Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

TCMB Faizi ve Haftalık Ekonomik Gelişmeler

TCMB faizi beklentilerin üstünde bir artışla GLP Faizini 75 baz puan artırarak %13,50 seviyesine çekti.

TCMB Faizi

Toplantı sonrası yayımlanan metinde; enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seyre dikkat çekilirken, ithalat fiyatlarındaki yükselişin fiyatlama davranışı üzerinde risk oluşturduğunun altı çizildi.

Tüketici güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre %0,8 arttı.

Tüketici Güven Endeksi

Nisan 18’ (Aylık – % Değişim – Gelecek 12 Ay)

 • Tüketici Güveni: 71,9 (+%0,8)
 • Genel Ekonomik Durum: 95,1 (-%0,4)
 • Hanenin Maddi Durumu: 90,2 (-%0,5)
 • İşsiz Sayısı: 74,5 (+%1,4)
 • Tasarruf Etme İhtimali: 28,2 (+%8,5)

Sektörel Güven Endeksi

Nisan 18’ (Aylık – % Değişim – Gelecek 12 Ay – MA)

 • Hizmet Sektörü: 97,1 (-%2,0)
 • Perakende Ticaret Sektörü: 100,3 (-%2,3)
 • İnşaat Sektörü: 78,8 (-%0,1)

Reel kesim güven endeksi sınırlı gerilemeye rağmen güçlü seviyelerde olmayı sürdürdü.

TCMB Faizi

TCMB Faizi ve Diğer Gelişmeler

 1. Ekonomik Güven Endeksi: Endeks, Nisanda bir önceki aya göre %2 azalarak 100,2 değerinden 98,3’e düştü. Düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.
 2. Akaryakıtta ÖTV İndirimi: Hükümetin ekonomide canlanma sağlanabilmesi için akaryakıt başta olmak üzere bir takım ürünlerin ÖTV’sinde indirim planladığı öğrenildi. Yapılan hesaplamalar ve konuşulan rakamlara göre %20’lik bir indirimin, fiyatlarda 40-55 kuruşluk bir geri çekilme ve enflasyonda 0,4 puanlık aşağı yönlü etki yaratacağı düşünülüyor.
 3. İmar Affı: Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kaçak yapılaşma sorununun çözümü için çürük olmayan bağımsız birimlerde vatandaşın cüzi bir ücret ödemesi karşılığında kayıt altına alınmasını öngören düzenlemeyi bir hafta içinde mecliste çıkaracaklarını açıkladı.
 4. Döviz Borcu İstisna: 2 Mayıs’ta başlayacak döviz borcu düzenlemesine bazı istisnalar tanındı. Buna göre bazı yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin yatırımların finansmanı, bedeli döviz olarak belirlenen kamu ihaleleri için kullanılacak olan krediler, ayrıca yeni bir şirket payı alımı amacıyla kurulan ve bunun haricinde herhangi bir faaliyeti olmayan döviz kredileri kapsam dışında tutulacak.

Küresel Gelişmeler

ABD

 • ABD Büyüme: ABD ekonomisi 2018’in ilk çeyreğinde %2,0’lık beklentilerin üzerinde %2,3 büyüdü. Kişisel tüketim harcamalarındaki (PCE) artış birinci çeyrekte beklentiye paralel olarak %4’ten %1’e gerilerken, çekirdek PCE söz konusu dönemde beklentiye paralel olarak %2.5 oldu.
 • ABD Ekonomik Veriler: Ülkede Nisan ayına ilişkin öncü imalat sanayi PMI verisi son 43 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, ikinci el konut satışları Mart ayında beklentilerin üzerinde açıklandı

AVRUPA BİRLİĞİ

 • Euro Bölgesi PMI: Euro Alanı’nda açıklanan Nisan ayı imalat sanayi PMI verisi son 14 ayın en düşük seviyesinde izlense de bölgede sektörün düşük bir hızla da olsa genişlemeyi sürdürdüğüne işaret etti.
 • Avrupa Merkez Bankası PPK: ECB %0 olan politika faizi ile aylık 30 milyar Euro değerindeki varlık alım programında değişiklik yapmadı. Faiz oranlarının varlık alım programının ötesini de kapsayacak şekilde, uzun bir süre daha mevcut seviyelerde kalmasının beklendiği ifade edildi. Ayrıca, varlık alım programının gerekli görülmesi halinde Eylül’den sonra da devam ettirilebileceği ifadesi korundu.

KÜRESEL

 • Kuzey Kore – Güney Kore: İki ülke lideri, ülkelerin sınırında yer alan ateşkes köyünde bir araya geldi. İki lider yürütülen görüşmeler sonrasında 1950’den bu yana süren iki ülke arasındaki savaşı bu yıl içerisinde tamamen bitirmek ve Kore yarımadasının nükleerden tamamen arındırmak konusunda anlaşmaya vardı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00