google-site-verification=y0NxQVkKxirQ935OyXww2pFS87TJolZK-padKTZKtZ4
Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Türkiye’de ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Türkiye’de ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler: Ekonomide son haber gelişmeleri mi öğrenmek istiyorsunuz? Tüm yeni ekonomi haberleri ve finans dünyası birfinansci.com’da!

Türkiye’de ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

  • Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi: Yurt içinde TÜFE bazlı endeks Ocak ayında 0,64 puan yükselerek 85,53’e çıktı. Kasım 2017’de tarihi düşük seviyesine gerileyen endeks son iki aydır yükselerek TL’nin reel olarak değer kazandığına işaret ediyor.
  • Havayolu Yolcu Trafiği: 2018 yılı ocak ayında iç hat yolcu trafiği %28,2 ; dış hat yolcu trafiği %29,4 arttı. Türkiye genelindeki havalimanlarında toplam yolcu trafiği %28,5 artarak son 12 yılın rekorunu kırdı.
  • Halkbank Esnaf Faiz İndirimi: Esnaf ve sanatkarlar, Halk Bankasından doğrudan kullanacakları ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle alacakları kredilerde yüzde 50 faiz indirimi ile desteklenecek.
  • Hazine Nakit Dengesi: Hazine’nin nakit dengesi Ocak ayında 1,6 Milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı ayında hazine 9,5 Milyar TL fazla vermişti. Buna göre, geçen ay Hazine’nin nakit gelirleri 57,4 Milyar TL, nakit giderleri 58,9 Milyar TL oldu. Faiz dışı giderler 53,5 Milyar TL, faiz ödemeleri ise 5,4 Milyar TL olarak gerçekleşti. Faiz dışı denge ise 3,9 Milyar fazla verdi.
Türkiye'de ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Küresel Ekonomik Gelişmeler

ABD

ABD Dış Ticaret Açığı: Açıklanan verilere göre, dış ticaret açığı 2017 yılında %12,1 genişleyerek 566 Milyar Dolar seviyesine ulaştı. Böylece küresel krizden bu yana en yüksek seviyeye ulaşan ABD’de dış ticaret açığı/GSYH oranı %2,9’a çıktı. 2017 yılındaki ekonomik toparlanmayı destekleyen bu rakamların; yürürlüğe giren vergi reformu sonrası önümüzdeki yıl daha da artabileceği düşünülüyor.

ABD İşsizlik Maaşı: ABD’de haftalık olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuruları, 29 Ocak-3 Şubat haftasında 9 bin kişi azalarak 221 bine geriledi. Böylece 4 haftalık ortalamalara göre başvurular 224,5 bin kişi ile son 45 yılın en düşük seviyesine indi.

AVRUPA BİRLİĞİ – Türkiye’de ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Almanya Koalisyon: Almanya’da 4 aydır devam eden koalisyon görüşmelerinde SDP ile Muhafazakarlar bloku arasında anlaşma sağlandı. Merkel kurulacak yeni hükümetin başında olmaya devam ederken, SDP lideri Martin Schulz’un Dış İşleri Bakanı olması bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası: İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini değiştirmeyerek %0,5 seviyesinde bıraktı. Parasal sıkılaşmanın geçen Kasım ayında öngörülenden daha hızlı ve daha erken gerçekleşebileceği ifade edildi. Merkez Bankası, GSYH büyüme tahminini 2018 yılı için %1,6’dan %1,8’e, 2019 yılı için de %1,7’den %1,8’e yükseltti.

KÜRESEL GELİŞMELER

Çin Dış Ticaret: Çin’de açıklanan verilere göre Ocak ayında ihracat %11,1 artarken, ithalat beklentilerin çok üzerinde %36,9’luk bir artış gösterdi. Beklentilerin üzerinde gelen veriler Çin’de ekonomik görünümdeki toparlanmanın devamına işaret ederken, küresel büyümeyi destekleyici bir görünüm sergiliyor.

ABD Borsa Hareketleri

Uzun dönemdir yukarı yönlü hareket eden ABD Borsa endeksleri geçtiğimiz Pazartesi günü 2018 kazançlarının hepsini sildi. (%6 Düşüş)

  • Ekonomik verilerde gelen canlılık ile 2018’e dair faiz artırımı beklentilerinin yükselmesi (4. Faiz Artışı)
  • Sıkılaşma öncesi yüksek getiri arayışı ile gelişmekte olan ülkelere yönelim
  • Tahvil faizlerinin yukarı yönlü hareketi
  • VIX endeksinde görülen ani hareket ile algoritmik satışların gerçekleşmesi

Türkiye’de ve Dünyada Ekonomik Gelişmelerer

yatırım yapacaklara tavsiyeler

Yatırım yapacaklara ekonomik gelişmeler ışığında tavsiyeler yazımızda. Dünya ticaret gelişmeleri tahvil ve faizler ekonomik sistem…

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00