Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Trump, Fed’in Faiz İndirmesi Gerektiği Konusunda Israrcı

fed faiz

ABD Başkanı Trump, Fed’in faiz indirmesi gerektiği konusunda ısrarcı. ABD’de geçtiğimiz hafta PMI verileri ve işsizlik oranları takip eder.

Fed-Faiz

ABD’nin gündeminden Başkan Trump’ın Fed’in faiz kararına ilişkin eleştirileri düşmüyor. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz indirmesi gerektiğini ve sıkılaşmayı durdurması gerektiğini söyledi. Trump ayrıca Fed’e parasal gevşeme çağrısı yaptı.

ABD’de yayınlanan ekonomik verilerde tarım dışı istihdamın Mart ayında beklentiyi aşarak 196 bin kişi arttığı görüldü. Bu dönemde işsizlik oranı değişmeyerek %3,8 oldu. İşgücüne katılım oranının %63 olduğu da göz önünde bulundurulduğunda istihdam piyasasının gelecek aylarda ekonomik büyümeyi destekleyeceğine yönelik beklentiler yükseliyor.

ABD’de Büyüme

ABD’de büyüme için öncü göstergelerden kabul edilen imalat endeksi ise Mart’ta beklentilerin biraz üzerinde yükselerek 55,3 oldu. Beklenti endeksin 54,5 olması yönündeydi. Endeks Şubat ayında 54,2 2016 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeye inmişti.

ABD tarafında açıklanan istihdam verileri veya imalat endeksi gibi öncü veriler ABD ekonomisinin ileriye dönük toparlanma sürecinde olduğunu gösterse de önümüzdeki dönemde bu verilerin seyri takip edecek.

Ticaret devlerinin ticaret müzakereleri küresel gündemde merakla takip ediliyor. ABD’li veya Çinli üst düzey yetkililerin uzun süredir devam eden ticaret anlaşmasını sonlandıracak anlaşma yolunda çoğu konuyu çözüme kavuşturdukları ifade edildi. Ancak yetkililer anlaşmanın nasıl uygulanacağı ve yürütüleceği konusunda müzakereyi sürdürüyor.

Trump ve Xi Gerilimi

Trump ve Xi’nin bir araya gelecekleri ve olası anlaşma ile ticaret geriliminin sona ermesi gerekir. Bu zirvenin en erken Mayıs ayında gerçekleşebileceği oldu. ABD Başkanı Donald Trump açıklamasında, bir çok konuda uzlaşmaya varmıştır. Böyle olsa dahi Beijing ile anlaşmaya varmanın en az dört hafta daha alacağını ifade etti. Gerginliğin bir an evvel çözülmesi ülkeler için faydalı olacaktır.

Amerikan uçak üreticisi Boeing

Amerikan uçak üreticisi Boeing, Boeing, “737 Max” tipi uçaklarda kazaya “MCAS” adlı sistemdekidir. Bu hatanın neden olduğunu kabul ederek can kayıplarından dolayı özür diledi. 737 MAX 8 tipi uçakların düştüğü kazaların ardından 737 MAX yolcu uçaklarının üretimi oldu. Nisan ayının ortasından itibaren geçici olarak ayda 52’den 42’ye düşürme kararı aldı. Söz konusu uçağın ilerleyen zamanlarda kullanımına tamamen son verilip verilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Murat Haziran 20, 2019 - 12:53 pm

ABD Merkez Bankası Fed, federal fonlama oranında değişikliğe gitmeyerek %2,25–2,50 aralığında bıraktı. Faiz oranının sabit tutulması kararının 1’e karşı 9 oyla alındığı belirtilen açıklamada, sürdürülebilir ekonomik büyüme görünümüne ilişkin belirsizliklerin arttığı vurgulandı. Fed üyelerinin geleceğe yönelik beklentilerini içeren nokta tahminlerine göre 2019’un kalanında üyelerden biri 1, yedisi 2 faiz indirimi, bir üye 1 faiz artırımı beklerken 8 üye faizlerin bulunduğu seviyede kalmasını bekliyor. Fed Başkanı Powell, karar sonrası açıklamasında bankanın gelecek dönemde bir faiz indirimi adımı atması ihtimalinin güçlendiğini belirtti ve risklerin başında ticaret savaşlarını saydı. Trump’ın kendisini görevden alma ihtimaline dair gelen soruya ise Powell, görev süresinin 4 yılında da hizmet etmeyi planladığını belirtti. Fed kararı sonrası Dolar/TL 5,80’in altına çekilirken Euro/Dolar paritesi 1,125’i gördü. Karar sonrası ABD tahvilleri ve Altın’a olan güvenli liman talebi arttı ve ABD 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,70’leri gördü.

Cevap Yazın
Mevlüt Haziran 11, 2019 - 10:38 am

Trump Fed Eleştrileri Devam Ediyor

Trump Fed’in faizleri çok çabuk şekilde artırdığını savunarak «Fed bizim için çok yıkıcı» açıklamalarında bulundu. Çin’in yıllardır yerel parasını devalüe ettiğini ve bunun onlara devasa bir rekabet avantajı sağladığını savunan Trump,i Fed’in faizleri indirmemesinin ABD için böyle bir avantajı ortadan kaldırdığını savundu.

Cevap Yazın
Mustafa Mayıs 19, 2019 - 11:37 am

ABD Merkez Bankası FED, hafta ortasındaki toplantıda politika duruşu ve faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Karar oybirliği ile alındı. Toplantı sonrası metinde rezerv fazlasına ödenen faizin %2,40’tan %2,35’e düşürüldüğü yazıyordu. Bu durum ilk başta güvercin bir hamle olarak algılansa da toplantı sonrası açıklamada Powell bu beklentileri dengeleyici açıklamalar yaptı. Yine de FED’e yönelik faiz indirim baskıları artacak gibi duruyor. Ticaret savaşlarının da Trump etkisiyle yeniden gündemin üst sırasına çıkması bu durumda etkili.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00