Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler ve Kur Tahmini

doviz fiyatlarini etkileyen faktorler ve kur tahmini 1

Döviz piyasalarının hareketli olduğu dönemde doğru kur tahmini içindir. Döviz fiyatlarını etkileyen faktörler veya kur tahmini yazımızı inceleyin.

Günümüzdeki dolar tahminleri için yaşanan kısmi dalgalanmalar ne kadar ekonomik gerçeklerle uyuşmasa da olur. Aşağıdaki belirtilen teknik yöntemler fiyat veya kurlar hakkında bilgi verecektir.

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

  1. Bankalar arası döviz piyasası fiyatları,
  2. Bankanın döviz pozisyonu,
  3. Bankanın TL pozisyonu,
  4. Müdahale ihtimali,
  5. Piyasa döviz durumu,
  6. Piyasa TL durumu,
  7. Trendler ve dönemsel faktörler,

Kur Tahmini ve Piyasa Analiz Yöntemleri

Teknik Analiz: “Fiyatlar hem trendi belirler, hem de trend tarafından belirlenir.Yani, şu anki fiyatlar geçmiş fiyatların bir sonucudur ve gelecek fiyatların da kaynağıdır” düşüncesine dayanır. Piyasadaki değerlerin bir grafiğe aktarılması ve belirli hareketlerin hangi durumlarda oluştuğunudur. Farklı analiz yöntemleri ile belirler (Bollinger bandı, ağırlıklı ortalama, MACD vs.)

Temel Analiz: “Her varlığın bir “gerçek değeri” vardır. Bu değerden sapma sebepleri, bu değerlere geri dönüş sebepleri ile örtüşecektir” prensibine bağlıdır. Ekonomik verilerin ve piyasa hareketlerinin talebine dayalı bir analiz sistemidir.

Destek Seviyesi / Direnç Noktası: Fiyatların düşerken yoğun alımlar ile karşılaştığı ve daha aşağıya düşmekte zorlandığı seviyelere «Destek Seviyesi»; belli bir süreç içinde sürekli bir fiyat artışının yoğun satışlar sonucu durdurulduğu fiyat seviyesine ise «Direnç Noktası» adı verilir.

Ayı / Boğa Piyasası: Piyasadaki fiyatlarında düşüş beklentilerinin olduğu piyasalara «ayı piyasası»; fiyatların yükseleceği beklentisiyle düşük fiyattan alım yapılıp yüksek fiyattan satma eğiliminin ağırlık kazandığı piyasalara ise «boğa piyasası» denir.

Önerilen yazı; Teknik analiz doğrultusunda doların yükselişi yazımızı incelek için tıklayın.

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler ve Kur Tahmini, döviz fitaları, döviz kur tahmini, dolar ne olur uzman yorumları, dolar kuru tahminleri, 2019 dolar tahmini, dolar yükselir mi, euro yorum

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Yusuf Haziran 11, 2019 - 10:48 am

TL’nin reel değeri Mayıs’ta düştü..
Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyatlarına göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mayıs’ta 69.79 seviyesine geriledi. Endeks Nisan ayında 72.72 olmuştu.

Cevap Yazın
Yazıcıoğlu Aralık 25, 2018 - 8:32 pm

Piyasaların genellikle karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklenilen durumlara ayı piyasası; piyasaların yükseliş trendinde olduğu durumlara ise boğa piyasası adı verilir. Bir piyasanın ayı veya boğa olarak adlandırılabilmesi için bir önceki dip ya da tepe noktasından %20 aksi yönde hareket etmesi gerekmektedir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00