Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing

Öncelikle Influencer’ın kelime anlamına değinelim. Influencer, insanları etkileyen kişi anlamına gelmektedir. Influencer insana bir nevi bilirkişi de diyebiliriz. Günümüzde sosyal medya platformlarında fazla takipçisi olan ve sözü geçen insanlar vardır. İşte bu insanlar Influencer insanlarıdır. İnsanları etkileyen ve insanların davranışlarını değiştirebilen bireylerin her biri Influencer insandır.

İnsanı bilirkişi yerine koyan o insanın kendisi değil, o insanı takip eden kişilerdir. Influencer kişinin samimiyetine, deneyimine güvenip bu bağlamda paylaşımlarını beğenen kitlenin sayısı artış gösterir. Ve insanları o Influencer’ı bilirkişi yerine koyar. Influencer ünlü bir insan, youtuber, internet fenomeni ve Instagram ünlüsü olabilir. Bu tip insanların oldukça sadık bir takipçi kitlesi mevcuttur. Bu sadık kitle o Influencer’ın deneyimlerinden faydalanır, paylaşımlarını inanır ve o kişiyi adeta bağrına basar. Influencer adeta internetin otoritesidir.

Bu bahsettiklerimizle birlikte Influencer Marketing hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Influencer Marketing işte bu bilir kişileri kullanarak onlar üzerinden reklam yapmaktır. Bu kişilerin yukarıda bahsettiğimiz üzere kişileri etkileme gücü bulunduğundan kaynaklı birçok reklam veren bu kişiler üzerinden reklam vermeyi tercih etmektedir. Influencer Marketing pazarın tamamına ulaşmayı amaçlamaz. Influencer kişi vasıtası ile potansiyel müşterilere direkt olarak ulaşmayı amaçlar.

1940 bu durum ile ilgili yapılan bir araştırma mevcuttur. Yapılan araştırmada ortaya atılan 2 aşamalı iletişim kuramına göre, kitleler sosyolojik açıdan incelendiğinde insanların oy kullanma yada tüketim gibi davranışlarda bilirkişilerin fikri, önderliği ve bu bağlamda bulunan medyatik isimlerin bireyleri yönlendirdiği saptanmıştır. Bu tip fikir liderleri isterlerse kitlelere her türlü fikri benimsetebilir. Söylemleri adeta kendilerini seven kitlelere şırınga etkisi yaratmaktadır.

Dijital dünyaya dönüş ile birlikte demin bahsettiğimiz kanaat liderlerinin yerini Inflencerlar almıştır. Influencerlar hedef kitlenin düşüncelerini ve davranışlarını kanaat liderleri gibi değiştirebilirler. Hatta kitlelerini yeniden programlayabilirler. İşte Influencer marketing stratejisi bu bağlamda oldukça etkili bir strateji halini almaktadır. Reklam verenler internet otoritelerinin gücünden fayadalanarak istenilen hedef kitlenin tüketim şeklini değiştirebilmektedir. Influencer marketing gücünü üç kaynaktan almaktadır:

  • Tüketici Güveni: Influencer’lar kendi kitlesi ile güçlü bir ilişki halindedir ve bu sebepten ötürü takipçlileri Influencer’ların fikirlerini saygı gösterir ve onları daima dinler.
  • Sosyal Erişim: Influencer’lar rahatlıkla milyonlarca kişiye ulaşabilir.
  • Orijinal İçerik: Influencer’lar sıradışı, orijinal, etkileyici ve pazarlama odaklı güçlü içerikler üretirler.

Influencer marketing yönteminde dört temel aktivite mevcuttur:

  1. Influencer’lar ile pazarlama yapmak: Influencer’ları firma ve markanın savunucusu haline getirerek onlara taraftar ruhunu aşılamak.
  2. Influencer’lara pazarlama yapmak: Influencer’ın ön ayak olması ile birlikte Influencer’ı takip eden kitlenin o marka ile ilgili farkındalığını artırmak.
  3. Influencer’ları analiz etmek ve bu bağlamda doğru Influencer’ı bulmak.
  4. Influencer’lar üzerinden pazarlama yapmak: Influencer’lar aracılığı ile öncelikle markanın farkındalığını arttırmak ve bu bağlamda Influencer’lar aracılığı ile kampanyalar yapmak.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00