Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Senetle Kredi Almak Ne Kadar Güvenilirdir?

senetle kredi

Banka haricindeki yerlerden kredi imkanı bulabilirsiniz. Bu durumda banka dışında senetle kredi veren yerlere ulaşmanız gerekmektedir.

Acil nakit ihtiyacınız var ve banka kredinizi onaylamıyor. Banka siciliniz bozuk, kara listedesiniz ve kredi çekemiyorsanız alternatif yöntemlere yönelmek zorundasınız.

Senetle Kredi

Sicilinizin bozuk olmasına bakılmaksızın senet ile kredi sağlayan firmalar bulunmaktadır. Bu yöntem ne kadar güvenlidir ve size herhangi bir zararı olur mu sizler için araştırdık.

Birçok insan kredi çekmenin sadece banka üzerinden yapıldığını düşünürler. Ancak sicilinizin kötü olması, sigortanızın olmaması ve düzenli bir gelirinizin olmamasından kaynaklı olarak bankalar kredi imkanı sağlamazlar.

Faktöring şirketleri veya finans şirketleri senetle kredi imkanı sağlamaktadır. Bu yollar güvenli midir? Sizlere bunları anlatacağız. Faktöring şirketleri ile kredi anlaşması imzalamak prosedür olarak bankalar ile benzerlik göstermektedir. Fark olarak kredi notunuzu bakmazlar ve sizden çok fazla belge istemezler. Ancak bankanın sizlere sunduğu faiz oranından bir hayli yüksek faiz uygulamaktadırlar.

Hemen hemen her ilde bulunan bu şirketler sizlere 100.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadırlar. Dikkat etmeniz gereken yasal bir şirket olup olmadığıdır. Borcunuzu kapatmak için daha kötü durumlara düşmeyin.

Senetle Borç Para Almanın Şartları Nelerdir?

Senetle borç para almak isteyenlerin bir diğer merak ettikleri, karşılığında ne gibi belgeler verecekleridir. Genelde senetle kredi veren firmanın sizden isteyeceği belgeler değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar sizden belli başlı belgeleri isterken, bazıları fazla evrak isteyebilirler.

Genellikle maaş bordrosu, ikamet bilgileriniz veya nüfus cüzdanınız yeterli olmaktadır. Eğer siz senetle kredi talebinde bulunursanız veya sizden peşinat isterlerse bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Normalde böyle bir peşinat istememektedirler.

Kredi vereceğiz diye piyasada bunu kötüye kullanan dolandırıcılar bulunmaktadır. Bazı firmalar kendilerini garantiye almak için ipotek isteyebilmektedirler. Firmanın sizden istediği koşulları karşıladığınız da imzalayacağınız sözleşmeyi iyi okumalısınız. Mutlaka şirketin bilgilerini almalısınız. Şirketin yerini ve yasallığını öğrenmelisiniz ki ileride başınıza dert açılmasın. Borcunuzdan kurtulmak için daha büyük bir borca girmemelisiniz. Ödemeleriniz yapamayacaksanız banka ile aynı yaptırımı uygulamaktadırlar.

Kuyumculardan Senetle Kredi Kullanma

Faktöring şirketi dışında son zamanlarda çok kullanılan bir yöntem olan kuyumculardan senetle altın almak olmuştur. Anlaştığınız bir kuyumcudan alacağınız altınları senet ile ödeme imkanı bulabilirsiniz. Tabi ki normalden yüksek fiyatlara alacaksınız. Burada önemli olan kuyumcuyu tanıyor olmanızdır. İnsanlarımız bu yöntemlerin dışında senet ile satış yapan mağazalardan ürün alıp bunları nakit paraya çevirmektedir. Çok sağlıklı bir yöntem olmasa da anlık nakit ihtiyacınızı karşılamaktadır. Yüksek faizlerle alacağınız bu ürünler yok parasına satılmaktadır.

Telefon Faturasına Kredi Alma

İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda elden senet ile satış yapan firmalar çoğalmıştır. Bunun bir örneği de kullandığınız mobil hattınızın faturalı olması neticesinde onun üzerinden de kredi imkanı sağlanmaktadır. Faturalı cep telefonları üzerinden senetle kredi veren birçok firma bulunmaktadır.

Sicilinizin bozukluğuna bakılmaksızın mobil hattınız üzerinden evraksız olarak kredi kullanabilmektesiniz. Bunu yapan firmaya giderek hattınızın uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer hattınız uygun ise firma size ödemenizi yapıyor. Sizde aylık olarak mobil hattınız üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Tabi firma komisyon oranını sizden alıyor. 12 ay şeklinde de geri ödemenizi yapıyorsunuz.

Maddi anlamda sıkıştığınızda bankalardan kredi alınamaması durumunda yapabileceklerinizi paylaştık. Alternatif para bulma yöntemlerinden olan senetle kredi olayının çeşitlerini veya sistemin nasıl işlediğini anlatmaya çalıştık. Tabi ki bu yolları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Banka sisteminde kredi notunuzu düzelterek bu yollara gerek duymamanızı öneririz. Bunun için bankadan bir kredi kartı çıkartıp düzenli ödemeler yapabilirsiniz. Kredi kartı istemiyor iseniz banka hesabınıza düzenli para giriş çıkışı yaparsanız puanınızı olumlu etkileyebilir. Bunları yapamıyor iseniz son çare senet ile kredi yöntemini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Gi̇zem Ağustos 8, 2023 - 1:01 pm

Merhaba, makalenizi ilgiyle okudum. Senetle kredi almanın avantajlarından bahsetmişsiniz, ancak risklerle ilgili daha fazla bilgi alabilir miyim? Neyi göz önünde bulundurmalıyız? Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00