Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dünyada Tekstil Sektörü

tekstil piyasasi 1

Dünyada Tekstil Sektörü: Küresel tekstil ve hazır giyim sektörü son dönemde yaptığı atılımlarla ve yeniliklerle öne çıkmaktadır. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren gelişmiş ülkelerin üretimde ucuz kaynak arayışına girdikleri görülmektedir. Yeni teknolojiler, tasarım, yönetim ve önemli markalarla işbirliği, hammaddeye ulaşmada kolaylık, tedarik alanındaki gelişmeler, politik ve ekonomik istikrar tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar açısından önemini korumaya devam etmektedir.

Tekstil Sektörü

Tekstil ve hazır giyim sektöründe kadın çocuk ve erkek giyimde toptan satışlar artış kaydetmekte olup, küresel ihracatta kotaların kalkmasıyla birlikte ucuz işgücü avantajına sahip olan özellikle Asya ülkelerinin sektörde güçlendiği görülmektedir.

Çin’in giysi toptan satışlarını AB ve ABD’den Asya ülkelerine yönlendirmesi bu ülkenin tekstil sektöründe öne çıkmasında etkili olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerin tekstil ve hazır giyim sektöründe düşük üretim maliyeti avantajını kullandıkları ve özellikle kota sonrası dönemde Hindistan, Bangladeş, Kamboçya ve Vietnam gibi ülkelerin öne çıktığı görülmektedir.

Hindistan, Çin’in ardından tekstil ve hazır giyim sektöründe en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Hindistan’ın sektörde ihracatını artırması birçok etkene dayanmaktadır. Zengin hammadde kaynaklarına sahip olması, düşük işgücü maliyetleri, girişimcilik ve tasarım alanında yaratılan yenilikler ve ülkenin dışa açılım stratejisi Hindistan’ı önemli bir tekstil merkezi yapmıştır.

Tekstil Sektörü

Bangladeş ise daha çok hazır giyim sektöründe öne çıkarken, toplam tekstil ve hazır giyim sektörü ihracat gelirlerinin yaklaşık %76’sı hazır giyimden gelmekte ve bu alanda ucuz ve bol işgücüne sahip olunması sektörün gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Tekstil Sektöründe Türkiye

Türkiye ve Brezilya tekstil sektöründe yatırım alanında yükselen pazarlar olarak tercih edilmektedir. Diğer taraftan, Vietnam ve Kamboçya son dönemde tekstil ve hazır giyim ihracatında öne çıkan ülkelerdendir. ABD’nin Çin’den olan tekstil ve hazır giyim ithalatını Vietnam’a kaydırması bu ülke için avantaj yaratmıştır. Ayrıca son yıllarda Çin’de üretim maliyetlerinin işgücü maliyetlerindeki artış nedeniyle yükselmesi yatırımcıların üretim maliyetlerinin düşük olduğu başka ülkelere kaymasına neden olmuştur.

Ayrıca dünyanın önde gelen hazır giyim perakende grubu Inditex hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün yükselen tedarikçisi Vietnam’da imalat altyapısını kurmuştur. Vietnam’ın hazır giyim ihracatında ABD, Japonya ve Güney Kore ön planda olup, ihracatının ise 2017’de 30 milyar USD’ye ulaşacağı öngörülmektedir.

AB ve ABD’nin Çin’e karşı kota uygulamaları vb. girişimler Kamboçya’nın konfeksiyon sektörünün güçlenmesine ve ihracatının artmasına destek olmuştur. Kamboçya’nın tekstil ve giyim sektörü ihracatında ABD ilk sırada yer alırken, onu İngiltere ve Almanya takip etmektedir. Üretim tarafında ise, tekstil sektörün en önemli hammaddesi olan pamukta Hindistan, Çin ve ABD’nin başı çektiği görülmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00