fed faiz

Trump, Fed’in Faiz İndirmesi Gerektiği Konusunda Israrcı

ABD Başkanı Trump, Fed’in faiz indirmesi gerektiği konusunda ısrarcı. ABD’de geçtiğimiz hafta PMI verileri ve işsizlik oranları takip edildi.

Fed-Faiz

ABD’nin gündeminden Başkan Trump’ın Fed’in faiz kararına ilişkin eleştirileri düşmüyor. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz indirmesi gerektiğini ve sıkılaşmayı durdurması gerektiğini söyledi. Trump ayrıca Fed’e parasal gevşeme çağrısı yaptı.

ABD’de yayınlanan ekonomik verilerde tarım dışı istihdamın Mart ayında beklentiyi aşarak 196 bin kişi arttığı görüldü. Bu dönemde işsizlik oranı değişmeyerek %3,8 oldu. İşgücüne katılım oranının %63 olduğu da göz önünde bulundurulduğunda istihdam piyasasının gelecek aylarda ekonomik büyümeyi destekleyeceğine yönelik beklentiler yükseliyor.

ABD’de Büyüme

ABD’de büyüme için öncü göstergelerden kabul edilen imalat endeksi ise Mart’ta beklentilerin biraz üzerinde yükselerek 55,3 oldu. Beklenti endeksin 54,5 olması yönündeydi. Endeks Şubat ayında 54,2 2016 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeye inmişti.

ABD tarafında açıklanan istihdam verileri ve imalat endeksi gibi öncü veriler ABD ekonomisinin ileriye dönük toparlanma sürecinde olduğunu gösterse de önümüzdeki dönemde bu verilerin seyri takip edilecek.

Ticaret devlerinin ticaret müzakereleri küresel gündemde merakla takip ediliyor. ABD’li ve Çinli üst düzey yetkililerin uzun süredir devam eden ticaret anlaşmasını sonlandıracak anlaşma yolunda çoğu konuyu çözüme kavuşturdukları ifade edildi. Ancak yetkililer anlaşmanın nasıl uygulanacağı ve yürütüleceği konusunda müzakereyi sürdürüyor.

Trump ve Xi Gerilimi

Trump ve Xi’nin bir araya gelecekleri ve olası anlaşma ile ticaret geriliminin sona ermesi beklenen zirvenin en erken Mayıs ayında gerçekleşebileceği belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump açıklamasında, bir çok konuda uzlaşmaya varılmış olsa dahi Beijing ile anlaşmaya varmanın en az dört hafta daha alacağını ifade etti. Gerginliğin bir an evvel çözülmesi ülkeler için faydalı olacaktır.

Amerikan uçak üreticisi Boeing

Amerikan uçak üreticisi Boeing, Boeing, “737 Max” tipi uçaklarda kazaya “MCAS” adlı sistemdeki hatanın neden olduğunu kabul ederek can kayıplarından dolayı özür diledi. 737 MAX 8 tipi uçakların düştüğü kazaların ardından 737 MAX yolcu uçaklarının üretimini Nisan ayının ortasından itibaren geçici olarak ayda 52’den 42’ye düşürme kararı aldı. Söz konusu uçağın ilerleyen zamanlarda kullanımına tamamen son verilip verilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara