Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ticaret Savaşları Yeniden Gündemde

ticaret savaslari gundemde 1

ABD’de toparlanma süreci devam ederken, ticaret savaşları yeniden gündemde. ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre kişisel harcamalar yükselişini sürdürerek ekonominin ilkbaharda toparlandığına işaret etti. Buna göre kişisel harcamalar %0,4’lük beklentilerin üzerinde aylık bazda %0,6 artarken; kişisel gelirler beklentilere paralel şekilde aylık %0,3’lük artış yaşadı. Enflasyon göstergelerinde FED’in en çok dikkat ettiği indikatörlerden bir olan PCE Nisan’da beklentiye paralel şekilde aylık %0,2 yıllık ise %2 arttı. Çekirdek PCE’deki yıllık artış ise %1,8 oldu.

Ticaret Savaşları

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 228 bin beklentilerin altında 221 bin olarak gerçekleşti. Haftanın son günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi Mayıs ayında beklentileri aşarak 223 bin kişi arttı. İşsizlik oranı ise %3,9 olan beklentilerin altında tarihi düşük seviye olan %3,8 seviyesine geldi. Ortalama saatlik kazançlar ise yıllık %2,6 olan beklentilerin üstünde %2,7 seviyesinde geldi. Güçlenen istihdam piyasası ve FED beklentilerine paralel ilerleyen enflasyon, FED’in faiz artırım patikası için daha çok alan açmaya devam ediyor.

ABD’nin AB, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen alüminyum ve çeliğe uygulanması kararlaştırılan ancak bir süreliğine ertelenen vergilerin 1 Haziran’dan itibaren hayata geçirileceğinin açıklanmasıyla ticaret savaşları gerilimi yeniden hareketlendi. Misilleme hareketlerinde Kanada aynı kararın ABD için de uygulanacağını belirtirken 12,8 Milyar $ değerinde ürüne ek tedbir uygulanacağını açıkladı. Meksika hükümeti de çeşitli gıda ürünleriyle birlikte bazı çelik ürünlerine ek gümrük vergisi konulacağını bildirdi. ABD’nin kararına bir çok AB ülkesinden tepkiler yükselirken önümüzdeki günlerde Avrupa tarafından da ek tedbirlerin yürürlüğe konulabileceği değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz haftanın sürpriz verisi Euro Bölgesi Mayıs ayı enflasyonu oldu. Euro Bölgesi’nde enflasyon mayıs ayında enerji maliyetlerindeki artışın etkisi ile %1,6 seviyesindeki beklentilerin oldukça üzerine çıkarak %1,9 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon nisan ayında %1,2 olmuştu. Mayıs ayında çekirdek enflasyon da %1,1 seviyesine yükselirken; veriler son dönemde politik gidişatı tartışılan Avrupa Merkez Bankası’nın hedeflerine paralel gerçekleşti. Bununla birlikte bölgedeki işsizlik oranı Nisan ayında %8,5 seviyesine geriledi. Euro bölgesinde imalat sektöründeki büyüme, ihracat talebinin gücünü yitirmesiyle Mayıs ayında hızını kaybetti. Bölgede İmalat PMI, 55.5 ile 15 ayın en düşük değerini aldı.

Yeni haftada jeopolitik gelişmeler ile birlikte küresel PMI endeksleri takip edilecek.

Üç aydır hükümetin kurulamadığı İtalya’da derinleşerek devam eden siyasi kriz geçtiğimiz haftanın sonunda koalisyon ortaklarının yeni kabinede anlaşmasıyla bir miktar dengelendi. Cumhurbaşkanı Mattarella’nın kendisinden «teknik» hükümet kurmasını istediği IMF Türkiye Masası eski direktörü Carlo Cottarelli girişimi başarısız olmuştu. Bu gelişmenin ardından yeniden başlayan koalisyon görüşmelerinde en çok oyu alan Beş Yıldız Hareketi ve Lig Partisi yeni kabinede anlaşırken; problem yaratan Maliye Bakanlığı koltuğuna Giovanni Tria getirildi. Daha önce reddedilen Paolo Savona ise AB Bakanı olarak görev yapacak. Ayrıca daha önceki görüşmelerde ittifakta yer alan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri ise koalisyondan çıkarıldı.

İtalya’nın yeni başbakanı iki partinin ortak adayı hukuk profesörü Giuseppe Conte olacak. İtalya’daki söz konusu siyasi kargaşa ile birlikte, %2,5 seviyesinin üstüne kadar çıkan 2 yıllık tahvil faizleri yeniden %1 seviyesinin altına geriledi. İtalya’daki bu belirsizlik dönemiyle birlikte İspanya’da da geçtiğimiz hafta içerisinde Rajoy hükümeti güvenoyu alamayarak düştü. Böylece Rajoy’un 6 yıllık iktidarı sona ererken 2011 seçimlerinde kaybetmelerinin ardından sosyalistler iktidara yeniden gelmiş oldu. Önerge sahibi sosyalist partinin lideri Pedro Sanchez yeni başbakan oldu.

Küresel piyasalarda Çin’de açıklanan imalat PMI endeksi Mayıs ayında 51.9 ile 8 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde açıklanan endeks Çin ekonomisine ilişkin endişeleri hafifletti.

Yeni haftada küresel piyasalar AB ülkelerinin ABD gümrük vergisi kararına vereceği tepkiyi izleyecek. ABD’nin özellikle Alman otomotiv markalarına yönelik ek vergi getirme ihtimali de bu noktada belirsizliği artırıyor. Bununla birlikte küresel PMI endeksleri, cari denge verileri ile birlikte Euro Bölgesi 1. Çeyrek büyüme verisi de takip edilen göstergeler arasında yer alacak. Euro bölgesinde ilk çeyrek büyümesinin bir miktar yavaşlaması bekleniyor.

Önerilen Yazılar

12 Yorumlar

Ayşegül Kasım 21, 2019 - 6:16 pm

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasa tasarısını, ticaret anlaşmasını tehlikeye atabilecek olmasına rağmen imzalaması ihtimalinin söz konusu olduğu ifade ediliyor. Senato’dan oy birliği ile geçen yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nden 417-1 oyla geçti ve Başkan Trump tarafından onaylanması ile yasalaşması bekleniyor.

Cevap Yazın
Özgür Kasım 6, 2019 - 10:16 pm

ABD ve Çin ticaret anlaşmasında gelişme..
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross yaptığı açıklamada, ABD ve Çin arasında gerçekleşecek olan ticaret anlaşmasının ilk aşamasının bu ay içinde imzalanabileceğini belirtirken, Huawei’ye çok yakın bir zamanda ürün satabilmeleri için lisans verileceğini belirtti. Pazar günü ABD Başkanı Trump, tamamlanması halinde ticaret anlaşmasının ABD’de bir yerde imzalanabileceği açıklamasında bulundu.

Cevap Yazın
Leyla Ekim 11, 2019 - 9:34 pm

Ticaret savaşlarının etkisi..
ABD Başkanı Trump’ın 524 milyar dolar değerindeki ürünler için koyduğu ek gümrük vergisinin yürürlüğe girmesiyle Çin, AB, Türkiye, Hindistan, Rusya gibi ülkeler de 104 milyar dolarlık ABD ürününe gümrük vergisi uyguladı. Böylelikle ticaret savaşıyla ve buna karşı uygulanan vergiler yaklaşık 630 milyar dolar değerindeki ürünü etkiledi. Türkiye yüzde 4 – 70 oranları arasında ek gümrük vergisi getirdi. Vergi getirdiği ürünlerin toplam değeri 1,8 milyar dolar oldu.

Cevap Yazın
İlker Eylül 26, 2019 - 9:36 am

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile 15 aydır süren ticaret savaşının yakın bir zamanda bitebileceğini ifade etti. Bir gün önce BM Genel Kurulu’nda taraflar kötü bir anlaşmanın kabul edilmeyeceğini beyan ederken, Çin’in ABD’den tarımsal ürün satın aldığını söyleyen Trump Çin’in de bu anlaşmayı istediğini ifade etti. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise görüşmelerin ekim ayında başına başlayabileceğini belirtti.

Cevap Yazın
Halil Haziran 12, 2019 - 1:35 pm

Trump, Çin müzakere edilen şartlara geri dönmediği sürece ticaret anlaşmasını beklemeye aldığını ifade etti. Yaptığı açıklamada anlaşmayı bekletenin kendisi olduğunu söyleyen Trump «Çin ile ya mükemmel bir anlaşma yapacağız ya da hiçbir anlaşma yapmayacağız» ifadelerini kullandı.

Cevap Yazın
Fatih Ocak 24, 2019 - 8:58 pm

Bitti, bitiyor derken yine : Ticaret savaşları..
Financial Times’ın haberine göre, Çin’den iki bakan yardımcısının, yapılması planlanan üst düzey toplantılar öncesinde Amerikalı mevkidaşları ile bir araya gelmek üzere bu ay sonunda ABD’ye yapacakları ziyaret, görüşmelerde «teknoloji transferi» ve «Çin ekonomisinde yapısal reformlar» alanlarında ilerleme sağlanamaması üzerine iptal edildi. Bu haber küresel risk iştahında sert bir düşüşe sebep oldu. ABD’de S&P 500 endeksi %1.42, NASDAQ da %1.91 değer kaybıyla günü kapatırken ABD 10 Yıllık tahvil getirisi 5 baz puanlık düşüşle günü %2.74 seviyesinden kapattı.

Cevap Yazın
Onur Aralık 13, 2018 - 9:00 pm

Ticaret savaşlarında bahar esintisi..

Çin ABD’den ithal ettiği otomobillerde vergi oranını %40’tan %15’e indirmeyi değerlendiriyor. Konunun önümüzdeki günlerde bakanlar kuruluna gelmesi bekleniyor. ABD Başkanı Trump da Çin ile görüşmelerin çok verimli ilerlediği ve bazı önemli haberlerin gelebileceği yönünde bir mesaj yayınladı. Huawei CFO’sunun tutuklanması ile başlayan ve ardından Çin’in çok sayıda iPhone satışını yasaklaması ile tırmanan gerginlik şimdilik görüşmeleri etkilememiş görünüyor.

Cevap Yazın
Ahmet d Temmuz 3, 2018 - 12:36 am

Ticaret savaşları gerilimi tırmanırken ABD Başkanı Trump, Çin’in misilleme kararının gerçekleşmesi halinde bu ülkeye yönelik olarak değeri 200 Milyar $ olan %10’luk yeni bir vergi uygulayacaklarını söyledi. Bununla birlikte hafta içerisinde Çin’in bu kararlardan etkilenmemek için iç piyasayı destekler nitelikte aksiyon alacağı şeklindeki değerlendirmelerle küresel piyasaları destekledi.

Cevap Yazın
Kamil Haziran 11, 2018 - 1:27 pm

Bu kadar hızlı küreselleşmeyi dünya devleri kaldıramadı.Yeni bir neo-milliyetçilik akımı geliyor.

Cevap Yazın
Sinem Bartın Haziran 9, 2018 - 12:20 pm

Adamın vücut dilinden ukalalığı belli ama ülkesini savunması açısından da biraz haklı tabii

Cevap Yazın
Dağar Haziran 7, 2018 - 11:51 am

hadi canım yaptıklarını medyadan okuyorum, şimdi burda yazmayayım

Cevap Yazın
Ali Haziran 6, 2018 - 5:03 pm

Trump agresif bir lider, hep kötülüyorlar, yok deliymiş yok cahilmiş.adam ülkesinin özgürlüğü için çalışıyor.ayıp mı günah mı

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00