Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Elektrikli Otomobiller Türkiye ve Avantajları

elektrikli otomobiller 1

Elektrikli otomobiller, son yıllarda birçok ülkenin önem verdiği teknolojik gelişmelerden biridir. Ülkemizin de içinde bulunduğu bu süreçte elektrikli otomobil üretimleri her geçen yıl artmaktadır. Petrol fiyatlarının artması ve bu enerji kaynağının yenilenebilir olmaması aslında elektrikli arabaların ileri ki zamanlarda günümüzden daha değerli olacağı anlamını taşımaktadır.

Elektrikli Otomobiller

Günümüzdeki benzinli ve dizel otomobillere göre çok büyük avantajları olan bu otomobiller, yerli olmasa bile ülkemizde de kullanıma başlanmıştır. Ancak mevcut düzende çok yaygın olmadığı için şarj istasyonları oldukça yetersiz kalmaktadır. Ancak bu sorun yerli otomobillerin piyasaya sürülmesi ile birlikte hızla ortadan kalkacaktır. Elektrikli otomobiller aslında ilk olarak karşımıza hybrid olarak çıkmıştır. Hybrid motorlar 2005 yılından bu yana daha sık kullanılmıştır. İstendiğinde benzinli motora geçiş yapan bu otomobillerin dezavantajları nedeni ile artık sadece elektrikli otomobiller üretilmeye başlanmıştır.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları;

  • Gerek parçaları gerekse masrafları nedeni ile elektrikli otomobiller son derece tasarrufludur. Parça fiyatlarının düşük olması ve yakıt açısından uygun olması bu araçların önemini arttırmaktadır.
  • Elektrikli otomobil, başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede teşvik amacı ile vergi indirimleri ile kullanılmaktadır.
  • Ülkemizde %3 olan bu vergi indirimi, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.
  • Bir diğer önemli avantajı ise tabi ki 0 emisyonunun olmasıdır. Herhangi bir egzoz gazı içermediği için elektrikli otomobiller çevreye son derece duyarlıdır.

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları;

  • Elektrikli otomobillerin aslında aşılması gereken çok büyük bir dezavantajı vardır. Bu dezavantaj elektrikli otomobillerin elektriği depoladığı bataryalarıdır. Gerek araç üzerindeki ağırlığı gerekse ömrünün hızlı tükenmesi maddi açıdan ve çevre kirliliği açısından dezavantaj oluşturacaktır.
  • Daha önce de bahsettiğimiz gibi şarj istasyonlarının ülkemizde az olması da geçici bir dezavantajdır. Buna bağlı olarak birkaç yıl daha bu durumun etkileri ülkemizde görülecektir.
  • Ülkemizde elektrikli otomobil kullanımın artmasına bağlı olarak elektrik alt yapısı yetersiz kalabilir. Buna bağlı olarak büyük bir santral ihtiyacı oluşacaktır. Bu durum ise etkileri ile birlikte dezavantaja dönüşebilecektir.

Yapılan araştırmalara ve testlere göre elektrikli otomobil alan insanların hemen hemen yarısı aracın ekonomik ve performanslı olması nedeni ile bu aracı almaktadır. Güncel olarak normal segmentlerdeki elektrikli otomobiller, 100 km yolu 2,5 Tl değerindeki elektrik ile kat edebilmektedir. Bu aslında günümüzdeki petrol fiyatlarına göre son derece iyi bir fiyattır. Tek dolumda 400 km ortalama menzili bulunsa bile bu değerler araçtan araca ve motor büyüklüklerine göre değişebilmektedir. Genellikle ayrı ayrı 4 elektrik motoru bulunan bu araçlarda önemli olan motor değil bataryalardır. Çünkü motorların fiyatları oldukça uygundur. Genel olarak gelecek yıllarda bu otomobilleri her yerde görebileceğimizi söyleyebiliriz.

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Emre Aralık 24, 2018 - 7:55 pm

Elektrikli arabaya gerek kalmadı… Benzin ve motorinde 30 kuruşluk indirim geldi.
İndirim hem motorin hem de benzin fiyatlarında geçerli olacak. Dünyanın tasarrufunu yapabiliriz.

Cevap Yazın
Osman Temmuz 1, 2018 - 10:14 pm

Bu listeyi Türkiye’de bulmak zor, Türkiye’de satışı yapılan en iyi elektrikli otomobil BMW i8 diğerleri ise;
BMW X5 xDrive40e
BMW 740Le xDrive
Hyundai IONIQ Hybrid
Lexus CT 200h.
Lexus GS 300h.
Lexus NX 300h.
Lexus RX 450h.

Cevap Yazın
FARUK Temmuz 1, 2018 - 10:10 pm

EN ÇOK SATAN ELEKTRİKLİ ARABA MODELLERİ DE BUNLAR YAKINDA İNŞALLAH TÜRKİYE ÜRETİMLİ MARKAMIZI DA BU LİSTEDE GÖRÜRÜZ.
VOLKSWAGEN E-GOLF – ALMANYA
ZOTYE E200 – ÇİN
MERCEDES GLC350E – ALMANYA
CHANGAN BENNI – ÇİN
HYUNDAI IONIQ – GÜNEY KORE
AUDI A3 E-TRON – ALMANYA
CHERY EQ – ÇİN
BMW 330E – ALMANYA
BYD SONG – ÇİN
BYD TANG – ÇİN
GEELY EMGRAND EV – ÇİN
JAC İEV6S – ÇİN
CHEVROLET BOLT EV – ABD
SAIC ROEWE eRX5 – ÇİN
MITSUBISHI OUTLANDER – JAPONYA
CHEVROLET VOLT EREV – ABD
BMW İ3 EV / EREV – ALMANYA
RENAULT ZOE – FRANSA
TESLA MODEL X – ABD
TOYOTA PRIUS PRIME – JAPONYA
NISSAN LEAF – JAPONYA
TESLA MODEL S – ABD

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00