Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

FED’in Faiz Artırımları ve G20 Zirvesi Gündemde

fed faiz

Brexit ve İtalya kaynaklı gelişmelerinden sonra Fed’in faiz artırımları ve Arjantin’de yapılacak olan G20 Liderler Zirvesi gündemde.

FED’in faiz artırımlarına yönelik soru işaretleri yükselmeye devam ediyor.

FED’in 2019’da faiz artırımlarına ara verme beklentisi artıyor. Yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin endişeler, ABD’de mali teşviklerin azalması ve volatil finans piyasaları, ABD’de ekonomik aktivitenin durumuna yönelik sorgulamaları artırmaya devam ederken; FED’in 2019 yılı faiz artırım patikasına yönelik beklentilerde güvercin görüşler gün geçtikçe güç kazanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, düşen petrol fiyatlarıyla ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz aylarda 82 dolar seviyelerini gören petrol fiyatının 54 dolara kadar gerilediğini hatırlatan Trump, “Teşekkürler Suudi Arabistan ama fiyatlar daha da düşmeli” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan, ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 4,9 milyon varil artarak yaklaşık son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Trump yayınladığı bir başka yazılı açıklamada, Cemal Kaşıkçı cinayetinde veliaht prensin haberi olabileceğini söylemesine rağmen Suudi Arabistan’ın sarsılmaz ortağı kalacaklarını vurguladı. Amerikan çıkarlarını göz önünde bulundurduğunu belirten Trump, ülkeye uygulanacak olası bir silah ambargosunun ise Rusya ve Çin’in yararına olacağını ifade etti.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri Ekim ayında %4,4 düştü. Beklenti %2,6 düşmesi yönündeydi. ABD’de 2. el konut satışları Ekim ayında %1,0 artması beklenirken %1,4’lük bir artış gerçekleştirerek 5,22 milyon adede yükseldi. Bu satışların da 5,2 milyon adede yükselmesi bekleniyordu.

ABD’de imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)’nin Kasım ayında 55.7’de sabit kalması beklenirken 55.4’e gerileyerek son 3 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Euro Bölgesi’nde ise imalat PMI endeksi 51.5 seviyesine gerilerken, bileşik PMI endeksi 53.1 seviyesinden 52.4’e geriledi. Böylece Euro Bölgesi’nde Aralık 2014’den bu yana en düşük seviye görülmüş oldu. Beklenti verinin 52.3 seviyesinde gelmesiydi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da ise bileşik PMI 52.2 oldu, önceki 53.4’tü. İmalat PMI Endeksi ise 52.2 beklenirken 51.6 oldu.

Yeni haftanın en önemli gündem maddesi Cuma günü başlayacak G20 Zirvesi.

2018 G20 Zirvesi Buenos Aires

Hafta sonunda Brexit sürecinde bir eşik daha geride kaldı. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke liderleri, İngiltere’nin birlikten ayrılık (Brexit) anlaşmasını ve gelecekteki ilişkileri belirleyecek siyasi deklarasyonu imzalamak üzere Brüksel’de bir araya geldi. AB Konseyi Başkanı Tusk görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı” dedi. Başbakan May’in üzerinde anlaşılan metni parlamentoya götürmesi beklenirken; yapılabilecek en iyi anlaşmayı yaptıklarını vurguladı. Yapılan planlamaya göre İngiltere 29 Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden ayrılacak. Cebelitarık ile ilgili süregelen anlaşmazlıkta ise İspanya duruşunu koruduğunu açıklayarak taslaktaki statünün yeterli olmadığını ve veto haklarını kullanacaklarını açıkladı.

İtalya’nın kamu harcamalarının artırılmasını öngören bütçe taslağı Avrupa Komisyonu tarafından reddedildi. Komisyon, İtalya’nın bütçe tasarısının borç kurallarına uymadığı gerekçesiyle İtalya’ya karşı “aşırı açık” prosederü uygulanması gerektiğini ve buna yönelik disiplin adımlarının atılacağını belirtti. Buna karşın, İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini, planlanan bütçe tasarını değiştirmeyi düşünmediklerini ifade etti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki tansiyon 2015’teki ateşkesin ardından yeniden alevleniyor. Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Rusya savaş gemilerinin Ukrayna ordusuna ait gemilere ateş açması sonucu altı asker yaralandı. Ukrayna açılan ateşin «öldürme amaçlı olduğunu» savunurken; Rusya tarafı ise Ukraynalı gemilerin tehlikeli manevralar yaptığını öne sürüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Pazartesi günü bir araya gelecek.

Japonya’da çekirdek TÜFE ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre %1,0 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. Aynı dönemde manşet enflasyon ise aylık %0,2 yıllık %1,4 artış gösterdi.

Bu haftanın önemli gelişmelerinde Euro Bölgesi’nden gelecek enflasyon göstergeleri ile birlikte; ABD’de yayınlanacak olan kişisel gelir, harcama ve tüketim verileri yer alacak. Cuma günü ise ticaret savaşları, Kaşıkçı cinayeti gibi konuların da önemli gündem maddesi olarak kendisine yer bulacağı G20 Liderler Zirvesi Arjantin’in Buenos Aires kentinde başlayacak. Zirve iki gün sürecek.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Furkan Aralık 19, 2018 - 9:21 pm

FED beklentileri düşüşe geçti..
Amerikalı ekonomistler, FED’in bugünkü toplantısında faiz artırmasını beklerken; 2019 yılına ilişkin beklentiler de 3’ten 2’ye inmiş durumda. Nitekim Bloomberg tarafından yapılan son anket de bu öngörüyü destekler nitelikte. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump, FED eleştirileri noktasında vitesi artırarak tehditkâr bir dil ile söylemini yineledi. Trump yaptığı açıklamada FED yetkililerini başka bir hata yapmamaları konusunda uyarırken, piyasayı hissetme çağrısında bulundu. ABD Başkanı; FED’in piyasada daha fazla likidite azlığına sebep olmaması yönünde görüş bildirdi.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00