız önemlidir. Başka bir öneri ise borsaya borç para veya kredi çekmek gibi geri ödemesi olan paralarla girmemenizdir. Amacınız ise yalnızca borsada para kazanmak değil “borsada başarılı olmayı öğrenmek” olmalıdır.

Yeni Başlayanlar için Borsa

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu