Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı ve Ekonomi Gündemi

enflasyonla topyekun mucadele e1539719008147 1

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı: Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programını açıkladı.

Programa göre bu programa katkı sağlamak isteyen firmalar enflasyon sepetine giren 50 üründen hangilerini satıyorlarsa o ürün ve hizmetlerde yıl sonuna kadar yüzde 10 asgari indirim taahhüdü veriyor. Bununla birlikte 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankalar, yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim uygulayacak ve yılsonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak. Esnafa yapılan KDV iade ödemeleri ise hızlandırılacak.

Diğer Ekonomi Gündemi

Rahip Brunson: Uzun zamandır gündemi meşgul eden ve Türkiye’nin ABD ile olan ilişkilerinin gerginleşmesinde görünür sebep olan Rahip Brunson tahliye edilerek ülkesine döndü. Karar sonrası TL kazançlarını korurken haftayı 5,87 düzeyinde kapattı. Kararın ardından hem ABD hem de Türkiye’den başkanlık düzeyinde yapıcı açıklamalar geldi.

OSD Üretim: Otomotiv üretimi Eylül ayında %1 oranında düşerek 132 931 adet gerçekleşti. Otomotiv ihracatı ise bu dönemde %21 genişleyerek 115 039 adet oldu. Yılın ilk dokuz ayı incelendiğinde ise otomotiv üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %5 oranında gerilerken ihracat %1 oranında azaldı.

Vakıfbank Tahvil Satışı: Vakıfbank, 10 yıl vadeli ve 300 milyon dolar montanlı tahvil satışı yaptığını duyurdu. Akbank ve Eximbank’ın sendikasyon haberleri ile beraber değerlendirildiğinde bu gelişme, Türk bankalarının uluslararası piyasalara hala fonlama için müracaat edebiliyor olduğunun bir simgesi olması açısından önemli.

S&P’den Türkiye Açıklaması: Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Global Ratings, Türkiye’nin 2018 yılının ikinci çeyreğinde resesyona girebileceğini belirtti. S&P’nin “Ödemeler Dengesi Baskısının Türkiye ve Arjantin’e Zararı” isimli yazısına göre kurum, Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0.5 daralacağını tahmin ediyor. Kurum, Arjantin ekonomisinin ise 2019 bu yıl yüzde 0.2 daralacağını tahmin ediyor.

Ekonomi Politikaları Kurulu: Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Politikaları Kurulu üyelerinin belirledi. Listede göze çarpan isimler Yiğit Bulut, Cemil Ertem ve Hatice Karahan olurken, Gülsüm Azeri, Hakan Yurdakul, Korkmaz Karaca, Mehmet Ali Akben, Meltem Taylan Aydın, Nihat Zeybekci ve Servet Bayındır ise listenin geri kalan üyeleri olarak açıklandı.

Küresel Gelişmeler

ABD

  • ABD Enflasyon: ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre TÜFE Eylül’de yıllık %2.3 artışla %0,1 olurken çekirdek TÜFE ise yıllık %2.2 ile tahminlerin altında kaldı. TÜFE verileri küresel piyasalar üzerindeki baskıyı bir nebze azalttı. Beklentilerin altında kalan enflasyon verisine rağmen FED’in Aralık ayında faiz artırma ihtimali kesin olarak değerlendiriliyor.
  • ABD Borsaları: Hafta içerisinde Trump’ın sert FED eleştirisi, süregelen ticaret gerilimi, bilanço açıklama dönemi öncesi olması gibi sebepler neticesinde ABD borsalarında ciddi satışlar gerçekleşti. Volatilite endeksi olan VIX de son 7 ayın en yüksek seviyelerini gördü.

AVRUPA BİRLİĞİ

  • Almanya Ekonomi Veri: Ağustos ayında Almanya’da sanayi üretimi 3 aylık düşüş trendini sürdürerek aylık bazda %0,3, yıllık bazda %0,1 geriledi. Yine aynı dönemde mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat aylık bazda %0,1 düşerken, ithalat %2,7 geriledi. Almanya’da yıllık enflasyon ise Eylül ayı itibariyle 7 senenin en yükseği olan %2,3’e yükseldi. Bunun yanında siyasi haber akışında Almanya’da Merkel hükümetinin başında olduğu siyasi grup büyük hayal kırıklığına uğrayarak Bavyera eyalet seçimlerinde yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Bu durum hükümetin geleceği hakkında ciddi soru işaretleri doğuruyor.

KÜRESEL GELİŞMELER

  • Brezilya Seçimler: Brezilya’da başkanlık seçimlerinin ilk turu sağcı, popülist aday Bolsonaro’nun zaferiyle sonuçlandı. Sonuçlar ikinci turda da aşırı sağcı adayın zaferine işaret ediyor. Global ölçekte yükselen popülizmin Brezilya’daki yansıması olarak değerlendiriliyor.
  • IMF Büyüme Tahmini: Uluslararası Para Fonu (IMF) Bali’deki toplantısı öncesinde 2 yıl sonra ilk defa, ticaret savaşları ve gelişmekte olan ülke piyasaları üzerindeki stresi gerekçe göstererek 2019 ve 2020 küresel büyüme tahmin büyüme tahminini 3.9’dan 3.7’e indirdi.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Tugay Ocak 22, 2019 - 9:05 pm

Erdoğan’dan market fiyatları tepkisi..
TOBB ev sahipliğinde düzenlenen Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz ve enflasyonda son dönemdeki düşüş hareketine rağmen marketlerde fiyatların düşmemesini eleştirdi. Marketlerde halkı sömürme mücadelesine girenlerin olması halinde hesabını soracaklarını da ifade etti. Erdoğan ayrıca ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeye değinerek Trump’tan gelen teklifle demir-çelik ticareti konusunda iki ülke arasında müzakerelerin başlayacağını belirtti.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00