Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Enflasyonda Bayram Sürprizi ve Dolarda Gevşeme

Enflasyonda Bayram Sürprizi. Bayram hediyesini enflasyon verdi. Mayıs ayında gıdadan aldığımız destekle pozitif sürprizi yaşadık. Şu anda da Eylül ayına kadar baz etkisi kaynaklı ralli yapma imkanı bizi bekliyor. Ancak ÜFE – TÜFE arasındaki makas ve olası kur hareketleri potansiyel baskı unsurları. Nihayetinde S-400 için iki ay kaldı..

Enflasyonda bayram sürprizi…

Ramazan bayramı arifesinde, enflasyon verisi geçen ay olduğu gibi bu ay da pozitif bir sürpriz yaptı. Mayıs ayında TÜFE aylık %0,95 artarken yıllık artış %18,71’e geriledi. Beklenti artışın %1,25 olması yönündeydi. Manşet enflasyonun beklentilerin altında kalmasında temel belirleyici yine gıda grubu. Özellikle taze meyve ve sebze fiyatlarının havaların ısınmasıyla bir önceki aya göre %15 gerilemesi ciddi destek sağladı. Negatif tarafta ise aslan payı alkollü içecekler ve tütün grubunda.

Tütün ürünlerinde vergi düzenlemesinin bir kısmının Mayıs ayına sarkması beklediğimiz üzere manşet enflasyonu 0,4 puan yukarı çekti. Haziran ayında bizi çok ciddi bir baz etkisi bekliyor. Geçtiğimiz yıl mayıs ayından hazirana geçerken kur şokunun ilk dalgasıyla manşet enflasyon %12,15’ten %15,39’a fırlamıştı. Özellikle yıllık %2 seviyesinde seyreden taze meyve-sebze enflasyonu bir anda %30’un üzerine çıkmış ve son bir yıldır da o seviyelerden inmemişti. Dolayısıyla kurda anormal bir hareket yaşamadığımız müddetçe, petrol fiyatlarının düşüş eğilimini de göz önüne alarak Haziran’da TÜFE baz etkisinden aldığı destekle %16 seviyesinin altını zorlayabilir.

Zayıf iç talep de üretici maliyetlerindeki artışın tüketiciye yansıtılmasını zorlaştırıyor. Nitekim Mayıs ayında Dolar’ın 6.20 seviyesini görmesi ÜFE’deki düşüş trendini yavaşlattı ancak manşet enflasyona ciddi bir etkisini göremedik. ÜFE – TÜFE arasındaki makas halen çok yüksek. Enflasyonda pozitif ralli beklediğimiz dönemde bu makas baskı unsuru olabilir.

S-400 konusunda dananın kuyruğunun kopacağı noktaya çok yaklaştık. Aynı saatler içerisinde hem Rusya hem de ABD temmuz ayının sonunu işaret etti. Rusya tarafı iki ay içerisinde teslimatın gerçekleştirileceğini resmi kanallardan duyururken; Pentagon S-400’ten vazgeçmek için son tarihin 31 Temmuz olduğunu yolladığı bir mektupla ilan etti. Bu tarihten sonra Türkiye’nin F-35 programı içerisindeki varlığının durdurulacağı, eğitimdeki pilotların geri göndereceği, Türkiye’nin CAATSA kapsamında çeşitli yaptırımlara maruz kalacağı belirtildi. Bu konu hem ekonomide hem siyasette ciddi sıkışma yaratıyor. Bu konuda öyle ya da böyle öngörülebilirlik artmadan, bir senaryo ortaya koymak çok güç.

Tepki alımları sonrası düşüş devam edebilir…

Dolarda gevşeme bayram haftasında devam ederken hafta ortalarında gelen tepki alımı kuru 5,65’ten 5,87 civarına taşıdı. 5,88’in güçlü aşılamamış olması düşüşün devamını sağlayabilir. Kurun seyri büyük oranda ABD ile olan ilişkilere bağlı, dolayısıyla bu noktada ortaya çıkan pürüzler ve iyileşmeler kritik.

S-400’ler ise bu ilişkilerin en zayıf halkası haline gelmiş durumda. Şu an için tarafların geri adım atmaması riskleri canlı tutarken teslimatın henüz gerçekleşmemiş olması ise farklı seçenekleri ihtimal dahilinde tutmaya devam ediyor. Teknik olarak kur sert düşüşün ardından beklediğimiz tepki alımlarıyla karşılaştı. Yükselişte daha önce destek konumunda olan 50 günlük ağırlıklı ortalama ve fibonacci 0,382 seviyesi bu kez direnç olarak işlev gördü ve kuru 5.85 civarında tuttu. Geçen hafta da belirttiğimiz gibi kurun 5,50’lere doğru ilerlemesini bekliyoruz. Fakat 5,59 bu noktada ciddi bir destek, bu noktanın aşılması kolay olmayabilir. Turkuaz olarak belirtilen 200 günlük ortalamanın yine 5,59-5,60 seviyelerine gelmesini ve bu desteğin daha da güçlenmesini bekliyoruz.

Önerilen yazı: Dolar ne kadar olacak

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Alper Temmuz 3, 2019 - 9:07 pm

Haziran enflasyonu öncesi kritik veri..
İTO’nun açıkladığı verilere göre, İstanbul’da haziran ayında mayısa göre perakende fiyatlar %0,98, toptan fiyatlar ise %2,09 düşüş gösterdi. Yıllık bazda ise perakende fiyatlarda yüzde %16,62, toptan fiyatlarda %19,31 yükseliş yaşandı. Bu veriyle birlikte yarın açıklanacak yıllık TÜFE’de sert düşüş
bekleniyor.

Cevap Yazın
Sabri Haziran 13, 2019 - 11:01 am

Erdoğan’dan S-400 açıklaması..
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada «Türkiye S- 400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik» ifadelerinde bulundu. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Erkhov ise S-400 konusunda Rusya’nın pozisyonunun değişmeyeceğini ve Rusya’nın üzerine aldığı sorumlulukları yerine getireceğini açıkladı.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00