Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

İyi Bir Yöneticide Olması Gereken Özellikler

Ülkemiz sektörlerinde hizmet veren firmalarda iyi bir yönetici olmak, genelde üst kadrolarda bulunan boşlukların, alt kadrolarda uzun yıllardır çalışan bireylerin terfi atlaması şeklinde gerçekleşmektedir. Söz konusu şekilde terfi atlayan bireylerin, karar mekanizması ve yönetim yetenekleri, belli bir süre için kısıtlı tutulmaktadır. İyi bir yöneticide olması gereken özellikler ise, liderlik eğitimi almış ve çabuk karar verme tekniğine yatkılı bir düşünce sistemine hâkim olmalıdır. Ayrıca yönetici vasfı taşıyan kişilerin bilmesi gereken bazı konu başlıkları vardır. Bu başlıklar, kişinin tecrübesine bağlı olarak kademelendirilmekte ve zaman içerisinde ayrıntılı bir şekilde öğretilmektedir.

Konu Başlıkları

 • Yönetici görevini üstlenen kişilerin, güncel yönetim şartlarını iyi bir şekilde bilmelidir.
 • Kurumsal faaliyetler başta olmak üzere, kültür, yöneticilik ve liderlik, örgütlenme, etkin iletişim ve hedef politikası gibi, kavramların anlamını bilmeli, gerektiği yerlerde hızlı bir şekilde kullanmalıdır.
 • Çalışma yönetimi, stratejik yönetim, takım kurma ve analiz kavramları da, yine iyi bir yöneticinin bilmesi gereken konular arasındadır.
 • Zaman ile yarış, çözüm ve sonuç politikaları, raporlama ile birlikte, yönetim şartları da, yazının başlığına dâhildir.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olunur?

Yöneticilik kavramı, insan yaşamında tercih ettiği temel meslek grupları arasında yer almaktadır. Fakat gerekli özelliklere sahip olmayan bireylerin, yöneticilik yapması mümkün görülmemektedir. Bir kişiye verilen, görev, makam ve rütbe, taşıması gerektiren disiplini ve sorumluğu da beraberinde getirmektedir.

İyi Bir Yöneticide Olması Gereken Özellikler

Günlük yaşamda, herkesten beklenen saygı, sevgi ve hoşgörü gibi erdemli davranışlar, iyi bir yöneticide olması gereken temel özelliklerdir. Ayrıca adalet kavramını iyi bilen kişiler, yöneticilik pozisyonuna en uygun olmakla beraber, çalışma ortamının güvenini ve huzurunu sağlamak, yine söz konusu kişide olması gereken özelliklerdir. Yönetici kişinin sakinliği, kararlığı ve saygısı, iş verimliğini arttırmaktadır. Çevresindeki insanlar ile iletişim kuran bireyler, her zaman iş yaptırma ve söz geçirme konusunda başarılı olmaktadır. Yani yönetici vasfı taşıyan bir bireyin, kesinlikle çözümcü ve sıcakkanlı ve güçlü bir iletişim ağına sahip olması gerekir. Ayrıca hizmet verdiği alana veya şirkete personel alımı sırasında söz sahibi olan yöneticiler, kesinlikle insan kişiliğini kolay bir şekilde çözebilen yapıya sahip olmalıdır.

İyi Bir Yöneticide Olması Gereken Özellikler

 • Güven vermeli ve kişilik bakımından kalite kavramına uygun olmalı.
 • En az bir yabancı dil bilmeli ve kendi ana dili gibi konuşabilmeli.
 • Ruhsal konuda, herhangi bir sorun yaşamamalı.
 • Kendisine iletilen soruna, anlık çözüm paketleri geliştirmeli.
 • Zamanı iyi kullanmalı ve eleştiriye açık olmalı.
 • Sinirli olduğu anlarda karar mekanizmasını devreye sokmamalı ve en önemlisi de öfke kontrolü konusunda başarılı olmalı.
 • Kızma hakkını kullanmakta acele etmemeli.
 • Dış görünüşüne ve giyimine dikkat etmeli.
 • Yeri geldiği zaman siyasi bir düşünce sistemini devreye sokabilmeli.
 • Kendini ve çevresindeki insanları, kötü yaklaşımlardan korumalı.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Sadık Mayıs 28, 2018 - 1:23 pm

yönetici bir kere güleryüzlü olmalı, insanın halinden anlamalı.benim yöneticim bana kötü davranıyor, içinden iş yapmak gelmiyor o zaman

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00