Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Piyasaların Merakla Beklediği Orta Vadeli Plan

piyasalarin merakla bekledigi orta vadeli plan 1

Yeni ekonomi programı, piyasaların merakla beklediği orta vadeli plan ve hedefler, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından açıklandı.

Piyasaların Merakla Beklediği Orta Vadeli Plan

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, piyasanın dikkatle beklediği Orta Vadeli Planı açıkladı. Yeni Ekonomi Programı’na göre 2018 için büyüme hedefi %3,8, enflasyon hedefi %20,8, işsizlik hedefi %11,3 olurken, bütçe dengesinin GSYH’ye oranında %1,9, cari açığın GSYH’ye oranında %4,7 seviyeleri hedef olarak gösterildi.

Sanayi üretim endeksi Temmuz ayında yıllık %5,6 oranında arttı. Bu durum ekonomik aktivitenin bir miktar ivme kaybetmekle beraber görece dirençli seyrinin sürdüğüne işaret ediyor. İmalat sanayi alt kırımlarında diğer ulaşım araçları imalatındaki artış %35,2 olurken, eczacılık ürünleri imalatı da güçlü bir artış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın ihracat ve sanayi üretimindeki lokomotifi motorlu kara taşıtları ise %2,0 ile zayıf bir görünüm sergiledi. Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı kaleminde yüksek baz etkisi nedeniyle %24,2’lik gerileme kaydetti. Beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretim endeksinin Ağustos ayında bir düzeltme yaşayabileceği düşünülüyor.

Konut satışları Ağustos ayında yıllık %12,5 oranında azalışla 105 154 seviyesinde gerçekleşti. Konut satış piyasasında daha öncelikli takip edilen gösterge olarak ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %12,6 azalarak 49 362 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı ise %46,9 oldu. Diğer taraftan ikinci el konut satışları ise %12,4 azalış göstererek 55 792 oldu. Geçtiğimiz dönemde konut kampanyaların etkisinin en çok görüldüğü ipotekli satışlar kalemi ise keskin bir düşüşle %67,1 oranında azalış göstererek 12 743 oldu. Toplam konut satışları içinde ise ipotekli satışların payı %12,1 olarak gerçekleşti (Önceki %24,5). Temmuz ayında konut fiyat artış hızı TÜFE’nin altında kalmaya devam ederek reelde kayıp olarak yansımaya devam etti. Buna göre Temmuz ayında konut fiyatları aylık %0,65 yıllık ise %10,48 düzeyinde artış gösterdi. Konut kampanyaları devam etse de döviz kurundaki oynaklığın negatif etkisini dengeleyemeyerek konut satışlarında aşağı yönlü ivmede etkili oldu.

Gelecek hafta yurtiçi ekonomi takviminde güven açıklanacak olan güven endeksleri yakından takip edilecek. Bunun yanı sıra kapasite kullanım oranı ve dış ticaret dengesi veri akışı içerisinde yer alacak.

Orta vadeli plan, Piyasaların Merakla Beklediği Orta Vadeli Plan, Piyasalar,

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00