Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Türk Lirası Dünyada Kaçıncı Sırada?

Türk Lirası Dünyada Kaçıncı Sırada?

İki yıldan bu yana yaşanmakta olan pandemi birçok sektörde ekonomik alanda gerilemelere sebep oldu. Haftalarca ve hatta sektörden sektöre değişmekle birlikte aylarca üretimlerini durdurmak zorunda kalan firmalar iflasın eşiğine geldiler. Devletlerin kapalı kalan firmalara ve vatandaşlarına ekonomik destek vermesi de ekonomide dar boğaza düşülmesine sebep oldu. Bu ekonomik krizden en çok etkilenen para birimlerinin başında da Türk Lirası geliyor. İnternette Türk Lirası dünyada kaçıncı sırada? Soruları soruluyor.

Türk Lirasının Değeri Hızla Düştü

Dünyada pandemi sebebiyle yaşanan ekonomik krizlerden dolayı ülkelerin birçoğunun parasının değeri düşüş yaşadı. Bu dönemde en çok düşüş yaşayanların başında ise Türk Lirası geliyor. Ülkemizin parasının değeri bu yıl tam yüzde 44 oranında değer kaybı yaşadı. Bu değer kaybı birçok sektörde ürün fiyatlarının ekstra artmasına ve vatandaşların alım güçlerinin düşmesine sebep oldu.

En Çok Değer Kaybı Yaşayan Türk Lirası Mı?

2021 yılı sonu itibariyle yayınlanan rapor içerisinde ülkemizde var. Hatta ülkemizin para birimi en çok değer kaybeden para birimi konumunda yer alıyor. Dünyada ekonomik krizin en derinden hissedildiği Arjantin’de dahi durum daha farklı. Çünkü Arjantin’in para biriminin dahi şu anda değer kaybetme sıralamasında ikinci sırada olduğu görülüyor. Geçtiğimiz 5 yıl öncesine baktığımızda ülkemizin para birimi değer bakımından 20. sırada yer alırken bugün sıralamamız 44.sıraya düşmüş durumda.

En Çok Değer Kaybedenler

Global ekonomik krizin etkileri hala artarken devletlerin para birimlerinin değerlerinde de düşüşler sürüyor.  En çok değer kaybedenler sıralamasında Türkiye’nin en fazla değer kaybettiği görülüyor. Ayrıca ikinci ülke ile arasındaki değer farkının fazlalığı dikkat çekiyor.

Türk Lirası Dünyada Kaçıncı Sırada?

Türk Lirası Dünyada Kaçıncı Sırada?

2022 Yılında Değer Kaybı Devam Edecek Mi?

Uzmanlar 2022 yılında da pandeminin etkilerinin azalmakla birlikte süreceğine dikkat çekiyor. Ayrıca Rusya’nın başlatmış olduğu savaşın ne zaman sona ereceği de ön görülmemektedir. Çünkü bunun yaratacağı ekonomik etkilerin büyüklüğü de şu an için kestirilemiyor. Tüm bunlar ekonomik krizlerin ve değer kayıplarının derinleşerek artacağını gösteriyor.

Türk Lirasının Anlık Değeri

Türk Lirası’nın döviz karşısındaki düşüşü azalmakla birlikte hala durmuş değil. Ekonomideki aksaklıkların Rusya -Ukrayna Savaşı sebebiyle de devam ediyor olması ekonomideki toparlanmaları zorlaştırıyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00