İş Fikirleri

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

Tüketilebilir olan mantarlar günümüzde yalnızca kültür mantarından ibaret değildir. Bu çeşitlerin başında; kültür, ayı, istiridye, yumurta ve kuzu mantarları gelir. Ayrıca besin değerlerinin oldukça yüksek olması, kalori alınmasından ziyade yakılmasını sağlayan besinler olması ve lezzetli olmasından dolayı mantar tüketimi yapan nüfus miktarı fazladır. Ayrıca her mevsim tüketilen mantarlar, yetiştiriciliği yapılması halinde de ciddi mal kazançlarına imkan sağlayacaktır. Bu bağlamda; mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanma mümkün müdür, ne kadar kazanılabilir ve hangi yetiştirme ile satım stratejileri uygulanmalıdır, sorgulanmalıdır.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Mantar tüketimi, pizzadan makarnaya, ana yemeklerden ara yemeklere kadar her öğün içerisinde gerçekleştirilir. Bu da insanların mantara ihtiyaç duymalarına neden olacağı için, bu ihtiyaca yönelik iş kolunda yer almak karlıdır. Özellikle orta ve büyük çaplı işletmelerin oluşturulması ile kazanç fazla olacakken, kişinin kendi halinde ve evinin etrafında da mantar yetiştirmesiyle para kazanması mümkündür.

Mantar Yetiştiriciliğiyle Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Mantar yetiştirmeye karar veren ve bunu ticari hayata dökmek isteyen her insan aynı paraları kazanamaz. Çünkü bu aşamada ticari kabiliyet ve; pazara yakınlık, yapılan anlaşmalarla toptan satım fiyatı ve ne kadar satım yapılacağı değişecektir.

Doğal olarak:

  • Küçük işletmelerin ayda ortalama üç bin lira
  • Orta işletmelerin yedi ile on beş bin lira
  • Büyük işletmelerinse on beş bin lirayı aşkın

Miktarlarda kazanç elde etmesi muhtemeldir.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma, Bir Finansçı

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma Stratejileri

Mantar yetiştiriciliği yapacak olan kişiler, eğer imkanları varsa her yetişme alanı içerisinde tek tip olan mantar yetiştirmelidirler. Çünkü mantar çeşitlerinin ihtiyaç duyduğu bakım, nem ve sıcaklık birbirinden çok ayrıdır. Her mantar için aynı işlem yapıldığındaysa kimisinin çürümeye başladığı, kimisininse çok hızlı büyüdüğü görülür.

Bu tip durumlarda beklenen mahsul oranı azalacak ve hem bakım işlemleri zorlanacak hem de kişinin beklediği kazancın altında kalmasına neden olunacaktır. Doğal olarak da seralar veya kısımlara ayrılmış toprak alanları içerisinde birer tip mantar yetiştirilmesi, her birinin özüne uygun olarak bakılması gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu