Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Borsadaki Sert Düşüş Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Borsadaki Sert Düşüş Hayatımızı Nasıl Etkiler? Borsada gerçekleşen alım satımlardan dolayı sürekli olarak dalgalanma hareketi bulunmaktadır. Hisseyi aşağıdan alıp yukarıdan satmak, kazanma mantığının temelini oluşturur. Bundan dolayı kazanç olması adına dalgalanmaların olması şarttır. Ancak zaman zaman bu dalgalanma çok şiddetli şekilde gerçekleşebilir.

Borsadaki Sert Düşüş Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Dalganın şiddeti arttıkça bir taraf daha yüksek kazançlara ulaşırken diğer taraf ise daha fazla kayba uğramaktadır. Hatta bu kayıp o kadar yüksek seviyelerde olabilmektedir ki, kriz olarak adlandırılabilmektedir. İşte son zamanda gerçekleşen Borsa İstanbul’daki sert düşüş piyasaları ciddi anlamda etkiledi ve hayatımızda bile etkisi görülebilecek bir dalgaya sebebiyet verdi.

Borsadaki Düşüşün Anlamı Nedir?

Borsadaki hareketlerin sebebinin borsadaki yatırımcılar olduğu biliniyor. Daha büyük yatırımcı hareketleri daha büyük borsa dalgalanmalarına sebebiyet veriyor. Borsada sert düşüşün gözlendiği günlerdeki alım satımlara baktığımızda alışverişin yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcıların borsamızda ciddi yatırımı bulunuyor. Bu yatırımın önemli bir kısmının çekilmesi durumda, şirketlerimizin çok büyük bölümünün hisselerinde ciddi düşüşler meydana geldi. Yatırımları çekilen şirketlerde birkaç gün boyunca süren büyük düşüşler görüldü. Bu durum tüm piyasaları etkiledi.

Borsadaki Sert Düşüş Hayatımızı Nasıl Etkiler

Borsadaki Düşüşün Piyasalara Etkisi

Borsadaki ciddi düşüş, yani şirketlerimizin yatırımlarının çekilmesi ekonomik yapımızı farklı yönlerden etkiledi. Şirketlerin değer kaybetmesi para birimimizin değer kaybetmesine sebebiyet verdi. Kur seviyeleri ve altın gibi değerli madenler hafta boyunca rekorlarını tazeleyerek ilerledi. Dolayısıyla ekonomik yapı zayıflamaya doğru yöneldi. Zayıflayan ekonominin ise ülkemizde kar satışı gerçekleştiren yabancı yatırımcı karşısında daha savunmasız bir halde kaldığını düşünebiliriz. Piyasalardaki bu düşüş ekonomiyle doğrudan ilgilenen kişileri etkilediği gibi hayatımızı da etkileyecek bir hal aldı.

Piyasalardaki Düşüşün Hayatımıza Etkisi

Kurların düşmesi yurtdışından alınan tüm ürünlerde artışın gelmesine sebebiyet veriyor. Doğrudan yurtdışından kurla aldığınız ürünlerde zaten bir fiyat artışı hissedeceksiniz. Ancak Türkiye’de üretilen ve Türk parasıyla satılan ürünlerde dahi bir artış gözlenmesi mümkün. Çünkü bu ürünlerin nakliyesini sağlamak gibi içerisinde yurtdışından alınan petrolün barındığı kalemler bulunuyor. Dolayısıyla dolaylı olarak petrole veya yabancı bir kaynağa dayanan her üründe artışın gözlenmesi, yani enflasyonun artması ve hayatımızın pahalanması olağan. Kurlardaki yükselişin sebebiyet verdiği akaryakıt zammı yürürlüğe girdi bile.

Piyasalar Nasıl Yükselir?

Piyasaların nasıl yükseleceğini ve düzenli olarak yükselen bir yolda olabileceğini anlamak adına öncelikle nasıl düştüğünün iyice anlaşılması gerekir. Yabancı yatırımcı piyasamızda zaman içerisinde ciddi bir hisse birikimine sahip oldu. Ardından bunları satmasıyla birlikte ciddi bir dalga yaratmayı başardı. Dolayısıyla bir piyasa üzerinde kimlerin ciddi yatırımlara sahip olduğu büyük önem taşıyor. Kendi piyasalarımızın üzerinde bizlerin güç sahibi olması büyük değere sahip.

Şirketlerimize yapılan yatırımlar geri çekildiğinden dolayı gerçekleşen düşüşü geri çevirmenin iki yolu bulunuyor. Bu yolların birincisi kaybedilen yatırımı geri almak. Eğer yatırım geri gelirse, düşüşe benzer bir çıkış gözlenebilir ve şirketlerimiz tekrar değer kazanabilir. Bu sayede Türk parası da değer kazanır ve piyasalar olumlu tablo çizmeye başlar. Ancak bu durumda yabancı yatırımcının gücü piyasalarımız üzerinde tekrar hissedilecektir. Dolayısıyla böyle bir durum gerçekleşirse dikkatli olmakta büyük fayda var.

Diğer yol ise can sıkıcı ve uzun dönemli bir yol. Eğer yaşanan kaybı kabullenir ve piyasaları yükseltmek adına yavaş yavaş çalışmaya başlarsak, bunu başarabilir ve çok daha sağlıklı bir gelişme gösterebiliriz. Son düşüşte yaşanan kayıp belki çok daha uzun zamanda kapanır, ancak kapatmayı başardığımız zaman kara emin adımlarla birlikte kendimize güvenerek geçebiliriz. Bu durumda yabancı yatırımcının üzerimizdeki etkisi çok daha az olur ve çok daha sağlam bir piyasaya sahip olabiliriz.

Piyasalar Tekrar Düşer mi?

Son hareketlerin ardından hisse senetlerimizin değerinde ciddi bir düşüş gözlendi ve kurlarda büyük bir artış oldu. Dolayısıyla yabancı yatırımcı kendi para birimiyle hisselerimiz üzerinde çok daha büyük bir potansiyele sahip oldu. Eğer bu potansiyeli kullanırsa eskisinden çok daha yüksek sayıda hisse satın alabilirler. Bu durumda ise piyasamız üzerinde çok daha yüksek bir etkiye sahip olabilme potansiyelini yakalamış olurlar. Böyle bir durumda ise buna benzer sert düşüşlerin gerçekleşmesi an meselesi olur.

Piyasaların dalgalanması, sert düşüşler ve çıkışlar ekonomi tarihi boyunca gerçekleşmiş hareketlerdir. Bu durumlara her zaman hazırlıklı olunmalı ve düşüş günlerinde sakin davranarak zekice ve kara yönelik hareketler yapılmalıdır. Gerekirse uzun dönemli yatırım seçenekleri gözden geçirilmeli ve duygulara kapınılmamalıdır. Uzun dönemli olarak piyasaların yukarı doğru ilerlemesi ve daha kolay hayatlar yaşayabileceğimiz gelecekteki günler için ise çalışmayı asla elden bırakmamalı ve mantıklı yatırımlarla ilgilenmeliyiz.

Borsadaki Sert Düşüş Hayatımızı Nasıl Etkiler

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Ni̇lgün Ağustos 28, 2023 - 8:08 am

Borsadaki sert düşüşün hayatımıza etkilerine dair detayları öğrenmek gerçekten ilginç oldu. Bir sorum var; bu düşüşlerin ekonomimiz üzerindeki etkileri ne olabilir? Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler nasıl etkilenir? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Hasan Ağustos 10, 2023 - 10:03 pm

Merhaba, çok ilginç bir makale olmuş. Ancak, bence borsadaki sert düşüşler sadece maddi açıdan etkilemez, aynı zamanda insanların psikolojisini de etkileyebilir. Borsadaki dalgalanmalar, endişe ve korku yaratır ve insanların kararlarını etkiler. Bu nedenle, finansal piyasalardaki dalgalanmaların insanların genel yaşam kalitesini etkilemesi kaçınılmazdır. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00