Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ethereum Nedir? ETH Nasıl Alınır ve Satılır?

Ethereum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ethereum; Bitcoin ile aynı teknolojik temel ile çalışan kripto para birimidir. Ethereum’un arkasındaki teknolojinin geleceğin internetinin enerji kaynağı olacağını Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin söylemiştir. Ethereum’un birimi ETH olmaktadır. Kripto para borsaları üzerinden Ethereum’un alım satımları yapılabilmektedir. 4 kişi tarafından tasarlanmış olan bu proje sadece 2 ay içerisinde 32 kişiden oluşan bir geliştirici ekip ile son halini alarak piyasaya sürülmüştür. 4.000 civarında kişiden oluşan topluluk da Ethereum çıkmadan önce bu para birimine destek vermiştir. Son zamanlarda kazandığı değer ile beraber birçok yatırımcının dikkatini çeken Ethereum’un uzun vadede kar getirecek bir kripto para birimi olduğu düşünülmektedir.

Ethereum’un Tarihçesi Nedir?

Ethereum’un geçmişine bakıldığında; 2013 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoin’den sonra piyasaya sürülmüş olan ETH; ikinci coin olarak tanınmıştır. İşlem hacmi bakımından da değerlendirildiğinde en çok tercih edilen ikinci coin olmaktadır. Bitcoin hala en değerli kripto para birimi olmaktadır. Ancak son yıllardaki fiyat hareketliliklerine bakıldığında; Ethereum yatırımcılara son yıllarda Bitcoin’den daha fazla kazandırmıştır.

Açık kaynaklı ve genel erişime açık olan Ethereum aynı zamanda Blockchain tabanlı yapısına ek olarak akıllı sözleşme protokolünü de desteklemektedir. Ethereum’un kurucularına bakıldığında; Rus bilgisayar programcısı Vitalik Buterin ve İngiliz programcı Gavin Wood isimlerine ulaşılmaktadır. Birimi Ether ya da ETH olmaktadır. Ethereum protokolünü bilgisayarlarında çalıştıran programcıların teşvik edilebilmesi amacı ile ETH geliştirilmiştir. Ağın daha sağlıklı ve güvenli olabilmesi için Ethereum ile ödüllendirilen programcılar daha kaliteli yazılımlar geliştirmektedirler.

Ethereum ile merkezsiz dijital uygulamalar üretilebilmekte ve bu uygulamalar çalıştırılabilmektedir. Geliştirilen bu uygulamaların geniş kullanım alanları bulunmaktadır. İşlemler aracısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Akıllı sözleşmeler sayesinde yatırımcıların dolandırıcılık riski ile karşı karşıya kalma ihtimalleri en aza indirilmektedir. ETH ile kullanıcılar şeffaf ve güvenli işlemler yapabilmektedirler.

Ethereum Yatırım Aracı Olarak Tercih Edilmeli Midir?

Ethereum yatırımı yapmak özellikle son zamanlarda revaçta olan bir durumdur. 2020 yılı sonlanırken son 6 aylık süreçte Ethereum’un değeri 33 kat birden artış gösterdiği için birçok yatırımcı Ethereum’u araştırmaya başlamış ve yatırımlarını bu yöne kaydırmaya karar vermiştir.

Ethereum’un Üretimi Nasıl Yapılır?

Ethereum üretmek, madencilik ile mümkün olmaktadır. ETH madencilerinin sahip olmaları gereken bilgisayarlar ve özel donanımların yanı sıra yüksek kapasiteli GPU ve ASIC çipleri ile üretimi yapılabilmektedir. Ethereum madencilerinin başarı sağlarken göz önüne almaları gereken değişkenler ise; işlem gücü, elektrik tüketimi, verim ve hesaplama gücü olmalıdır. Ethereum için donanım tercih ederken bu parametrelerin hepsi dikkate alınarak donanımlar değerlendirilmelidir. Örnek vermek gerekir ise; üst düzey işlem gücü bulunan bir donanım tercih edildiğinde, işlem gücü yeterli hesap gücünü sağlasa da elektrik tüketimi dolayısı ile kar sağlanmasının önünde engel olabilmektedir. İleri seviyede enerji tasarrufu sağlayan bir donanım ise; hesaplama gücü sağlayamayabilmektedir. Doğru donanımın seçilmesinden sonra yazılım ve node kurulumu yapılmalıdır. Ağ bağlantısı da yapıldıktan sonra madenciliğe başlayarak Ethereum kazanılabilmektedir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Ethereum ve Bitcoin ayrımı yapılabilmesi için her ikisinin de tarihinin ve kullanım amacının bilinmesi gerekmektedir. Bitcoin; Blockchain teknolojisine dayanan, kripto paraların teknolojik altyapılarının mimarı sayılan ilk kripto para birimi olma özelliği taşımaktadır. ETH ise hesaplama platformudur ve akıllı sözleşmeler ile dağıtık uygulama gibi protokoller sayesinde endüstrinin büyümesini sağlayan bir kripto para birimidir. Kripto para sektörünün ortaya çıkması Bitcoin ile olsa da sektördeki inovatif rolü Ethereum üstlenmiştir. Sektörde rolleri farklı olan iki kripto para birimidir.

Ethereum’un blok süresi Bitcoin ile kıyaslandığında daha kısa olmaktadır. ETH’nin blok süresi 14-15 saniye olurken Bitcoin için bu süre 10 dakikaya çıkmaktadır. Ethereum’un işlem ücretleri Bitcoin’e göre daha az olmaktadır. Bitcoin madenciğinde 4 yıllık periyotlarda oran yarıya düşmektedir. Ethereum’da ise tutarlı yeni dijital paralar piyasaya sürülmektedir. Akıllı sözleşme özelliği sadece Ethereum’da olan özelliktir. Bu sözleşmeler taahhüt ve değer transferlerinin otomatik olarak yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Ethereum Nerede Saklanmaktadır?

Ethereum saklamak için oldukça fazla sayıda cüzdan alternatifi bulunmaktadır. Kripto para birimleri içerisinde uyumlu olduğu cüzdan sayısı en fazla olanlardan biridir. Masaüstü, mobil, donanım ve çevrimiçi cüzdan çeşitleri bulunmaktadır. Masaüstü cüzdan tercih edenler Ethereum blokzincirini indirdikten sonra Ethereum ile işlem yapabilecekleri uygulamaları kullanmaya başlayabilmektedirler. Ayrıca cüzdanlarını telefonlarında taşıyarak hem ETH ile işlem yapabilir hem de mağazalardan alışveriş yapabilirler. Mobil cüzdanların kullanımları diğerlerine göre çok daha kolay olmaktadır. Ücretsiz olarak indirilebilen seçenekleri bulunmaktadır.

Çevrimiçi cüzdanlarda yatırımcılara güvenlik amacı ile özel anahtar tanımlanmaktadır. Bu anahtarlar 12-24 kelimelik kelime gruplarından oluşmaktadırlar ve yatırımcıların cüzdanlarını kurtarmaları gerektiğinde bu anahtarı girmesi gerekmektedir. Devamlı olarak internete bağlı olan çevrimiçi cüzdanlarda Ethereumlarını saklamak istemeyenler, donanım cüzdanları tercih edebilmektedirler. Taşınabilir olan donanım cüzdanlar; bilgisayara bağlanabilmektedirler ve uygulama üzerinden ETH işlemleri yapılabilmektedir.

Neden Ethereum Cüzdanına İhtiyaç Duyulmaktadır?

Ethereum cüzdanının işlevine bakıldığında; ETH birikimlerinin saklanması amacı ile geliştirilen cüzdanlardır. Depolama, ETH işlemlerini yapma, bakiyeyi kontrol etme gibi özellikleri bulunan cüzdanlardır. Fiziki olarak ETH biriktirilebilmesi mümkün değildir. ETH kayıtları ve yatırımcıların alım yaptıkları Ethereumlar blockchain zincirinde bulunmaktadır. Dolayısı ile Ethereumların saklandıkları cüzdanlar da online olarak hizmet veren cüzdanlar olmaktadır.

Ethereum cüzdanlarının her biri blockchain teknolojisi üzerinde bulunmaktadır ve yatırımcılara özel anahtarları olmaktadır. Bu anahtarlar ise büyük harf, küçük harf ve rakam dizilimlerinin bir araya gelmesi ile belirlenmektedir. Ethereum alım ve satım işlemleri için bu anahtarın bilinmesi gerekmektedir. Yatırımcıların cüzdanlarında sakladıkları Ethereumların çalınmaması ve sahip olunan kripto paralar ile ilgili sorun yaşanmaması için anahtarın kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir.

Ethereum’un Alımı Nasıl Yapılır?

Ethereum’u almak için ETH alımının yapılabileceği bir kripto para borsasına üye olunması gerekmektedir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Hesabın güvenliğinin sağlanabilmesi ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için yatırımcının kimlik doğrulaması yapmış olması önem taşımaktadır.  Kimlik doğrulaması da yapıldıktan sonra kayıt olunmuş olan kripto para borsasına alınacak olan Ethereum’un değeri kadar para aktarılması gerekir. Havale ya da EFT yolu ile para aktarımı yaptıktan sonra hesaptaki paranın tutarı kadar ETH alımı yapılabilmektedir. Kripto para alımlarının yapılacağı borsaların kripto para alımı için sunduğu farklı yöntem seçenekleri bulunabilmektedir.

Banka Üzerinden Ethereum Alımı Yapılabilir Mi?

Bankadan Ethereum satın almak mümkün değildir. Türkiye’deki hiçbir banka ETH satışı yapmamaktadır. Kripto para borsası üzerinden ETH alımı yapılabilmektedir. Ancak kripto para borsasından ETH alımı yapılabilmesi için gerekli olan parayı yatırımcı banka hesabından aktarabilmektedir. Herhangi bir bankanın hesabından alım satım işlemlerinin yapılacağı kripto para borsasına para transfer edebilmek mümkün olmaktadır.

Ethereum’un Satış İşlemi Nasıl Olur?

Ethereum satmak için kripto paranın saklandığı cüzdana giriş yapılmalıdır. Cüzdanda ETH miktarı görülebilmekte ve satış işlemi de yapılabilmektedir. Sat butonu aracılığı ile Ethereum miktarı ve kur fiyatı girilerek satış emri oluşturur. Satış gerçekleştiğinde yatırımcının hesabına satıştan kazanılan para aktarılmaktadır. Sonrasında yatırımcı bu parayı çekebilmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00