Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sicil Affına Uyan Bankalar

sicil affına uyan bankalar

Sicili bozuk tüketiciler için 2017 yılında çıkarılan yasa çerçevesinde birçok kişinin yararlanabileceği sicil affı yasası çıkarılmıştır. Bu sayfamızda sicil affına uyan bankalar hangileri? Bunları değerlendireceğiz. Sicil affından yararlanmak için yapılması gerekenler konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Sicil Affına Uyan Bankalar

Bankalardan kredi çeken ve geri ödemede sorunlar yaşayan kişilerin banka sicili (kredi notu) olumsuz olarak etkilenmektedir. Kredi notu düşük olan müşterilere hiç bir banka kolay kolay kredi vermeye yanaşmaz. Bankaların müşterilerde aradığı en önemli kriterlerden birisi müşterinin sicilinin bozuk olmamasıdır.

Sicil Affından Nasıl Yararlanılır?

Ülkemizdeki ekonomik nedenlerden dolayı yeni bir iş kuralacak kişiler, ev veya araba almak isteyenler, düğün yapacaklar veya acil paraya ihtiyaç duyan kişiler, çareyi ilk olarak bankalardan kredi çekmekten yana buluyor. İhtiyaçlarını bu yönde gidermeyi tercih ediyor.

Fakat çektikleri kredileri geri ödemede bir takım sebeplerden dolayı sorun yaşayabiliyor. Kredi kartı ödemelerinde sıkıntı çekebiliyor. Bu gibi durumlarda ise tüketicinin kredi notu (banka sicili) olumsuz yönde etkilenebiliyor. Sicili bozulan kişiler ilerde bankacılık işlemleri için zor durumda kalabiliyor. Sicilini düzeltmeden bankalardan işlem yapamıyor.

Sicili bozuk olan tüketicilerin çok fazla olmasından dolayı 2017 yılında çıkarılmıştır. Sicil affı yasası, sicili bozulan kişiler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olmuştur. Özellikle KOBİ’ler (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler), esnaflar ve şirketler için ticari hayatlarını devam ettirebilmeleri için mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bireysel veya kurumsal herkes yarar sağlar.

Sicil affından yararlanmak için bankalara olan borçların tamamının ödenmesi veya yapılandırılması gerekmektedir. Sicil affı yasası kapsamında borçlarını bu şekilde ödeyen/yapılandıran tüketiciler, banka sicillerini temizlemiş olurlar. Böylece tekrar kredi çeker, kredi kartlarını kullanmaya devam eder.

Aftan yararlanmak isteyen kişiler, borçlu oldukları bankalara sicil affından yararlanmak istediğine dair bir dilekçe ile kolaylıkla başvuru yapabilir. Başvuru sonucu 3 ile 30 gün arasında değişen sürelerde sisteme düşer. Böylece tüketiciler banka sicillerini sicil affı sayesinde temizleyebilir, bankacılık işlemlerinden yararlanmaya devam edebilirler.

Hangi Bankalar Sicil Affına Uyar?

Sicil affına uyan bankalar hangileridir? Bunun araştırmasını yaptığımızda kağıt üzerinde bütün bankaların sicil affına uyduğunu görebiliyoruz. Zaten yasa dahilinde bütün bankaların sicil affına uymaları yani sicil affından yararlanan müşterilere kredi vermede zorluk çıkarmamaları gerekir. Ancak pratikte özel bankaların sicili bozulan kişilere sicil affından yararlansa dahi kredi vermede katı davrandıklarını görebiliyoruz.

Başka sebepler öne sürerek kredi vermediklerine şahit oluyoruz. Bu yüzden sicil affından yararlanan kişileri özel bankalar yerine kamu bankalarına yönelmelerini tavsiye ederiz. Bu doğrultuda tam anlamıyla sicil affına uyan bankalar kamu bankalarıdır diyebiliriz. Yani; Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası sicil affına uyan bankalardır.

Sicil Affına Uymayan Bankaları Şikayet Etme Hakkınız Var

Sicil affı yasası, Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankaları kapsayacak şekilde çıkarılmıştır. Bütün bankaların uyması gereken yasadır. Bu yüzden sicil affına uyan bankalar, uymayan bankalar diye bir ayırım söz konusu değildir. Eğer sicil affından yararlandığınız taktirde bankalar size kredi vermede zorluk çıkarıyorsa şikayet hakkınız vardır.

Şikayetlerinizi özel bankalar için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) yapabilirsiniz. Şayet sicil affına uymayan banka kamu bankalarından birisi ise şikayetinizi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı: Sicili Bozuk Olanlara Kredi

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Huseyin Ocak 6, 2020 - 5:36 pm

Admin kolay gelsin ben 2016 yilinda cektim kredimi denizbanktan icralik avukatlik oldum 2019 mayis ayinda kapattim varlik gurununa devretmisler borcu bende o borcu kapattim icralik dosya avukatlik herseyi kapattim borcu yoktur kagidi aldim ama halen 905 lira bircum gozukuyor findeks’te anlamadim banka butun borcu varlik gurubuma devretmisti hatta dedigim gibi borcu yoktur kagidi aldim bankayi ariyorum dosyaniz bizde kapali islem yapamiyoruz diyor kkb burosunu aradim borc vs birsey varsa guncelleyelim dedim oda biz borc isine karismiyoruz dedi denizbank aradim subeye gitmeniz lazim diyo tanidik subedekilerine sordum denizbanktan baktirdilar hicbir borcun yok diyolar anlamadim bende bu afftan yararlanabiliyirmuyum

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00